بازتاب گسترده سفر وزیر کشور ایران در رسانه‌های پاکستان

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، دکتر وحیدی به همراه هیات سیاسی-امنیتی کشورمان در طول سفر روز دوشنبه خود به پاکستان، به ترتیب با فرمانده ارتش، وزیر کشور و نخست وزیر دیدارهایی را انجام داد.

هدف از سفر وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران به پاکستان ارتقای همکاری‌های دوجانبه به ویژه توسعه تعاملات در بخش اقتصادی دو کشور و تحکیم امنیت مرزهای مشترک عنوان شد.

رادیو دولتی پاکستان اعلام کرد: تهران و اسلام‌آباد توافق کردند تا برای تقویت روابط دوجانبه کارگروه مشترک تشکیل دهند.

روزنامه ‘داون’ چاپ اسلام‌آباد امروز نوشت: در دیدار وزیر کشور ایران با رهبران سیاسی و نظامی پاکستان طرفین بر تشکیل کارگروه مشترک برای پیشبرد همکاری‌های فی مابین به توافق رسیدند.

این روزنامه انگلیسی زبان پاکستان با اشاره به رایزنی‌های مهم دو همسایه در حوزه‌های مرزی، فعال‌سازی بازارچه‌های مرزی و پرداختن به ملاحظات متقابل مدعی شد که بازدید دکتر وحیدی از اسلام‌آباد پس از سفر چند روز گذشته ژنرال «انجم ندیم» رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (ISI) به تهران، انجام شد.

مرحله جدید در روابط تهران-اسلام‌آباد

«نوای وقت» از مطرح‌ترین روزنامه‌های اردو زبان در پاکستان امروز در تحلیل خود از سفر وزیر کشور ایران به اسلام‌آباد و حمایت متقابل از همکاری‌های متقابل علیه تروریسم، نوشت: این بازدید مصداق آغاز مرحله جدید در روابط برادرانه دو همسایه است و مواضع مقام‌های ایران و پاکستان ثابت می‌کند که تعاملات دوجانبه در مسیر درستی حرکت می‌کند.

در این گزارش آمده است: تعمیق روابط تهران و اسلام‌آباد همزمان با دگرگونی‌ها در منقطه اجتناب ناپذیر و تحکیم این همکاری‌ها در راستای منافع متقابل است. پاکستان به توسعه روابط با کشورهای اسلامی به ویژه همسایگان مسلمان خود را مهم می‌داند و از هیچ تلاشی برای مشارکت و همکاری در حل پرونده‌های منطقه‌ای به ویژه افغانستان دریغ نخواهد کرد.

نوای وقت نوشت: حمایت جمهوری اسلامی ایران از تلاش‌های پاکستان در مبارزه با تروریسم و خنثی کردن خرابکاری‌هایی که از جانب طرف‌های ثالث انجام می‌شود، اطمینان بخش است و نشان می‌دهد که چگونه عناصر مخالف با مشاهده تعمیق روابط میان همسایگان تلاش بر تخریب این تعاملات می‌کنند.

روزنامه «نیشن» پاکستان نیز امروز نوشت: همکاری‌های ضدتروریسم تهران و اسلام‌آباد گسترش پیدا می‌کند. در ادامه این گزارش آمده است که وزیر کشور ایران اتفاقات تروریستی اخیر در پاکستان را به شدت محکوم کرد و دو کشور مصمم به همکاری نزدیک علیه مخلان امنیت در مرزهای مشترک شدند.

نیشن همچنین در سرمقاله‌ای با عنوان «سفر مقام ایرانی» نوشت: تروریسم و نا امنی یک تهدید منطقه‌ای به شمار می‌رود و برای دفع این تهدید ایران و پاکستان نیازمند همکاری مستمر و ایمن نگه داشتن مرزهای یکدیگر هستند.

در این سرمقاله آمده است: حضور گروه‌های تروریستی مانند داعش برای ایران و پاکستان و سایر کشورهای منطقه تهدید محسوب می‌شود لذا شرکای منطقه‌ای می‌بایست همکاری‌های ضدتروریستی را تقویت نمایند.

شبکه خبری «دنیا نیوز» پاکستان نیز با انعکاس دیدارهای وزیر کشور ایران با مقامات این کشور گزارش داد: احمد وحیدی ضمن محکومیت حوادث تروریستی اخیر ایالت بلوچستان پاکستان تاکید کرد عوامل تروریستی و گروه‌های وابسته به آن دشمن اصلی بشریت هستند.

روزنامه اردو زبان «جنگ» چاپ شهر راولپندی امروز در صفحه اول خود با انتشار تصویری از دیدار وزیر کشور ایران با نخست وزیر پاکستان و اشاره به نشست‌های وحیدی با فرمانده ارتش و همتای پاکستانی نوشت: تهران و اسلام‌آباد اجازه تحرکات تروریستی در مرزهای مشترک را نمی‌دهند.

در این گزارش آمده است: نخست وزیر پاکستان نیز در دیدار وزیر کشور ایران بر تقویت تجارت مشترک، توسعه روابط دو کشور و همکاری‌های نزدیک برای حل مسائل مربوط به مرز و امنیت تاکید کرد.

گفتنی است، اکثر روزنامه اردو و انگلیسی زبان پاکستان از جمله «هم نیوز»، «نوای وقت»، «اساس» و روزنامه «اوصاف» نیز با ارائه گزارش از دیدار احمد وحیدی با مقامات پاکستان، نوشتند: تهران و اسلام‌آباد هرگز اجازه سوء استفاده از قلمروی یکدیگر توسط اشرار و تروریست‌ها را نخواهند داد.

رسانه‌های نوشتاری پاکستان در گزارش‌های امروز خود با استقبال از تشکیل کارگروه مشترک میان دو کشور همسایه، دیدارهای وحیدی با مقام‌های بلندپایه پاکستان را حائز اهمیت تعبیر کرده و آن را به صورت گسترده بازتاب دادند.

در این خصوص نشریه «۹۲» و «نایی بات» چاپ شهر اسلام‌آباد با انعکاس بیانیه پایان دیدار و مذاکرات وزیران کشور ایران و پاکستان به نقل از اظهارات احمد وحیدی گزارش دادند که ایران هرگونه حمله تروریستی در پاکستان را حمله علیه خود می‌داند.

گفتنی است، وزیر کشور و اعضای هیات ایرانی عصر دیروز و پس از دیدار با مقام‌های بلندپایه سیاسی و نظامی پاکستان، اسلام‌آباد را به مقصد تهران ترک کردند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

تدوین استانداردهای ۱۲۰ گانه برای تولید خودرو – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، پرویز درویش معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد در …