سازمان ملل: داعش همچنان تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی است


به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی ترکیه، «ولادیمیر ورونکوف» در گزارش خود به شورای امنیت گفت: مبارزه نظامی با داعش کافی نخواهد بود بلکه باید اقدامات پیشگیرانه برای کاهش تهدید این گروه تروریستی صورت داد.

وی افزود: داعش همچنان تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی به ویژه با حضور ۶ تا ۱۰ هزار جنگجو در سوریه و عراق است.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد اضافه کرد: درست است که داعش در سطح رهبری خود خساراتی را متحمل شده است، اما گروه‌های وابسته به آن سطح بالایی از فعالیت و حملات را در آفریقا حفظ کرده‌اند و پس از تسلط طالبان بر افغانستان در این کشور تقویت شده است. باید در تلاش‌های بین‌المللی ما برای مبارزه با تروریسم اجماع وجود داشته باشد.

ورونکوف همچنین نگرانی خود را در خصوص مسائل مربوط به جنگجویان تروریست خارجی و دیگر جنگجویان داعش و اعضای خانواده آنها ابراز کرد.

وی به اعضای شورای امنیت گفت، شمار نیروهای ولایت خراسان وابسته به داعش در افغانستان از ۲ هزار و ۲۰۰ جنگجو که قبلاً تخمین زده می‌شد، پس از آزادی هزاران نفر از آن‌ها از زندان‌های افغانستان توسط طالبان به حدود چهار هزار جنگجو افزایش یافت.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در پایان تاکید کرد: پیشرفت در مبارزه با تروریسم مستلزم ادامه همکاری چندجانبه است و موفقیت ما در مبارزه با تروریسم در گرو دستیابی به اهداف جمعی در زمینه حفظ صلح، دستیابی به توسعه عادلانه، جامع و پایدار و تضمین حقوق بشر برای همه است.

در ماه‌های اخیر، حملات گروه تروریستی داعش به ویژه در مناطق بین استان‌های کرکوک، صلاح‌الدین و دیاله عراق افزایش یافته است.

در ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال، عراق با بازپس‌گیری کل قلمرو خود که حدود یک سوم از خاک این کشور بود، پیروزی بر داعش را اعلام کرد.

با وجود این شکست، گروه تروریستی داعش هنوز دارای هسته‌هایی در مناطق شمالی، شرقی و جنوبی عراق است و در دو ماه گذشته به حملات خود علیه غیرنظامیان و نیروهای امنیتی عراق شدت بخشیده است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

اعلام جزئیات عرضه سکه طلا در مرکز مبادله – تابناک

به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، علی سعیدی مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلای …