تزریق سه دز واکسن کرونا بیش از ۸۰ درصد از بستری شدن جلوگیری می‌کند

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وبدا، دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه پنجاه و نهمین نشست کمیته علمی کشوری کرونا افزود: در حال حاضر در بخش های بستری و مراقبت های ویژه، تمامی بیماران مبتلا به اومیکرون یا دچار نقص سیستم ایمنی هستند، زمینه بدخیمی دارند، داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند و یا افرادی هستند که واکسن تزریق نکرده اند و با درگیری نسبتا وسیع ریوی، بستری و تحت مراقبت قرار دارند.

وی اظهار داشت: در جلسه امروز گزارش هایی از سویه اومیکرون و موارد کووید۱۹ در اطفال و گروه سنی کمتر از ۱۸ سال، مطرح شد. تعدادی از افرادی که در بخش های بستری و مراقبت های ویژه اطفال بستری شده اند، در سنین پایین بوده اند بنابراین توصیه و تاکید کمیته علمی کشوری کرونا بر تقویت واکسیناسیون مادران باردار است.

واکسیناسیون مادران باردار حتما به صورت کامل انجام شود
جماعتی تصریح کرد: لازم است که واکسیناسیون مادران باردار حتما به صورت کامل انجام شود و اثبات شده که واکسیناسیون مادران باردار می تواند باعث ایجاد ایمنی در خود این افراد و فرزندان شان تا چندماه بعد از تولد شود و همین امر موجب می شود که گرفتاری اطفال در سنین پایین تر بر اثر اومیکرون به میزان زیادی کاهش پیدا کند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه در نشست امروز در خصوص لزوم تقویت بخش های مراقبت های ویژه کودکان(PICU) و نوزادان(NICU) بحث هایی مطرح شد، گفت: مقرر شد که تعداد این تخت های بیمارستانی در مراکزی که دارای بخش های NICU و PICU هستند توسط معاونت درمان وزارت بهداشت افزایش یابد.

به گفته جماعتی، همچنین در این نشست توصیه بر وبینارها و کلیپ های آموزشی توسط کمیته علمی کشوری کرونا و معاونت درمان برای آشنایی بیشتر با درمان کووید۱۹ در گروه سنی پایین برای متخصصان اطفال و بیهوشی که در بخش های مراقبت های ویژه اطفال و نوزادان مشغول به کار هستند، مطرح شد.

وی خاطرنشان کرد: امروز نماینده سازمان غذا و دارو در کمیته علمی عنوان کرد پس از تهیه پروتکل های مربوطه توسط سازمان غذا و دارو برای ساخت واکسن علیه سویه های جدید، دو شرکت داخلی، مطالعات خود را برای تولید واکسن علیه اومیکرون به پایان رسانده و وارد مرحله بالینی شده اند که در صورت تایید کمیته ملی اخلاق در پژوهش، فاز بالینی این دو شرکت به سرعت در کشور انجام می شود و این نشان می دهد که ایران همزمان با کشورهای پیشرفته و شرکت های مطرح واکسن سازی در دنیا، ساخت این واکسن را آغاز کرده است.

اکنون در موج ششم بیماری کرونا با سویه اومیکرون در کشور قرار داریم
جماعتی تاکید کرد: در حال حاضر در موج ششم بیماری کرونا با سویه اومیکرون در کشور قرار داریم و تجمع افراد در مراکز واکسیناسیون می تواند عامل انتشار ویروس باشد به همین دلیل توصیه بر این شد که واکسیناسیون فعال در دستور کار وزارت بهداشت قرار گیرد البته معاونت بهداشت وزارت بهداشت، شرایط واکسیناسیون فعال را فراهم کرده و این کار در قالب طرح شهید سلیمانی و با مشارکت نیروهای مردمی و بسیج در حال انجام است که نیاز به تقویت واکسیناسیون فعال در کشور وجود دارد.

 مرخصی ۵ روزه نیروهای بهداشتی و درمانی در صورت ابتلا به اومیکرون
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: بحث هایی در مورد مرخصی ۵ روزه نیروهای بهداشتی و درمانی در صورت ابتلا به اومیکرون مطرح شده بود که در مطالعات انجام شده، این نکته اثبات شده که ویروس اومیکرون بر خلاف دلتا و انواع دیگر سویه ها، خیلی زودتر از بدن پاک می شود و بعد از ۵ روز اگر فرد، علائم خفیف یا بدون علامت باشد و زمینه بیماری های بدخیمی نداشته و تحت درمان داروهای سرکوب کننده ایمنی و در سنین بالا نباشد، ویروس از بدن پاک می شود و به همین دلیل، مدت ۵ روز در نظر گرفته شده است.

منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

۱۵ روش برای مصرف ویتامین‌های مختلف

به گزارش ایرنا، نداشتن تغذیه مناسب که بتواند ویتامین‌های مورد نیاز برای سلامت بدن را …