جدال توییتری نمایندگان چین و آمریکا بر سر اوکراین


نشریه “دیجیتال ژورنال” نوشت: نماینده آمریکا در سازمان ملل از پکن خواست تا روسیه را به “انجام کار درست” در مساله اوکراین تشویق کند. اما این اظهارات با واکنش همتای چینی او مواجه شد و واشنگتن را به دامن زدن به تنش‌ها متهم کرد.  

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: امیدواریم چینی‌ها در تشویق روس‌ها به انجام کار درست نقش ایفا کنند.  

گرینفیلد افزود: چین در شورای امنیت برای حفاظت از تمامیت ارضی و حاکمیت کشورها ابراز نگرانی کرده است. این دقیقاً همان کاری است که روس‌ها انجام می‌دهند – آن‌ها یکپارچگی یک مرز را تهدید می‌کنند، بنابراین برای چین ارسال این پیام بسیار مهم خواهد بود.  

ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل، به سرعت در توییتر به اظهارات توماس گرینفیلد پاسخ داد. و در توییتی نوشت: پیام ما ثابت و روشن است: هرگونه اختلاف را از طریق دیپلماسی حل کنید.  

وی بدون اشاره به نام کشور خاصی ادامه داد: “از ایجاد هیاهو و افزاش تنش خودداری کنید. نگرانی‌های امنیتی مشروع روسیه باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. “

پس از یک نشست پرتنش شورای امنیت در پایان ماه ژانویه که به خواسته آمریکا برگزار شد، شورای امنیت سازمان ملل قرار است هفته آینده دوباره درباره اوکراین تشکیل جلسه دهد.  

نشست هفته آینده از سوی روسیه درخواست شده است. این کشور اعلام کرده که قصد دارد در این نشست درباره اجرای توافقنامه مینسک در مورد اوکراین که در سال ۲۰۱۵ امضا شد، بحث و گفت‌وگو کند.  

غرب بویژه آمریکا، به ادعاهایی مبنی بر تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین که در دستور کارش قرار داده‌اند، شدت بخشیده‌اند. اخیرا دو روزنامه آمریکایی به نقل از مقامات اطلاعاتی این کشور با انتشار گزارش‌هایی ادعا کردند که روسیه طرحی را ایجاد کرده است تا برای حمله به اوکراین بهانه تراشی کند.  

کارشناسان معتقدند که کاخ سفید با کمک متحدان اروپایی، به دنبال ضربه زدن به روسیه هستند و مساله اوکراین را بهانه و دستاویز قرار داده‌اند.  

در ماه‌های اخیر نیز به دلیل ادعای غرب درباره صف‌آرایی نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، روابط ناتو با روسیه دچار تنش شده است. روسیه اعلام کرده که قصد حمله به هیچ کشوری را ندارد. مسکو همچنین هشدار داده که اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهایش تهدیدی برای امنیت ملی است و این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که نیروها را به دلخواه در قلمرو مستقل خود جابجا کند.  


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

ممبینی: ارزش حق‌پخش فوتبال ایران ۱۵۰ میلیون دلار است/در گذشته به فیفا اطلاعات غلط می‌دادند

به گزارش ایرنا، هدایت‌الله ممبینی، دبیرکل فدراسیون فوتبال، امشب در یک گفت‌وگوی تلویزیونی درباره برنامه …