رویکرد جهادی دولت در گازرسانی به روستاها و احداث مسکن محرومان

به گزارش ایرنا در سفر استانی برخی از مسئولان موضوعات مهمی مطرح و در دستور کار قرار گرفت از گازرسانی به به روستاها و شهرها و احداث مسکن برای محرومان، اجرای رتبه بندی معلمان در اسفندماه و استخدام نیروهای جدید در آموزش و پرورش، کمک به محکومان مالی گرفته تا ایجاد شعبه‌های ویژه‌ برای رسیدگی به تخلفات شب عید و رونمایی از محصولات فناورانه. در این گزارش به صورت اجمالی، اشاره ای به موضوعات مطرح شده در سفر مسئولان به استان ها می شود:

گازرسانی به روستاها و شهرها

مجید چگنی معاون وزیر نفت در امور گاز در آیین کلنگ‌زنی طرح گاز رسانی به سه شهر پول، کجور و بلده و ۱۸۵ روستای حومه شهرستان‌های نور و نوشهر که با حضور مسوولان ارشد استانی و محلی و بعضی از نمایندگان استان مازندران در مجلس برگزار شد، گفت: با رویکرد جهادی دولت سیزدهم، گاز رسانی به همه شهرها و روستاهای کشور تا ۲ سال آینده تکمیل و پرونده گاز رسانی بسته می‌شود. تا پیش از انقلاب اسلامی، با همه تلاش‌های انجام شده، فقط ۹ شهر و سه روستا از گاز بهره‌مند بودند و در مجموع ۲ هزار کیلومتر شبکه گاز شبکه گاز شهری و روستایی وجود داشت، اما هم‌اکنون بیش از ۴۰۷ هزار کیلومتر شبکه گاز شهری و روستایی وجود دارد، ضمن آنکه یک‌هزار و ۲۶۰ شهر و بیش از ۳۵ هزار روستای کشور نیز به شبکه گاز کشور متصل هستند و تا ۲ سال آینده کار گاز رسانی به ۶ هزار روستای باقی‌مانده نیز تکمیل می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، گاز رسانی به شهرها و روستاهای باقی‌مانده را تا ۲ سال آینده قابل تحقق دانست و گفت: تلاش دولت سیزدهم با دولت‌های گذشته تفاوت دارد و در چند ماه گذشته، بی‌شک این احساس در مردم ایجاد شده که در همه زمینه‌ها یک تحول در حال وقوع است؛ یکی از این نمونه‌ها بحث واکسن و فروش نفت بود که نسبت به گذشته با رشد بسیار مطلوبی روبه‌رو شده است.

احداث ۴۰ هزار مسکن محرومان در کشور 

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در عملیات احداث سه هزار و ۲۰۸ واحد مسکن ویژه مددجویان کمیته امداد امام خمینی استان فارس گفت: این پروژه خوبی است اما کافی نیست و توان و ظرفیت های بسیج سازندگی بالاست و باید این کار انجام شود و علاوه بر مناطق محروم در مناطق حاشیه ای شیراز و محله های دارای ساختمان های فرسوده نیز اقداماتی انجام شود.

سردار محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور نیز که به شیراز سفر کرده است، در این آیین گفت: با هدف کمک به جهش مسکن، احداث ۴۰ هزار مسکن محرومان در کشور در دستور کار قرار دارد و طبق تفاهم نامه بسیج سازندگی با کمیته امداد و  بنیاد مسکن، عملیات احداث ۳۲۰۸ مسکن ویژه مددجویان کمیته امداد در استان فارس هم آغاز شد. ۴۰ هزار مسکن محرومان در کشور تفاهم شده است و به دنبال کمک به جهش مسکن هستیم و شیوه نامه نیز ابلاع شده و فاز اول آن که پنج هزار مسکن است آغاز شده و این نهضت ادامه دارد و تا رفع مشکل مسکن محرومان ادامه خواهد داشت.

