دهمین گرگِ سفید در فوتبال ایران؛ سرور می شود یا الکساندر؟

به گزارش ایرنا، سرانجام عزیزب آمانوف، بازیکن ۲۴ ساله و ۱۷۴ سانتی متری تیم لوکوموتیو ازبکستان به ایران آمد تا قرارداد خود را با باشگاه استقلال امضا کند و رسما آبی پوش شود. عزیزبک قرار است به دهمین بازیکن ازبکستانیِ فوتبال ایران تبدیل شود.

از بین ۹ بازیکن قبلی که به فوتبال ایران آمده اند تنها چهار نفر توانستند عملکردی حداقلی داشته باشند و پنج نفر دیگر را کمتر کسی به یاد دارد.

مشهورترین ازبکستانیِ فوتبال ایران، برنده ۲ توپ طلای قاره آسیا سرور جپاروف بود. بازیکنی که برای حضور در استقلالِ علیرضا منصوریان به ایران آمد اما بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی آبی پوشان باعث شد تا او سر از سپاهان درآورد و در شهرآورد نصف جهان هم گلزنی کند. سرور سرانجام در شروع لیگ هفدهم به استقلال آمد و خیلی زود دل هواداران استقلال را ربود. او با وجود سن بالایی که داشت در مرکز زمین تبدیل به یک مهره غیر قابل جانشین شده بود اما خیلی زود و در پایان فصل ترجیح داد فوتبال ایران را ترک کند و به قزاقستان برود. جپاروف هم جام حذفی فوتبال ایران را فتح کرد؛ هم در ترکیب منتخب سال قرار گرفت و هم بهترین پاسور لیگ برتر شد.

دیگر بازیکن معروفی که از ازبکستان به ایران آمد الکساندر لوبانوف بود. گلری خوش چهره که به تازگی جای ایگناتی نستروف در درون دروازه گرگ های سفید را گرفته بود. او آمد تا اوضاع بد دروازه پرسپولیس را سامان ببخشد اما حضورش چندان کمک کننده نبود و خیلی زود به ازبکستان بازگشت.

دهمین گرگِ سفید در فوتبال ایران؛ سرور می شود یا الکساندر؟

فوزیل موسایف هم از ازبکستان به ایران آمد تا لباس سپاهان اصفهان را به تن کند. او پیش از جپاروف و لوبانوف در لیگ برتر بازی کرد. او که توانایی بازی در ۲سه پست را هم داشت نمایش متوسطی را در جمع طلایی پوشان از خود بر جای گذاشت و در ۴۰ بازی ۲ گل را به ثمر رساند و در لیگ چهاردهم با تیم حسین فرکی قهرمانی در لیگ برتر ایران را هم تجربه کرد.

دهمین گرگِ سفید در فوتبال ایران؛ سرور می شود یا الکساندر؟

دیگر ازبکستانیِ تقریبا شناخته شده فوتبال ایران بهادر نسیموف بود که در تیم ملی ازبکستان هم توپ زد. او در سال ۲۰۱۴ به پدیده آمدو در ابتدای حضورش چند گل مهم را به تیمهای مختلف از جمله تراکتور زد ولی کم کم به افت رفت و بیش از یک سال در فوتبال ایران دوام نیاورد.

اما دیگر بازیکنان ازبکستانی شاغل در فوتبال ایران چه کسانی بودند؟

زین الدین تاجیف(صبای قم)، شهباز ارکینوف(پاس همدان)، یاروسلاو کروشلتینسکی(پدیده مشهد)، اویبک قلیچف(پیکان)، روسلان ملزیدینوف(نفت مسجدسلیمان). در این میان تنها ارکینوف توانست کمی خود را به فوتبالدوستان ایرانی بشناساند.

حالا استقلال با جذب امانوف در تعداد بازیکنان ازبکستانی که داشته در کنار سپاهان و پدیده قرار گرفت و باید دید آمانوف می تواند خاطرات خوب سرور جپاروف را تداعی کند یا قرار است مانند الکساندر لوبانوف باشد که نتوانست در پرسپولیس نمایش مثبتی داشته باشد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

شمسایی: نام شهید آیت‌الله رئیسی در تاریخ ورزش ماندگار است

به گزارش ایرنا، وحید شمسایی در گفت و گویی تلویزیونی گفت: شهید آیت‌الله رئیسی و …