ادعاهای سفیر آمریکا علیه چین همزمان با حضور وزرشکاران آمریکایی در المپیک پکن


“لیندا توماس گرینفیلد” روز یکشنبه به وقت محلی به شبکه خبری سی ان ان آمریکا گفت: دولت ایالات متحده از ورزشکاران آمریکایی شرکت کننده در بازی های المپیک زمستانی پکن  و آزادی بیان آنها محافظت خواهد کرد.

این مقام ارشد دولت جو بایدن در پاسخ به این سوال که آیا ورزشکاران آمریکایی در خطر هستند، مدعی شد امیدواریم چینی ها هیچ اقدامی انجام ندهند. هدف دولت بایدن این است که آنها در امان باشند.

شبکه خبری سی ان ان اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا به ورزشکاران این کشور در خصوص مسایل امنیتی در پکن و همچنین ادعاهای نقض حقوق بشر در چین توضیح داده است.

بر اساس این گزارش، یک مقام آمریکایی گفته است وزارت خارجه آمریکا برای محافظت از ورزشکاران آمریکایی حدود ۲۴ نیروی دیپلماتیک امنیتی قرار داده و  این یک امر عادی در هر المپیکی است.

سی ان ان ادعا کرد مقامات آمریکایی به خصوص نگران ورزشکارانی هستند که در خصوص ادعاهای نقض حقوق بشر در چین سخن خواهند گفت زیرا این اظهارات می توانند تصویر پکن را خدشه دار کنند.

آمریکا همواره این ادعا را مطرح می کند که چین درحال نسل کشی و جنایت علیه بشریت درباره اویغورها است که اکثرا در شمال غرب استان سین کیانگ زندگی می کنند.

این در حالی است که به گزارش روزنامه “ساوث چاینا مورنینگ پست”، پکن اعلام کرده است در صورتی که بازدید کمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل از منطقه سین کیانگ به دور از هرگونه غرض ورزی سیاسی بوده و رویکردی دوستانه  داشته باشد، آنها می توانند پس از  برگزاری المپیک زمستانی به این منطقه سفر کنند.

قرار است المپیک زمستانی پکن در تاریخ ۲۰ فوریه (اول اسفند) پایان یابد.

 چین بر این باور است که  ادعاهای حقوق بشری که درباره رفتار پکن با اقلیت اویغور ساکن منطقه سین کیانگ بیان شده ، نوعی بازی سیاسی بوده که از سوی آمریکا مطرح شده است.

به گزارش ایرنا، بر اساس گزارش یاد شده، چین موافقت کرده است به “میشل باشله” رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل اجازه بازدید از منطقه  سین کیانگ را بدهد با این شرط که آن بازدید دوستانه و خارج از چارچوب تحقیقاتی باشد.

“ژائو لیجیان” سخنگوی وزارت خارجه چین پیشتر، اظهارات «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا در مورد استان مسلمان نشین سین کیانگ را یک توطئه سیاسی خواند و افزود گزارش به اصطلاح ظلم و کار اجباری اویغورها در شین جیانگ (سین کیانگ) صد در صد دروغ است.

وی افزود: در حال حاضر، جامعه شین جیانگ در هماهنگی و باثبات کامل است و مسیر توسعه اقتصادی، وحدت اقوام، هماهنگی مذهبی و صلح و رضایت مردم همه اقوام از زندگی خود را طی می‌کند.

به گفته وی، تمام حقوق مشروع مردم شین جیانگ به طور کامل تامین شده است. این به “اصطلاح مساله” صد در صد یک توطئه سیاسی است و هدف اصلی آن تخریب ثبات شین جیانگ و جلوگیری از توسعه چین است.

آمریکا و ۶ کشور در پیروی و تبعیت از سیاست های ضد چین واشنگتن در اقدامی سیاسی و خارج از عرف ورزشی، المپیک زمستانی چین را تحریم و هیچ نماینده رسمی یا دیپلماتی را به المپیک زمستانی پکن در سال ۲۰۲۲ اعزام نکرده اند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

عکس / دیدار دست‌اندرکاران دومین کنگره ۲۴ هزار شهید استان خوزستان

عکس / دیدار دست‌اندرکاران دومین کنگره ۲۴ هزار شهید استان خوزستان منبع