قول مساعد رئیس قوه قضائیه برای کمک به تولید کنندگان ورشکسته

غلامحسین محسنی اژه‌ای رییس قوه قضاییه در جریان سفر غیر رسمی و یک روزه به استان اصفهان و بازدید از بخش‌های مختلف زندان مرکزی با چهار نفر از محکومان وقایع آبان ۹۸ به‌صورت چهره به چهره ملاقات و با مرور وضعیت پرونده قضایی آن ها دستورات لازم برای اعمال ارفاق قانونی را صادر کرد.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای با تعدادی از محکومان مالی و تولیدکنندگان ورشکسته دیدار کرد و برای دریافت مرخصی، اخذ رضایت از شاکیان خصوصی و تعلق رأی باز برای سروسامان دادن به وضعیت بنگاه‌ها و کارگاه‌های تولیدی آن ها قول مساعد داد.

رویکرد جهادی دولت در گازرسانی به روستاها و احداث مسکن محرومان

رییس قوه قضاییه، وضعیت مراجع و مراکز قضایی اصفهان به لحاظ امکانات اداری و سخت‌افزاری و فیزیکی را مناسب ندانست و گفت: باید برای رفع مشکلات اداری و تجهیزاتی این مراکز تصمیمات ویژه‌ای اتخاذ شود.  ورودی پرونده‌ها به دادگستری و دادسرای اصفهان زیاد است بر این اساس با توجه به کثرت ورودی پرونده‌ها به دادگستری و دادسرای اصفهان به هر میزان که برای تجهیز نیروی انسانی در این دادگستری و دادسرا اقدام کنیم باز هم تکافوی ورودی پرونده‌ها نیست و باید برای این وضعیت تدبیری ویژه اتخاذ شود.

ایجاد شعبه‌های ویژه‌ برای رسیدگی به تخلفات شب عید

احمد اصانلو معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی  در حاشیه تجدید میثاق کارکنان سازمان تعزیرات حکومتی با آرمان های امام راحل در حرم بنیانگذار کبیر انقلاب با بیان اینکه نظارت بر بازار شب عید در خصوص کم فروشی، گران فروشی، احتکار و سایر جرایم از اول بهمن ماه آغاز شده است، گفت: شعبه‌های ویژه‌ای برای رسیدگی به تخلفات شب عید ایجاد شده است.  میانگین رسیدگی به پرونده تخلفات در شعبه های ویژه شب عید ۳۰ روز است.  نظارت بر عملکرد اصناف در حوزه محصولات کشاورزی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی و سایر حوزه ها به عهده ادارات صمت، اتاق اصناف و سازمان حمایت از مصرف کنندگان است، سازمان تعزیرات حکومتی مرجع رسیدگی به تخلفات است ولی بازرسان این نهاد در گشت های مشترک سایر ارگان ها نیز حضور فعال دارند.

اختصاص ۲۵ هزار میلیارد تومان برای ارتقاء شغلی معلمان در سال آینده

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش ر نشست با فرهنگیان شهرستان‌های جنوب‌شرق تهران که به میزبانی شهرستان پیشوا برگزار شد، گفت: دولت برای اجرای طرح ارتقاء شغلی آنها در سال آینده، ۲۵ هزار میلیارد تومان اختصاص داده است.

رویکرد جهادی دولت در گازرسانی به روستاها و احداث مسکن محرومان

وی افزود: دولت برای بهبود وضعیت معلمان دغدغه دارد و  اختصاص ۲۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح ارتقاء شغلی معلمان در سال آینده تنها گوشه‌ای از تلاش دولت سیزدهم در بهبود وضعیت معیشت معلمان است.

نوری با اشاره به کمبود نیروی انسانی و معلم در آموزش و پرورش، گفت: همانطور که خیرین مدرسه ساز در حوزه احداث فضاهای آموزشی به کمک آموزش و پرورش آمده‌اند، باید خیرین مدرسه‌یار اعم از فرهنگیان بازنشسته و دانشجویان دانشگاه فرهنگیان نیز به کمک آموزش و پرورش آمده و هر یک گوشه‌ای از کمبود نیروی انسانی را برطرف کنند.  این که دانشجوی دانشگاه فرهنگیان، بدون کار کردن برای آموزش و پرورش ۴ سال حقوق دریافت کرده و سال‌های تحصیل او در سنوات خدمتش حساب می‌شود، همه از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

ادای احترام وزیر آموزش و پرورش به شهیدان شهرستان پیشوا

وزیر آموزش و پرورش با حضور در صحن مطهر امامزاده جعفر(ع) و گلزار شهدای پیشوا، به مقام شامخ شهیدان انقلاب اسلامی و دوران هشت سال دفاع مقدس این شهرستان ادای احترام کرد.

