یک ساعت مذاکره پوتین و بایدن بدون دستاورد و موفقیت

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از الجزیره، کاخ سفید بر موضع خود تاکید دارد مبنی بر اینکه مسکو در صورت عملی کردن طرح حمله به اوکراین، هزینه سنگینی خواهد داد، اما کرملین رویکرد تنش زایی بالای آمریکا در مورد مناقشه اوکراین را محکوم کرده است.

براساس بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید، بایدن به پوتین گفته است چنانچه مسکو درصدد حمله اوکراین برآید، واشنگتن به همراه متحدان و شرکایش پاسخی قاطعانه به این مساله خواهد داد و هزینه های شدید و سریعی را بر روسیه اعمال خواهد کرد.

بایدن همچنین گفت: اگرچه آمریکا برای ورود به دیپلماسی آماده است، همچنین برای سناریوهای دیگر نیز آمادگی دارد.

طبق اعلام کرملین، پوتین به بایدن گفته است که واشنگتن به نگرانی های اصلی روسیه توجهی نداشته و مسکو پاسخی در مورد موضوعات مهمی چون توسعه ناتو و اعزام نیروهای تهاجمی به اوکراین دریافت نکرده است.

واشنگتن و متحدانش مدعی اند تقویت قوای نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین، به مثابه حمله قریب الوقوع مسکو به کی یف است.

پوتین این ادعای غرب را محکوم کرده و آن را گمانه زنی های تحریک آمیز خوانده است که می تواند به درگیری در اوکراین منجر شود.

براساس این گزارش، پوتین همچنین پیشتر با امانوئل مکرون همتای فرانسوی اش در قالب یک اقدام دیپلماتیک تلفنی گفت و گو کرد که به نظر می رسد موفقیتی در کاهش تنش نداشته است.

دفتر مکرون خبر داد که دو طرف نسبت به ادامه گفت و گوها ابراز تمایل کرده اند، اما همچون واشنگتن، هیچ پیشرفت مشخصی گزارش نشده است.

واشنگتن و برخی کشورهای اروپایی در کنار رژیم صهیونیستی به ادعا تهدید رو به رشد حمله روسیه به اوکراین دامن زده اند و از شهروندان خود خواسته اند در سریعترین زمان ممکن از اوکراین خارج شوند.

انگلیس و آمریکا همچنین اکثر مشاوران نظامی باقی مانده شان در اوکراین را خارج کرده اند و سفارت آمریکا در کی یف نیز به اکثر کارکنان خود دستور خروج داده است.

شرکت هواپیمایی «کی ال ام» هلند اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی، پروازی های تجاری اش به اوکراین را به حال تعلیق درآورده است.

در این میان، روسیه برخی از کارکنان دیپلماتیک خود را از اوکراین خارج کرده است. وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که این تصمیم به دلیل نگرانی از اقدامات تحریک آمیز احتمالی کی یف اتخاذ شده است.

چشم انداز فرار غربی ها از اوکراین، کی یف را بر آن داشت با صدور بیانیه ای از شهروندان خود بخواهد آرامش شان را حفظ کنند.

در همین حال، چند هزار اوکراینی سرمای زمستان را به جان خریدند تا با راهپیمایی در کی یف، در میان هراس از جنگ، نمایش وحدت دهند.

در این میان، وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام کرد یک فروند زیردریایی آمریکایی را که وارد آب های قلمروی روسیه در نزدیکی جزایر کوریل در شمال اقیانوس آرام شده، تعقیب کرده است.

وزارت دفاع روسیه تاکید کرد که وابسته دفاعی آمریکا در مسکو را برای توضیح در مورد این حادثه احضار کرده است. اما پنتاگون گفت که از این مساله صرفا از طریق گزارش های خبری مطلع شده است.

از سوی دیگر، رهبران اوکراین تلاش کرده اند چشم انداز جنگی تمام عیار را کم اهمیت جلوه دهند، به دلیل تاثیر مخربی که این هراس افکنی بر اقتصاد اوکراین و روحیه عمومی مردم می گذارد. با این حال، روحیه مردم در سراسر کشور متشنج است.

دفتر شهردار کی یف اعلام کرد برای اجرای برنامه خروج اضطراری سه میلیون ساکنان پایتخت به عنوان اقدامی پیشگیرانه آماده است.

اولاف شولتس صدراعظم آلمان نیز قرار است روز دوشنبه به کی یف سفر کند و سپس با پوتین دیدار داشته باشد، زیرا اروپا تلاش می کند خطوط ارتباطی با مسکو را باز نگه دارد.

روسیه خواستار تضمین های امنیتی از غرب است که شامل قول به خارج کرن نیروهای ناتو از شرق اروپا و ملحق نشدن اوکراین به این ائتلاف نظامی می شود.

واشنگتن این درخواست را رد کرده، در حالی که پیشنهاد مذاکره درمورد یک توافق خلع سلاح جدید اروپایی با مسکو را داده است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

افزایش بیش از ۱۶۰ درصدی قیمت گوسفند زنده – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، در بخش غلات، فصل تابستان سال ١٤٠٢، متوسط قیمت گندم ١٤٣٧٠٨ …