گام دوم انقلاب را باید دهه هشتادی‌ها و هفتادی‌ها به پیش ببرند


به گزارش ایرنا از خانه ملت،  «محمدباقر قالیباف» عصر روز (جمعه ۲۲ بهمن ماه) در جلسه هیات امنای جامع الحسین رزمندگان مشهد ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و یاد و خاطره شهدا، گفت: رمز پیروزی و موفقیت های ما در سال های پس از پیروزی انقلاب، حرکت در مسیر امام خمینی و مبانی انقلاب اسلامی بود و در نقطه مقابل هر گاه از مکتب امام فاصله گرفتیم، ممکن است حتی برخی احساس کرده‌اند که کار راحت تر شده است، اما چند زمانی نگذشته که متوجه شدیم هم کار سخت تر شده و هم باعث شکست در نتیجه شده است. 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز دو چالش بزرگ، جدی و اساسی داریم که یکی از آنها چالش اقتصادی است، ادامه داد: در چالش اقتصادی، مشکلات ما؛ نداری و مادی و پول نیست؛ چالش های ما بازار سرمایه، بازار کار و یا همان چهار بازار عرف اقتصادی نیست. در ظاهر می بینیم که اینها مشکلات ماست، اما این چالش ریشه در مشکلات مالی و نداشتن امکانات ندارد، حداقل تا جایی که بنده مطلع هستم و تجربه ای که در این بخش ها دارم، هنگامی که نگاه می کنم متوجه می شوم که همه آنها ریشه در ناکارآمدی ها و نوع نظام اداری و اجرایی و نظام بوروکراسی دارند.

وی خاطرنشان کرد: امروز بوروکراسی به یک اسب سرکشی تبدیل شده که به هر کجا که منافع برخی افراد اقتضا می کند، پیش می رود و منظور من از برخی افراد همان ۴ درصدی هایی است که گاهی بیان می کردم که همه چیز را به دست گرفته اند، آنها بر این اسب سوار هستند. لذا ما در اینجا نیازمند یک نظام حکمرانی جدید هستیم تا از این ورطه بیرون برویم، اگر این کار را نکنیم، حتی اگر تحریم ها رفع شود، باز مشکلات حل نخواهد شد.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: بارها این مثال را زده ام که ما سالیانی را در این کشور داشتیم که درآمد کشور در سال ۱۱۹ میلیارد دلار بوده است، اما آن زمان هم تورم ۲۵ درصدی و مشکلات اقتصادی داشتیم و هم اکنون که درآمد کشور ۴۰ الی ۴۵ میلیارد دلار در حوزه ارزی است، با همان مشکلات مواجهیم.

قالیباف اظهار کرد: ما نه تنها از گذشته خود پشیمان نیستیم، بلکه به لحظه لحظه آن افتخار می کنیم و معتقدیم راه استقلال، پیشرفت و راه منفعت مادی و معنوی کشور، تداوم خط امام و شهدا بوده و مسیر عزت ما همین است و امیدواریم هر جا که از مسیر اصلی منحرف شدیم، بایستیم و آن را اصلاح کنیم تا در مسیر اصلی قرار بگیریم.

رییس مجلص شورای اسلامی بیان داشت: نکته دوم اینکه جوان گرایی یک بحث مهم و اساسی در کشور است و بحثی مقطعی و مصلحتی نیست، در حقیقت هر کار تشکیلاتی که بخواهد با منطق درست شایسته سالاری مخصوصاً شایسته پروری را طی کند، باید به جوان گرایی توجه کند. این در همه نسل ها و زمان ها یک اصل حکمرانی درست است.

وی اضافه کرد: بنده به سهم خود در مسئولیت هایی که بودم، همیشه تلاش کردم که جوان گرایی را مدنظر قرار دهم و مدعی هستم که چنین کاری را انجام دادم، چرا که این انقلاب فرصتی را برای من فراهم کرده و بنده نیز اخلاقاً، عرفاً و شرعاً مکلف هستم که این فرصت را برای جوانان فراهم کنم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در هر محیطی که توفیق خدمت داشتم، حداقل ۵۰ الی ۶۰ درصد از افرادی که بکارگیری می کردم، نیروهای جوانی بودند که برای اولین بار فرصت هایی برای آنها ایجاد شده بود و در آن فرصت ها خودشان را نشان می دادند. لذا خوشحالم که در این ۲۵ سال اخیر در بسیاری از جلساتی که شرکت می کردم و افراد بزرگ و پیشکسوت نیز در آن جلسات حضور داشتند، همواره به بنده اعلام می کردند که یک نقد بر شما وارد است و آن اینکه با وجود افراد شناخته شده ای که در کشور وجود دارد، از آنها که اعتبار و اسم و رسم دارند، استفاده نکرده و در اطراف شما افرادی هستند که جوان و ناشناخته هستند و از آنها استفاده می کنید!

رئیس قوه مقننه  بیان کرد: من معتقدم این امر نباید به گونه ای باشد که نسبت به پیشکسوتان بی توجه باشیم، بلکه باید پیشکسوتان را بزرگ بشماریم و به آنها احترام بگذاریم، به گونه ای که آنها باید بالای سر نیروهای جوان حاضر شوند و آنها را کمک کنند. به عنوان مثال به فردی که با ۲۶ سال سن، بنده به عنوان شهردار منطقه انتخاب کردم، انتقاد شد، در حالی که وقتی جنگ تمام شد ما نیز همین میزان سن داشتیم.

وی تصریح کرد: دقیقاً این همان جایی است که می گوییم انقلاب دو رکن دارد؛ یک رکن آن سنت های الهی و یک رکن آن مردم باوری است. بر همین اساس ما باید فرصت را برای جوانان فراهم کنیم.

قالیباف گفت: وقتی مقام معظم رهبری از گام دوم انقلاب صحبت و نقشه این راه را تعیین می فرمایند، فکر می کنید در این مسیر چه کسانی حضور دارند و باید این گام دوم را در چله دوم انقلاب پیش ببرند؟ آیا غیر از متولدین دهه های ۷۰ و ۸۰ هستند؟ در حال حاضر دهه هشتادی های ما وارد دانشگاه شده اند و ترم های دوم و سوم را می گذرانند، آنها باید این تحول را ایجاد کنند. اما واقعاً چگونه در فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی دیده می شوند؟ چگونه باید گذشته انقلاب به دست این کسانی که خودشان راوی بوده و می توانند روایت کنند و در متن حادثه حضور داشتند، تداوم پیدا کند؟

وی با بیان اینکه موضوعات مختلف نباید تک بعدی دنبال شود بلکه باید به تمام ابعاد مسایل توجه کرد،با اشاره به مجموعه جامعه الحسین که فعالیت‌هایی در ابعاد مختلف کارهای فرهنگی، مذهبی و اجتماعی انجام می دهد، از تلاش ها و عملکرد این مجموعه تشکر و ابراز امیدواری کرد که شاهد شکل گیری و فعالیت مجموعه‌هایی مشابه جامعه الحسین باشیم.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

وزیر دفاع، شهادت فرزندان اسماعیل هنیه را تسلیت گفت

تهران-ایرنا- امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پیامی به اسماعیل هنیه …