افتتاح مدارس خیرّساز استثنایی فرزندان امام علی(ع) و زنده یاد موجانی، دیدار با فرهنگیان شهرستان پیشوا، شرکت در مراسم افتتاحیه دهمین دوره نمایشگاه‌های دانش‌آموزی مدرسه انقلاب ورامین و اتحادیه انجمن‌های اسلامی، دیدار با دانش‌آموزان اعضای مجلس دانش‌آموزی و بسیج دانش‌آموزی و تشکل‌های دانش‌آموزی ورامین، افتتاح مدرسه خیّرساز مهدی رضا بیک شهرستان قرچک، سخنرانی در جمع فرهنگیان و تقدیر از خیرین مدرسه ساز این شهرستان از جمله برنامه‌های وزیر آموزش و پرورش در سفر به شهرستان‌های جنوب‌شرق تهران است.

اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان در اسفندماه 

 صادق ستاری فرد معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در سفر به استان یزد و حضور در شورای معاونین اداره کل آموزش و پرورش این استان گفت: این وزارتخانه مصمم به اجرای طرح رتبه بندی معلمان در اسفند سالجاری است و به صورت جدی این موضوع را دنبال می کند، اول اسفند، این طرح وارد صحن مجلس شورای اسلامی شده و تصویب می شود.

جذب ۳۴ هزار نیرو در آموزش و پرورش 

ستاری فرد در ادامه به کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با تلاش وزیر آموزش و پرورش و همکاری سازمان امور اداری و استخدامی سعی بر این است که در صورت اجازه ستاد کرونا در اخر اسفند یا اوایل سال آینده ۳۴ هزار نیرو جذب کنیم.  در تلاش هستیم که این تعداد نیرو در مقطع ابتدایی جذب شود تا بخشی از کمبود این نیرو در این مقطع رفع شود.

لایروی اروند رود به فاز اجرایی رسید

لایروبی اروند رود یکی از خواست های مهم و اساسی دولت های پیشین بوده است، خواسته ای که در دولت سیزدهم نیز پیگیری شده است و در خلال این پیگیری ها ضمن مذاکره با طرف عراقی لایروبی اروندرود به فاز اجرایی رسید، خبری که احمد وحیدی در جریان سفر به خرمشهر و آبادان به خبرنگاران گفت.

احمد وحیدی وزیر کشور در سفر ۲ روزه به استان خوزستان در حاشیه بازدید از آبادان و خرمشهر اعلام کرد: مذاکرات با طرف عراقی برای لایروبی اروندرود تا به نتیجه رسیدن مذاکرات از سوی دولت پیگیری خواهد بود.

رویکرد جهادی دولت در گازرسانی به روستاها و احداث مسکن محرومان

اروندرود در جنوب غرب خوزستان، در مرز ایران و عراق است، که از پیوستن رودهای دجله،  فرات عراق و کارون ایران به وجود آمده است.  خرمشهر،  آبادان،  خسروآباد، بصره و فاو عراق از جمله بندرهای مهم این آبراه هستند که نقش چشمگیری در رونق بازرگانی منطقه دارند.

