بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری سالانه ۱۴۰ هزار میلیارد ریال گردش مالی دارد

عطاءالله ابراهیمی روز یکشنبه در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی چهارمحال و بختیاری و آیین افتتاحیه چهارمین نمایشگاه تخصصی رویداد کشاورزی استان شامل دام، تولیدات گیاهی، آبزیان و صنایع کشاورزی که با حضور مسوول مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، تاکید کرد: تولیدات زراعی این استان سالانه بیش از ۹۸۰ هزار تن است.
وی با اشاره به شناسایی هشت هزار گونه گیاهی در کشور افزود: از این تعداد یک‌هزار و ۴۰۰ گونه در چهارمحال و بختیاری شناسایی و با عنوان فلور گیاهی استان چاپ شده است.
ابراهیمی به فراهم بودن زمینه توسعه تولیدات زراعی و گیاهی به‌ویژه گیاهان دارویی چهارمحال و بختیاری در سطح ملی اشاره و تصریح کرد: این استان علاوه بر وسعت کم، اما ظرفیت‌ها و قابلیت‌های قابل‌توجهی در بخش‌های مختلف به‌ ویژه کشاورزی و دامپروری دارد.
وی با اشاره به پتانسیل چهارمحال و بختیاری در بخش دامپروری و معرفی این استان به‌عنوان قطب دامپروری کشور یادآور شد: هم‌اکنون ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد دامی در این استان وجود دارد.
رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری از وجود ۹ هزار دستگاه تراکتور در استان خبر داد و اظهار داشت: عمر نیمی از این تراکتورها بالاتر از ۱۳ سال و بقیه کمتر از ۱۳ سال است.
وی سرمایه‌گذاری بیشتر برای خرید، تجهیز و نوسازی ادوات مکانیزاسیون کشاورزی را ضروری دانست و گفت: در این راستا سال گذشته ۴۵۰ دستگاه تراکتور به ناوگان مکانیزاسیون کشاورزی استان افزوده شد اما افزایش ضریب مکانیزاسیون در این استان هنوز نیازمند تلاش است.
ابراهیمی تاکید کرد: امسال یک‌هزار و ۲۸۰ میلیارد ریال اعتبار به بخش مکانیزاسیون کشاورزی تزریق شد که به‌ طور کامل جذب شده است.
وی افزود: این استان ۲۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که از این سطح ۱۳۷ هزار هکتار زراعی زیرکشت و بقیه آیش است.
رییس سازمان جهادکشاورزی استان تصریح کرد: ۴۴ هزار هکتار از زمین‌های استان برای توسعه باغ‌ها اختصاص یافته و ۴۰ هزار هکتار زمینه توسعه باغات جدید هم وجود دارد که تحول‌آفرین است.
وی زنجیره تولید آبزیان در چهارمحال و بختیاری را کامل دانست و یادآور شد: هم‌اکنون سالانه ۲۴ هزار تن انواع شیلات و آبزیان در این استان تولید می‌شود.
ابراهیمی توسعه کارخانجات خوراک دام را اقدامی مؤثر در تولید، اشتغال و اقتصاد بخش کشاورزی دانست و اظهار داشت: هم‌اینک ۴۰ درصد خوراک دام کشور در این استان تولید می‌شود.
وی با اشاره به برگزاری چهارمین نمایشگاه تخصصی رویداد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: برگزاری این نمایشگاه برای تامین نیاز و خواسته‌های بخش کشاورزی و توسعه این حوزه تاثیر مستقیم دارد.
ابراهیمی تاکید کرد: در این نمایشگاه ۷۲ شرکت بزرگ بخش کشاورزی تا نوردهم ماه‌جاری محصولات، تجربه‌ها و تولیدات خود را برای کشاورزان ارائه می‌دهند.
به گزارش ایرنا، چهارمین نمایشگاه تخصصی رویداد کشاورزی چهارمحال و بختیاری شامل دام، تولیدات گیاهی، آبزیان و صنایع کشاورزی تا نوزدهم بهمن‌ماه جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی شهرکرد برپاست.

منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

فعالیت مدارس چهارمحال و بختیاری روز سه‌شنبه ساعت ۹ صبح آغاز می‌شود

شهرکرد – ایرنا – مسوول روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری …