افشاگری ملی‌پوش اسکی از اعزام نشدن به المپیک زمستانی؛ فدراسیون کمپ خانوادگی است

«سیدستار صید» ملی‌پوش اسکی با اعلام فدراسیون اسکی و ورزش های زمستانی به دلیل مثبت شدن تست کرونا نتوانست اعزم المپیک زمستانی شود.

در نتیجه عاطفه احمدی و حسین ساوه شمشکی راهی این بازی ها شدند که در نهایت تست دوپینگ شمشکی مثبت از آب درآمد.

ستاد صید درباره اتفاقات رخ داده درخصوص اعلام شدن تست کرونای خود به گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا پرداخت. مشروح این گفت‌وگو را می خوانیم:

شما در گفت و گوی قبلی خود با ایرنا عنوان کردید که فدراسیون در انتخاب جانشین عجله داشت. دلیل این حرف چه بود؟

برای رسیدن به هر المپیک باید چهار سال صبر کرد و هر ارگانی باشد می‌تواند بهترین برنامه‌ها را برای مسابقات پیش رو در نظر بگیرد اما فدراسیون اسکی ایران این مدت را در نظر نگرفت و سه ماه مانده به این رقابت‌ها برنامه‌های فشرده و سرسری را برای آمادگی ورزشکاران اجرا کرد. این مسائل به عواقب بد در المپیک زمستانی و مثبت شدن تست کرونا منجر شد.

جریان مثبت شدن تست کرونای میر هاشمی چه بود؟

هاشمی مربی اسکی استقامت بی احتیاطی کرد و می دانست که ورزشکار باید در قرنطینه باشد. وی روز مراسم بدرقه تیم به دبیر فدراسیون اسکی گفت که احساس می‌کنم کرونا دارم و دبیر فدراسیون باید قاطعانه هم دستور می‌داد که همین الان تست بدهد و چهار نفری که با وی بودند هم تست بدهند اما فدراسیون این کار را انجام نداد و این امر سبب شد تا اتفاقات بدی رخ دهد.

مثبت شدن تست کرونای شما آن هم چند روز مانده به المپیک زمستانی مشکوک نبود؟

نهم بهمن همه تست دادند و یازدهم بهمن فدراسیون اعلام کرد که ساعت ۴ بعد از ظهر تست من مثبت شده است.

علایمی داشتید؟

هیچ علایمی نداشتم و از این ناراحتم که احساس بیماری نمی‌کردم. سر ساعت ۵ همان روز فدراسیون اسکی، تمام خبرگزاری‌ها و مخصوصا شبکه خبر اعلام کردند که تست من مثبت شده است.

اقدامی انجام ندادید؟

با دبیر فدراسیون تماس گرفتم اما جواب نداد.

یعنی بعد از مثبت شدن تست کرونا و حذف از المپیک زمستانی، دبیر فدراسیون تماس شما را رد کرد؟

بله. بارها تماس گرفتم و دیگر جواب تلفنم را نداد. فردای آن روز دوازدهم بهمن نتوانستم کاری انجام دهم و به آزمایشگاه پارس که نتایج را به فدراسیون می‌دهد، رفتم و تست مجدد دادم اما باز هم فدراسیون به من خبر داد که تستم مثبت شده است. حالم خراب شد و هر لحظه منتظر علایم کرونا بودم اما اتفاقی برایم رخ نداد. چهارشنبه، بهیار دیزین با من تماس گرفت و گفت که دوباره برای تست بروم تا پدر و مادرم هم درگیر نشوند.

تست مثبت بود؟

منفی شد. در واقع با کیت فرانسوی تست دادم. پنجشنبه غروب به خانه برادرم در تهران رفتم و خودم را به جلوی آزمایشگاهی که مورد قبول سفارت چین بود، رساندم. آن روز دو تست پی سی آر و یک آنتی بادی خون گرفتند. هنوز تا ۱۵ بهمن و مراسم افتتاحیه بازی ها وقت داشتم و دوباره دکتر به من پیام داد که تست شما منفی است و با خیال راحت می توانید به بازی‌ها اعزام شوید.

فدراسیون را در جریان گذاشتید؟

ابتدا به کمیته ملی المپیک رفتم و آنها گفتند که رییس فدراسیون تصمیم می‌گیرد که اعزام بشوم یا نشوم. رفتم فدراسیون تا راهی پیدا کنم. خیلی برای حضور در المپیک زحمت کشیدم تا بتوانم بهترین اتفاق را رقم بزنم و بعد از اسکی خداحافظی کنم. وقتی به فدراسیون رفتم همه اتفاقات رخ داده برای اعزامم را دبیر فدراسیون به گردن رییس انداخت و رییس به گردن کمیته و وزارت ورزش و جوانان انداخت. در نهایت گفتند که نمی توانیم اعزام کنیم. باز هم هفت روز وقت داشتم تا از این المپیک امتیاز بگیرم.

نظر شما درباره این اتفاقات در المپیک زمستانی چیست؟

حسین ساوه شمشکی مثل من ورزشکار است و نمی توانم او را زیر سوال ببرم و این اتفاق ممکن است برای هر ورزشکاری رخ دهد. کمیته پزشکی فدراسیون وقتی علاقه‌ای به این ندارد تا تستی از میرهاشمی بگیرد و حتی حالی از من بپرسد، چه می توانم بگویم. در این یک‌ماه تمام توانم را گذاشتم تا بهترین نتیجه را کسب کنم. الکساندر مربی قبلی من تست دوپینگ و غلظت خون را انجام می داد.

یعنی غلظت خون می تواند در دوپینگ موثر باشد؟

بله. اگر غلظت خون یک ورزشکار تا میزانی بالا برود، دوپینگ محسوب می‌شود و باید فدراسیون این کار را انجام می داد. هموگلوبین خون ورزشکاران اسکی بالاست و اگر تست نگیرند دوپینگ محسوب می‌شود. بنظرم باید کمیته فنی و فدراسیون پزشکی را زیر سوال ببرید. ۵ نفر به مدت ۳۰ سال این فدراسیون را در دست گرفتند. عیسی شمشکی  مدیر فنی فدراسیون و مسوول انجمن پارااسکی فدراسیون جانبازان، موسی شمشکی مشاور وزیر در ورزش زمستانی، مرتضی شمشکی مسوول آموزش، بهرام شمشکی دبیر فدراسیون و علی داد ساوه شمشکی  مدیر تیم های ملی است.

این مسوولان عنوان کردند اسکی حق ماست. اگر تصمیم گیرنده هستند باید بعد از ۳۰ سال به جای آنکه ۳ بازیکن راهی المپیک زمستانی کنند، ۵ دختر و ۵ پسر را به این بازی‌ها می‌فرستادند. حتی یک دختر را بدون مربی به این بازی‌ها فرستادند و فکر نکردند که آن دختر نیاز به مربی دارد.

مسوولان فدراسیون اسکی ۳۰ سال به این ورزش خیانت کردند. با این رویه خیلی از ورزشکاران علاقمند به اسکی به همه ما لعنت می فرستند. آنها چقدر دیگر می خواهند بگویند که فقط در المپیک حضور داشته باشیم بالاخره نتیجه هم مهم است.  

حرف پایانی؟

در این رشته فامیلی ندارم و روی پای خودم ایستادم و می خواستم با کسب چهارمی المپیک از این ورزش خداحافظی کنم. روزی ۷۰ کیلومتر صبح‌ها و ۵۰ کیلومتر بعد از ظهرها با کمترین امکانات ورزش کردم اما روسای فدراسیون کمپ خانوادگی راه انداختند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

آمریکا مقامات واحد پهپادی حماس و عاملان سایبری آن را تحریم کرد

نیویورک – ایرنا- وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه به وقت محلی، 6 ماه پس …