وزیر کشور همچنین به دستور رییس جمهور برای آزاد سازی سواحل شمال اشاره کرد و گفت: این سواحل بعد از آزادسازی تحویل شهرداری‌ها خواهد شد و شهرداری‌ها موظف هستند با ساحل سازی آنها را آماده استفاده مردم کنند.  ادامه داد: بخشی از سواحل رودخانه اروند و بهنمشیر در خوزستان در اختیار برخی دستگاه‌هاست که شهرداری‌ها موظف به آماده سازی برای ساحل سازی در حاشیه این ۲ رودخانه هستند تا زمینه اشتغال و گردشگری در این منطقه فراهم شود. به منظور استفاده از ظرفیت رودخانه‌ای اروندرود برداشتن دژهای خاکی پس از هماهنگی بین بخشی به زودی آغاز خواهد شد تا زمینه جذب گردشگر در آبادان و خرمشهر فراهم شود.  آبادان و خرمشهر دارای ظرفیت رودخانه‌ای مناسب برای جذب گردشگر هستند که این ظرفیت با برداشته شدن تدریجی دژها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

وزیر کشور همچنین با حضور در یادمان شهدای گمنام شلمچه و قرائت فاتحه یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشت.

دژ خاکی حاشیه اروندرود برداشته می‌شود

همچنین وزیر کشور در این سفر در جریان بازدید از دژ نظامی حاشیه اروندرود در جزیره مینو در خرمشهر با تاکید بر حذف دژ خاکی در ساحل رودخانه اروند گفت: این دژ باقی مانده از جنگ تحمیلی به تدریج با هماهنگی سازمان منطقه آزاد اروند و مسوولان محلی برداشته خواهد شد.

فرودگاه جهرم بین المللی شد

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی دولت سیزدهم، در سفر به استان فارس از فرودگاه بین‌المللی جهرم بازدید کرد. در این سفر به صورت رسمی فرودگاه جهرم به عنوان فرودگاه بین‌المللی معرفی شد. با تصویب دولت، به استناد تبصره (۱) ماده (۱۰۳) قانون امور گمرکی و با هدف تسهیل در صادرات و رونق گردشگری در کشور، فرودگاه شهدای جهرم در استان فارس را به عنوان فرودگاه بین‌المللی و مرز مجاز برای ورود و خروج کالا و مسافر تعیین شد. در این سفر، پروژه بیمارستان ۳۱۳ تخت خوابی سیدالشهدا (ع) جهرم با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاونین وزیر بهداشت به  بهره برداری رسید.

رویکرد جهادی دولت در گازرسانی به روستاها و احداث مسکن محرومان

افتتاح ۶ قطعه آزادراه شیراز- اصفهان تا اواخر ۱۴۰۱

وزیر راه و شهرسازی در ادامه سفر به استان فارس ضمن بازدید از پروژه آزادراه شیراز – اصفهان گفت: این پروژه تا پایان قطعه ششم اواخر سال ۱۴۰۱ آماده افتتاح است. این پروژه در مجموع و تا قطعه ششم که ورودی شهر شیراز است ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای اتمام ۱۰ درصد باقیمانده نیز اعتباری افزون بر یک هزار میلیارد تومان نیاز است.  قطعه هفتم این پروژه که هم‌اکنون ۵۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و همچنین قطعه هشت که در حقیقت شروع آزاد راه شیراز – بوشهر است پایان سال ۱۴۰۲ به اتمام برسد.

قاسمی گفت: همچنین در این سفر به تکمیل رینگ کمربندی شیراز و همچنین ترمینال پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز که ۵۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد تصمیم گیری خواهیم کرد. در خصوص کمربندی شیراز قبلا یک توافق بین شهرداری، وزارت راه و شهرسازی و سرمایه‌گذار بخش خصوصی انجام شده که با مشکلات اجرایی مواجه شده که در این جلسه تعیین تکلیف خواهد شد.

آغاز طرح بازآفرینی شهری در شیراز

وزیر راه و شهرسازی در خصوص طرح بازآفرینی شهری هم گفت: بر اساس این طرح ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن در کلانشهر شیراز در دستور کار است که امروز عملیات اجرایی بخشی از آن آغاز خواهد شد.  در خصوص طرح نهضت ملی مسکن در شیراز و دیگر شهرهای استان فارس هم در این سفر تصمیماتی اتخاذ خواهد شد تا عقب ماندگی که در این استان داریم جبران شود.

پرونده مسکن مهر ۱۴۰۱ بسته می‌شود

وی، در خصوص مسکن مهر و واحدهای باقیمانده مربوط به این طرح نیز گفت: در کل کشور حدود۲۰۰ هزار واحد از طرح مسکن مهر همچنان ناتمام باقیمانده که در شورای عالی مسکن تصمیم گرفته شد که این ۲۰۰ هزار واحد حتما به اتمام برسد و امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۱ پرونده مسکن مهر به طور کامل بسته شود.

ساخت و تجهیز خوابگاه‌های متاهلی در دستور کار وزارت علوم 

مرتضی فرخی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  در سفر به استان قزوین گفت:با توجه به قانون جدید جمعیت که ابلاغ شده، تمرکز ویژه‌ای برای احداث و تجهیز خوابگاه‌های متاهلی داریم و به صورت جدی در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته است. سیاست وزارت علوم، تامین خوابگاه های متاهلی است و جزو سیاست های جدی این وزارتخانه قرار دارد. اعتبار این طرح هنوز مشخص نیست و باید با رایزنی با دولت و مجلس در کمیسیون تلفیق آن را پیگیری کنیم که قول هایی به ما داده اند و امیدواریم با کمک مجلس شورای اسلامی این طرح اجرایی شود.

رونمایی از ۳۵ محصول فناورانه با حضور معاون رییس جمهور در کرج

۳۵ محصول فناورانه در مرکز رشد و نوآوری و خانه خلاق دانشگاه خوارزمی مستقر در کرج با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور رونمایی شد. این محصولاتمحصول فناورانه شامل طرح هایی همچون دستگاه شبیه ساز اثر باران اسیدی ۱۰۰ ساله بر روی مصالح راه و ساختمانی، کرم های گیاهی ارگانیک، دستگاه رادیوگرافی مجهز به نرم افزار کمک تشخیصی با بهره گیری از فناوری هوش مصنوعی، آنالایزر اکسیژن مرکزی، خلوص سنج اکسیژن پرتابل، کاغذ کرومانوگرافی لایه نازک، کیت سنجش آلودگی میکروارگانیسمی محیط و معرف سوء مصرف مواد مخذر LLE است.

رویکرد جهادی دولت در گازرسانی به روستاها و احداث مسکن محرومان

همچنین پودر بندکشی ویژه، تولید کننده اولترا سانتریفیوژ ۶۰ هزار دور و انواع فرمانتور، اولترافریز تک استیج، داشبورد هوشمند آمایش آموزش عالی، بازاریابی داروهای تولید داخل، مرجع شناسنامه الکترونیک جواهرات و پروژه همیار از دیگر این طرح است. بهره برداری از ساختمان مرکز رشد و نوآوری دانشگاه خوارزمی نیز از دیگر برنامه های امروز این دانشگاه بود که  با حضور معاون رییس جمهور انجام شد.

مجموعه های مرکز رشد و نوآوری دانشگاه خوارزمی در ساختمان G۲۱  با مساحت یک هزار و ۶۰۰ متر مربع در قالب ۴۰ فضای کاری فعال شده و طبقات خانه خلاق با مساحت ۸۰۰ متر مربع در کتابخانه مرکزی همراه با سالن سخنرانی که به همت معاونت توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه خوارزمی در دانشگاه خوارزمی کرج ساخته شد.

در این دو مرکز ۴۳ تیم فناور (هسته های فناور/تیم ها و شرکت های استارتاپی) مستقر شده اند و تیم های فناورانه در زمینه های زیست فناوری، فنی و مهندسی، مدیریت شهری، IT و صنایع خلاق فعالیت می کنند. یکی از طرح هایی که به گفته  مسوولان دانشگاه خوارزمی امروز با حضور معاون رییس جمهور مورد پیگیری جدی قرار گرفت طرح آغاز ساخت شهر سلولی در این دانشگاه است. شهر سلولی در سه فاز پیش بینی شده که فاز اول استقرار شتاب دهنده، فاز دوم استقرار شرکت هایی که محصولات شتاب دهنده در قالب صنعتی را تولید می کنند و فاز سوم کاربردی کردن سلول های بنیادین برای روش های درمانی است.

