فضاسازی جدید آمریکا؛ ادعای آمادگی۷۰درصدی روسیه برای حمله احتمالی به اوکراین

این دو مقام آمریکایی که نامی از آنها برده نشده است، ادعا کردند در دو هفته گذشته تعداد گروه های گردانی تاکتیکی روسیه در منطقه مرزی از ۶۰  به ۸۳ گروه تا روز جمعه رسیده و ۱۴ گروه دیگر در حال انتقال به این منطقه هستند.

مقامات آمریکایی در مورد زمان تهاجم ادعا کردند که انتظار می‌رود تا  ۱۵ فوریه شرایط آب و هوایی و زمین به اوج یخبندان برسد و این شرایط امکان حرکت تجیهزات مکانیزه نظامی روسیه در خارج از جاده را فراهم خواهد کرد. چنین شرایطی تا ماه مارس ادامه خواهد داشت.

یکی از رسانه های بین المللی اعلام کرد که مقامات آمریکایی  شواهدی برای تایید برآوردهای خود از نیروهای روسیه ارائه نکردند.

به ادعای این مقامات، واشنگتن بر این باور است که روسیه ممکن است گزینه های دیگری از جمله تهاجم محدود را انتخاب کند و معتقد است  که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هنوز تصمیم نهایی برای حمله را نگرفته است.

این مقامات همچنین ادعا کردند که پوتین در حال ایجاد نیرویی است که می تواند همه احتمالات را اجرا کند.

بر اساس ادعای مقامات آمریکایی، اگر روسیه به کی یف پایتخت اوکراین حمله کند،  این شهر ممکن است ظرف چند روز سقوط کند. یکی از مقامات آمریکایی گفت که تهاجم تمام عیار باعث تلفات بزرگ خواهد شد.

مقامات آمریکایی مدعی هستند که بر اساس برآوردهای آنها، در صورت حمله احتمالی همه جانبه، طرف اوکراینی ممکن است بین ۵  تا ۲۵ هزار سرباز تلفات بدهد، در حالی که تلفات نظامیان روسیه بین ۳ تا ۱۰ هزار نفر خواهد بود و تلفات غیرنظامیان در چنین شرایطی ممکن است بین ۲۵ هزار تا ۵۰ هزار نفر باشد.

واشنگتن مدعی است که تهاجم کامل همچنین باعث آوارگی و پناهنده شدن  میلیون ها نفر در اروپا می شود.

به تازگی غرب به ویژه آمریکا، به ادعاهایی مبنی بر تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین که در دستور کارش قرار دارد، شدت بخشیده است. دو روزنامه آمریکایی به نقل از مقامات اطلاعاتی این کشور با انتشار گزارش‌هایی ادعا کردند که روسیه طرحی را ایجاد کرده است تا برای حمله به اوکراین بهانه تراشی کند.

نشریه نیویورک تایمز در گزارشی مدعی شد که طرح روسیه شامل استفاده از یک ویدئوی جعلی است که حمله ساختگی ارتش اوکراین در خاک روسیه یا علیه مردم روسی‌زبان در شرق اوکراین را نشان می‌دهد.

واشنگتن پست نیز گزارش داد که جزئیات این طرح توسط سازمان‌های اطلاعات آمریکا از حالت محرمانه خارج شده و انتظار می‌رود منتشر شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز ادعا کرد که این ویدئو کاملاً توسط اطلاعات روسیه ساخته شده و یکی از گزینه‌های در دست اقدام مسکو به عنوان بهانه‌ای جعلی برای آغاز و توجیه احتمالی تهاجم نظامی علیه اوکراین است.

ند پرایس مدعی شد که آمریکا این ادعا را به عنوان راهی برای بازدارندگی روسیه از کارزار اطلاعات نادرست مخرب و بی‌ثبات کننده خود علیه اوکراین علنی می‌کند.

کارشناسان معتقدند که کاخ سفید با کمک متحدان اروپایی، به دنبال ضربه زدن به روسیه هستند و مساله اوکراین را بهانه و دستاویز قرار داده‌اند.

در ماه‌های اخیر نیز به دلیل ادعای غرب درباره صف‌آرایی نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، روابط ناتو با روسیه دچار تنش شده است.

روسیه اعلام کرده که قصد حمله به هیچ کشوری را ندارد. مسکو همچنین هشدار داده که اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهایش تهدیدی برای امنیت ملی است و این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که نیروها را به دلخواه در قلمرو مستقل خود جابجا کند.

منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

هشدار سفیر چین نسبت به توقف کمک‌های مالی سازمان ملل به فلسطین

نیویورک – ایرنا- سفیر چین در سازمان ملل در پی قطع کمک های مالی به …