۵ شهرک گلخانه در کهگیلویه و بویراحمد ساخته می شود


سید صمد منصوری روز دوشنبه در حاشیه بازدید از مجتمع گلخانه‌ای  ناصرآباد گچساران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون پنج شهرک گلخانه ای در کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی بیش از ۱۴۰ هکتار در دست اجراست.

وی بیان کرد: این تعداد مجتمع شامل ماهور باشت گچساران به مساحت ۲۸ هکتار، فدک سرابیز باشت ۳۴ هکتار، مجتمع گلخانه ای ناصرآباد گچساران ۲۴ هکتار، دشت مازه کهگیلویه ۳۲ هکتار و مجتمع گلخانه ای بهمئی۱۹ هکتار است.

منصوری اظهار داشت: ۲۰۰ میلیارد ریال برای ساخت این تعداد  مجتمع گلخانه ای در استان تاکنون هزینه شده است.

وی میانگین پیشرفت فیزیکی این طرح را ۶۰ درصد اعلام کرد و گفت: بزودی عملیات اجرایی سه شهرک گلخانه ای به مساحت ۶۰ هکتار در استان اجرا خواهد شد.

منصوری افزود: تمام این گلخانه ها در سطح استان  مجهز به سیستم آبیاری نوین می شوند و به ازای هر هکتار از این گلخانه ها برای ۱۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغالزایی ایجاد خواهد شد.

مدیر شرکت شهرک های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد افزود: با توجه به خشکسالی های اخیر و کاهش منابع آبی ضروری است از منابع آبی و  خاکی استفاده بهینه شود.

منصوری اظهار داشت: انتقال کشت سبزی و صیفی جات از فضای باز به فضای بسته( گلخانه ها) یکی از سیاست های  وزارت جهاد کشاورزی در راستای استفاده بهتر از منابع آبی و افزایش تولید در واحد سطح  است.

مدیر شرکت شهرک های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: تاکنون در این مجتمع ها کارهای زیرساختی از جمله تأمین شبکه گاز و داخلی برق،  آب و فنس کشی مجتمع، احداث ساختمان نگهبانی و زیرسازی  انجام شده است.

منصوری افزود: با تکمیل و راه اندازی این تعداد شهرک های گلخانه ای در کهگیلویه و بویراحمد برای یک هزار نفر اشتغالزایی پایدار ایجاد می شود.

وی تصریح کرد: مجتمع گلخانه ای ناصرآباد گچساران در زمینی به مساحت بیش از ۲۴ هکتار در دست اجراست که با تکمیل آن ۳۰ واحد تولیدی در آن ایجاد خواهد شد.

منصوری میانگین پیشرفت فیزیکی این طرح را ۷۰ درصد اعلام کرد و گفت: در واگذاری این واحدها تولیدی اولویت با افراد فارغ التحصیلان بخش کشاورزی و افراد بومی ساکن در منطقه می باشد.

وی گفت: بیش از ۷۰ میلیارد ریال تاکنون برای اجرای این طرح هزینه شده که با تکمیل این طرح اقتصادی بیش از ۱۶۰ نفر به اشتغال مشغول خواهند شد.

منصوری افزود: برای تامین آب این مجتمع گلخانه ای یک حلقه چاه  با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال حفر شده است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی (علیه‌السلام)

مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی‌ علیه‌السلام امشب با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی و جمعی از …