تدوین طرح جامع فرودگاه آبادان با افق ۲۰ ساله 

احمد مظفر معاون برنامه‌ریزی، نظارت و امور اقتصادی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در سفر به آبادان و در مراسم افتتاح طرح‌های عمرانی فرودگاه آیت اله جمی این استان فرودگاه‌ها را محور توسعه طرح‌های اقتصادی، اجتماعی، حمل و نقل زمینی و فرهنگی گردشگری دانست و گفت: طرح جامع توسعه فرودگاه آبادان با افق ۲۰ ساله به منظور توسعه سرمایه گذاری در جنوب غرب کشور تدوین شده است. علمیات نشست و برخاست هوایی در فرودگاه آبادان به عنوان یک فرودگاه برتر در جنوب غرب کشور از ۱۰ مرکز کشور بیشتر است و در بین ۵۴ فرودگاه کشور رتبه ۱۲ را دارد. طرح های توسعه‌ای جذب سرمایه‌گذاری، توسعه پروازهای ترانزیتی، ترانسفر هوایی و مرکز سوختگیری، توسعه پروازهای کارکو و مسافری در سند توسعه ۲۰ ساله فرودگاه آبادان مورد توجه قرار گرفته است.

نصب دوربین در مناطق حساس اراضی ملی

مسعود منصور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگلها، منابع طبیعی و آبخیزداری در سفر به استان قزوین و در جمع مدیران منابع طبیعی و کشاورزی این استان گفت: نصب دوربین های پیشرفته نظارتی در مناطق حساس اراضی ملی به منظور پیشگیری از تخریب و دخل و تصرف، چرای غیرمجاز و حضور به هنگام برای مهار آتش سوزی ها در دستور کار قرار دارد. در همین راستا ۱۰ دستگاه دوربین تهیه و در اختیار استان ها قرار می گیرد که یک مورد آن به قزوین اختصاص خواهد یافت.  در حوزه اعتبارات اگرچه با محدودیت هایی روبرو هستیم اما نباید فراموش کرد با وجود قطع اعتبارات صندوق توسعه که ۱۲۰۰ میلیارد تومان بود، اعتبارات حوزه آبخیزداری در سال جاری ۲۵۰۰ میلیارد تومان بوده است. یک هزار و ۳۶۰ پست سازمانی را به جنگلبانی، سرجنگلبانی، جنگلبان مسوول و جنگلبان راننده اختصاص دادیم که امیدواریم در حمایت بهتر قانونی از نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی موثر واقع شود.

افزایش کیفیت رویکرد اصلی وزارت صمت 

محمدمهدی برادران معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سفر به استان قم و در جریان بازدید از یک واحد تولیدکننده لوازم خانگی گفت: افزایش کیفیت و بالارفتن احساس رضایتمندی مشتریان در استفاده از لوازم خانگی تولید داخل، رویکرد اصلی وزارت صمت در خصوص این صنعت است. ما به دنبال جلب رضایت مصرف کنندگان نهایی لوازم خانگی ساخت داخل به ویژه در بحث کیفیت و قیمت هستیم و در این رابطه حذف موانع را در دستور کار خود قرار دادیم.  اگر به دنبال این هستیم که تولیدکننده داخلی لوازم خانگی محصول با کیفیتی را با قیمت مناسب و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی به بازار عرضه کند، علاوه بر ارائه تسهیلات مالی باید در زمینه تسهیل دسترسی به مواد اولیه نیز اقدام‌های لازم انجام شود.  به همین دلیل با مساعدت انجام شده، ‌ تعرفه واردات برخی از مواد اولیه مورد نیاز در صنعت لوازم خانگی کاهش یافت تا بهره‌برداران این صنعت بتوانند در بازار، قیمت رقابتی خود را حفظ کنند و کیفیت محصولات را ارتقا دهند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در موضوع تامین فولاد مورد نیاز این صنعت نیز با تلاش‌های صورت گرفته در دولت سیزدهم قیمت برخی از کالاهای پایه مانند فولاد به ثبات مناسبی رسیده‌است و هم‌اکنون در این خصوص وضعیت مناسب‌تری از قبل داریم که قیمت‌ها با توجه به بازارهای جهانی تعیین می‌شد و کار را برای تولید کنندگان داخلی سخت می‌کرد.

واگذاری ۹۰۰ هکتار زمین برای طرح جهش تولید مسکن 

سیدپرویز فتاح رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در سفر یک روزه به ساری و در آیین واگذاری ۱۱۳ هزارمین سند بنیاد علوی در ایئن استان گفت : در راستای تداوم خدمت‌رسانی به محرومان و همکاری و تعامل با دولت سیزدهم، بنیاد مستضعفان ۹۰۰ هکتار زمین به صورت رایگان برای اجرای طرح ملی جهش تولید مسکن به دولت واگذار کرده است.  بنیاد مستضعفان تنها در سال گذشته ۶ هزار میلیارد تومان برای مقابله با ویروس کرونا و جبران بخشی از ضرر و زیان‌ ناشی از این بیماری به برای اقشار کم درآمد جامعه هزینه کرد و این رقم امسال بیشتر خواهد بود.

وی با اظهار این که بنیاد مستضعفان با تمام توان در خدمت محرومان جامعه است و هدفش برقراری عدالت می باشد، اظهار داشت : هر جا که املاک غصبی وجود داشته باشد، آن را به مردم باز می گردانیم و سایر اموال نگهداری شده نیز به صورت امانت در  اختیار بنیاد مستضعفان است تا به مرور کارهای واگذاری آن به افراد انجام شود.

رویکرد جهادی دولت در گازرسانی به روستاها و احداث مسکن محرومان

فتاح با اعلام این که در برنامه امروز ۳۵ هزار هکتار از اسناد املاک غصب شده توسط خاندان پهلوی بهواگ مردم استان های مازندران، گیلان، گلستان، هرمزگان، خراسان جنوبی و آذربایجان شرقی واگذار شده است، گفت: بنیاد علوی مصمم است علاوه بر واگذاری اسناد املاک غصبی، دارایی ها و املاک اجاره ای خود را نیز به مرور به مردم واگذار کند.

وی از واگذاری رایگان زمین بنیاد مستضعفان برای ایجاد کار و یا بنای عام المنفعه به متقاضیان واجد شرایط خبر داد و گفت : در مازندران نیز اگر طرحی در این زمینه باشد، بنیاد علوی زمین رایگان واگذار می کند.  بازگرداندن مالکیت زمین‌های غصب شده به محرومان جامعه یکی از اهداف انقلاب اسلامی است و این امر مسوولیت ما را دوچندان می کند و امروز پس از گذشت ۴۳ سال از پیروزی انقلاب، این امر باید شتاب گیرد. خاندان پهلوی ۴۴ هزار سند زمین مردم را به نام خودشان غصب کردند و رضا شاه ۸۰ سال پیش بابت اجاره ملاک غصبی ماهانه ۷۰۰ میلیون ریال درآمد داشت، علاوه بر این که قسمت زیادی از خودروی رضا شاه از طلا ساخته شده بود و هم اکنون بیش از ۲۰۰ دستگاه خودروی نفیس خاندان پهلوی که برخی از آنها فقط در جهان یک مدل دارد، در موزه نگهداری می شود.  با پیروزی انقلاب اسلامی، خاندان پهلوی برابر با اسناد موجود، هنگام ترک کشور، ۱۰۰ میلیارد دلار پول این ملت را از کشور خارج کردند و این بزرگ ترین خیانت به مردم بود.

احیای یک هزار و ۷۱۵ واحد اقتصادی راکد 

علی رسولیان معاون وزیر صنعت، معدن تجارت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در سفر به خرم آباد گفت: یک هزار و ۷۱۵ واحد اقتصادی راکد در سطح کشور از جمله ۳۶ واحد لرستان امسال احیا شد و به مدار تولید بازگشت. در صورت اعتماد به توان بخش خصوصی و حمایت و همراهی، امکان توسعه صنعتی ممکن است چراکه این استان واحدهای صنعتی توانمند با دانش بالا دارد.

