رییس کمیته المپیک عراق: به دنبال بالاترین سطح همکاری ورزشی با ایران هستیم

به گزارش ایرنا، «رعد حمودی» رییس کمیته ملی المپیک عراق روز یکشنبه در نشست مشترک با همتای ایرانی خود اظهار داشت: از حضور در تهران و استقبال شایسته از هیات عراقی تشکر می‌کنم. حضورم در ایران به معنی ادامه همکاری و تداوم روابط با کشور دوست است.

وی ادامه داد: روابط خوبی بین کمیته‌های المپیک ایران و عراق برقرار است و از این منظر خرسندم. 

رییس کمیته المپیک عراق تصریح کرد: این سطح از همکاری‌های ورزش بین تهران و بغداد به ارتقای ورزش عراق کمک می‌کند و ما از این موضوع استقبال می‌کنیم.

رعد حمودی گفت: تیم ملی کشتی آزاد ایران اردویی در عراق برگزار کرد که به افزایش همکاری‌های ورزشی کمک کرد. 

وی درباره نحوه تبادلات ورزشی عراق به ایران توضیح داد: به دنبال آن نیستیم که فقط از تجربیات ایران استفاده کنیم، بلکه به دنبال توسعه آن در سایر رشته‌های ورزشی هستیم و ما هم در چشم انداز توسعه ورزش خود تجربیات و امکانات خود را به ایران منتقل می‌کنیم.

همتای عراقی صالحی امیری درباره برابری عدالت جنسیتی گفت: به خاطر شرایط کشور عراق، زنان در حوزه ورزش نتوانستند حضور فعال داشته باشند. ما از کسانی هستیم که هوادار ورزش زنان و برابری جنسیتی هستیم. اولین اقدام تغییر اساسنامه کمیته ملی المپیک بود که بتوانیم از ظرفیت ۳۰ درصدی زنان در کمیته ملی المپیک عراق استفاده کنیم. 

حمودی در پایان گفت: حضور رسانه‌های ورزشی نشان می‌دهد که حال ورزش ایران خوب است.

سفیر عراق در تهران هم گفت: با توجه به روابط چندجانبه بین تهران و بغداد در زمینه‌های مختلف به دنبال افزایش روابط در بالاترین سطح از جمله در ورزش هستیم.

تفاهم‌نامه ورزشی نقطه عطفی در روابط ۲ کشور است

«سیدرضا صالحی امیری» رییس کمیته ملی المپیک کشورمان نیز در این نشست به سفر ۲ ماه قبل خود به عراق اشاره کرد و گفت: در این سفر تفاهم‌نامه‌ای برای توسعه همکاری‌های ورزشی امضا شد و برنامه جامع همکاری در زمینه آموزشی، تبادل مربی و سایر موارد را برای توسعه روابط بین تهران و بغداد تعریف کردیم. 

وی افزود: اعتقاد داریم روابط ورزشی، باعث توسعه روابط ۲ کشور می‌شود و امیدواریم سفر هیات عراقی به تهران به ارتقا روابط منجر شود.

صالحی‌امیری ادامه داد: اراده ۲ ملت، دولت و کمیته ملی المپیک ایران و عراق، توسعه روابط در تمام سطوح است. علاقه ملت ایران به عراق و عتبات عالیات برکسی پوشیده نیست این ۲ نهاد ورزشی تصمیم دارند تا حداکثر تلاش را برای افزایش همکاری‌ها تا بالاترین سطح داشته باشند.

وی ادامه داد: بعد از امضا تفاهم‌نامه بین کمیته‌های ملی المیک ایران و عراق در ۲ ماه قبل بندهای آن برای اجرا آغاز شد و فدراسیون‌های ورزشی، همکاری‌های ورزشی خود در سطح مربیان آغاز کردند.

رییس کمیته ملی المپیک گفت: دومین توافق در برگزاری اردو در تهران و بغداد است، با توجه به رویدادهای که سال آینده در پیش داریم تیم‌های ورزشی ۲ کشور بتوانند اردوهایی را برگزار کنند. توافق سوم برگزاری دوره‌های پیشرفته ورزشی است و امیدواریم این توافق و تفاهم نقطه عطفی در توسعه ورزشی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی ۲ کشور باشد.

صالحی‌امیری همچنین پس از پایان نشست مشترک با همتای عراقی خود در گفت و گو با خبرنگاران گفت: نشست جمع‌بندی هیات عراقی فردا با حضور وزیر ورزش و رییسان فدراسیون‌های ورزشی برگزار خواهد کرد. با عراقی‌ها  در سه مورد تبادل مربی، برگزاری اردو، دورهای تخصصی آموزشی توافق کردیم. باید از ظرفیت ورزش در دیپلماسی عمومی بهره جست.

نخستین هیات از مقامات ارشد ورزشی خارجی از عراق در سال ۲۰۲۲ روز گذشته  برای دیدار و گفت‌و گو با مسوولان عالی رتبه ورزش ایران وارد تهران شد. این هیات ١٤ نفره در طول سفر پنج روزه خود به تهران ضمن دیدار با مقامات عالی ورزش کشور از موزه ورزش و امکانات ورزشی ایران بازدید خواهند کرد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

نتیجه شکایت از ایران خودرو و سایپا اعلام شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

سپهر دادجوی توکلی سخنگوی مرکز ملی رقابت در گفت و گو با خبرنگار مهر، در …