وی با اشاره به اینکه بروکراسی های اداری باعث ایجاد موانع پیش روی واحدهای اقتصادی شده است عنوان کرد: تسهیل فرآیندها، رفع موانع بروکراسی، حمایت از شرکت های دانش بنیان و حرکت در مسیر دانشی شدن بنگاه های اقتصادی ضرورتی انکار ناپذیر است.  در صورت عدم همراهی با فناوری دنیا، امکان توسعه اقتصادی کشور فراهم نمی شود بنابراین باید به سمت تکنولوژی ها و فرآیندهای جدید حرکت کرد.

اجرای طرح جایگزین تنفس جنگل‌های هیرکانی در سال آینده 

نقی شعبانیان معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشودر سفر به نوشهر و در حاشیه بهره برداری از بند مشبک سرشاخه‌گیر رودخانه خیرود شهرستان نوشهربا اشاره به اهمیت جنگل‌های هیرکانی به عنوان میراث طبیعی ایران و جهان از اجرای طرح جایگزین قانون تنفس جنگل برای این بخش از جنگل‌های کشور با پیش‌بینی ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار از ابتدای سال آینده خبر داد و گفت:  در این طرح برنامه ها ویژه ای برای احیاء و نجات جنگل هیرکانی به صورت کلان پیش بینی شده و قرار است از ابتدای سال آینده با تعامل سایر دستگاه ها اجرایی شود. طرح جایگزین تنفس جنگل های هیرکانی با قانون اصلی تنفس جنگل پیوند دارد و به مدت پنج سال برای تمامی گستره جنگل های هیرکانی که بیش از یک میلیون هکتار است، اجرایی خواهد شد. : جنگل های هیرکانی ذخیرگاه باارزش ژنتیکی برای جهان محسوب می شود و اعتبار ۲۵۰ میلیارد تومانی تامین کننده اهداف در نظر گرفته شده در اجرای طرح جایگزین نیست و باید اعتبار بیشتری برای اجرای آن اختصاص یابد. اجرایی شدن طرح جایگزین تکلیف سازمان جنگل ها را برای احیاء و نجات جنگل های هیرکانی بیشتر می کند،   به همین منظور باید از کمک علمی و مالی سازمان های بین المللی بهره لازم را ببریم و در این راستا نیازمند فعالتر شدن دبیرخانه و روابط بین الملل این سازمان هستیم.    

بازدید سرزده مخبر از بیمارستان ورامین

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهوری  که به منظور گشایش همزمان شش هزار و ۵۷۸ پروژه عمرانی، اشتغالزایی و خدماتی روستایی به پیشوا سفر کرده، بدون اطلاع قبلی با حضور در شهرستان ورامین، از بیمارستان شهید مفتح، تنها بیمارستان دولتی این شهرستان بازدید کرد.

عملیات احداث بیمارستان جدید شهید مفتح ورامین روز۲۸ تیر سال ۱۳۹۷ با حضور مخبر که در آن زمان رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام را بر عهده داشت آغاز شد.

رویکرد جهادی دولت در گازرسانی به روستاها و احداث مسکن محرومان

این بیمارستان در زیربنای ۲۰ هزار و ۷۰ مترمربع و در شش طبقه به صورت پلکانی احداث می شود و  از ۲۰۰ تختخواب برخوردار است.
ساختمان کنونی بیمارستان شهید مفتح، مربوط به اداره جهاد کشاورزی بود از سال ۱۳۶۰ با تغییر کاربری به نخستین بیمارستان دولتی دشت ورامین تبدیل شد.
وی از چند واحد صنعتی نیمه تعطیل و غیرفعال بازدید کرده و دستورات لازم برای رفع مشکلات این واحدها را صادر کرد.

معاون اول رئیس جمهور در این بازدید در جریان مشکلات شرکت زیبا چوب برکت، تولید کننده روکش‌های HPL چوب که به دلیل پاره‌ای از مشکلات تعطیل شده قرار گرفت.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

کشف انبار پوشاک قاچاق در تهران – تابناک

رئیس پلیس امنیت اقتصادی پایتخت از کشف ۳۰ میلیارد ریال انواع پوشاک قاچاق در بازار …