خلق رکورد ۳۳ خرید و فروش برای فرهاد مجیدی؛ پنجره خیلی بازِ استقلال

به گزارش ایرنا، استقلال مانند ابتدای فصل در پنجره نقل و انتقالاتی زمستان هم روزهای پراتفاقی را پشت سر گذاشت. تیمی که پیش از شروع لیگ بیست و یکم ۱۲ ورودی و ۱۱ خروجی داشت؛ در بازار نیم فصل نیز ۲ بازیکن خرید و هشت بازیکن را به صورت قطعی و قرضی به تیم‌های دیگر فرستاد. روندی عجیب که در متن آن سرمربی این تیم قرار داشت.

مجیدی برای اولین بار در دوران مربیگری خود فعالیت نقل و انتقالاتی را در دست گرفت. ۲ حضور قبلی او در زمانی رخ داد که تیم بسته شده بود و  تقریبا امکان خرید بازیکن وجود نداشت. این بار اما هم در ابتدای فصل و هم در میانه فصل این شانس برای فرهاد مجیدی وجود داشت تا بتواند بازیکنان مورد نیاز خود را به خدمت گرفته و یا نفراتی که نمی خواست را به فروش رسانده و از لیستش کنار بگذارد.

استقلال در ابتدای لیگ بیست و یکم جا به جایی های زیادی داشت و در برخی از پست ها بازیکنانی را به خدمت گرفت که به نظر می رسید حضور آنها در تیم نیاز نیست و ترافیک ایجاد می کند. خریدهایی که به نظر شتابزده می آمد ولی کادر فنی بر این باور بود بهترین تصمیمات را اتخاذ و در بازار نقل و انتقالاتی شاه ماهی شکار کرده است.

از بین ۱۲ بازیکنی که ابتدای فصل به استقلال پیوستند تا به اینجا امیرحسین حسین زاده، جعفر سلمانی، کوین یامگا، زبیر نیک نفس و علیرضا رضایی موفق عمل کرده‌اند. البته که حضور برخی از این نفرات باعث شد تا بازیکنانی که در تیم حضور داشتند به حاشیه بروند و باشگاه مجبور شود آنها را به تیمهای دیگر بفروشد.

دسته دوم بازیکنانی نظیر ابوالفضل جلالی، امیرعلی صادقی، رودی ژستد و روزبه چشمی بودند که تا به اینجا خروجی مناسبی نداشته‌اند. جلالی مدتها مصدوم بود و به تازگی فرصت بازی پیدا کرده است. صادقی تنها مقابل ذوب آهن شمه ای از توانایی اش را نشان داد و در باقی فصل ترافیک خط میانی و هجومی، تقریبا اجازه بازی را به او نداد. روزبه چشمی نیز صرفا در دقایق پایانی و برای کنترل بازی به میدان می آید و فقط یکی ۲ مسابقه او را از ابتدا در زمین دیدیم. رودی ژستد هم برغم اعتقاد شدید مجیدی هنوز نتوانسته مهاجمی در قواره شیخ دیاباته، مامه بابا تیام و … برای استقلال باشد.

خلق رکورد ۳۳ خرید و فروش برای فرهاد مجیدی؛ پنجره خیلی بازِ استقلال

اما خریدهای ابتدای فصل آبی ها بخش سومی هم داشت. امین قاسمی نژاد، عارف آقاسی و محمدرضا آزادی. سه بازیکنی که با سروصدای فراوان استقلالی شده اما جواب ندادند. آقاسی مدام بین نیمکت و زمین در رفت و آمد بود و نهایتا وقتی دید عارف غلامی هم در حال بازگشت است ترجیح داد به اهواز بازگشته و مجددا شاگرد جواد نکونام شود. محمدرضا آزادی هم از همان ابتدا دلیل جذبش مشخص نشد. بازیکنی که با وجود استعداد خوبی که چند سال پیش و در سنین پایین تر از خود نشان داده بود در چند تیم آخر خود چیز خاصی برای عرضه نداشت و در استقلال نیز هر وقت به کار گرفته شد ناامیدکننده ظاهر و سرانجام به نیمکت و سکو تبعید شد.

امین قاسمی نژاد از نظر فرزاد مجیدی شاه ماهی نقل و انتقالات بود. بازیکنی که در آستانه ۳۵ سالگی مورد توجه سرخابی ها بود اما استقلال را انتخاب کرد ولی در پازل تاکتیکی فرهاد نتوانست جایی برای خودش دست و پا کند. شاید زمان کافی هم به امین داده نشد و او در برخی از بازی ها یا دیر به زمین می آمد یا در مسابقاتی که از ابتدا در زمین حضور داشت خیلی زود تعویض می شد. گل به مس رفسنجان هم نتوانست تغییری در اوضاع او ایجاد کند و خرید بازیکن ازبکستانی باعث شد تا این بازیکن تصمیم به جدایی بگیرد.

خلق رکورد ۳۳ خرید و فروش برای فرهاد مجیدی؛ پنجره خیلی بازِ استقلال

پنج خرید از ۱۲ خرید استقلال در ابتدای فصل تا به اینجا خروجی مناسبی داشته اند و از بین هفت خرید دیگر، سه بازیکن خیلی زود مسیرشان جدا شد و تیم را ترک کردند. البته که آنها تنها خروجی های استقلال در نیم فصل نبودند.

زمستان پرحادثه جا به جایی های دیگری هم داشت. به جز سه بازیکن مذکور شاهد پنج جداشده دیگر هم بودیم. رشید مظاهری با مجیدی به مشکل خورد و به نیمکت و سکو رفت تا سرانجام به سپاهان، یکی از رقبای مستقیم استقلال برود. آرش رضاوند کم کم از ترکیب اصلی دور شد و حالا بازیکن فولاد است و هم تیمی عارف آقاسی شده است. بابک مرادی در ترافیک ایجاد شده نتوانست خودش را نشان بدهد و به هوادار رفت. متین کریم زاده هم در صف بازیکنان سمت چپ فرصت بازی به دست نیاورد و راهی نساجی شد. فردین رابط نیز به چنین سرنوشتی دچار شد و در بین انبوه انتخاب های موجود، انتخاب مدنظر فرهاد مجیدی نبود.

خلق رکورد ۳۳ خرید و فروش برای فرهاد مجیدی؛ پنجره خیلی بازِ استقلال

در این بین ۲ بازیکن ورودی هم برای استقلال در نیم فصل به ثبت رسید. عزیزبک آمانوف به سومین بازیکن خارجی آبی پوشان تبدیل شد و صالح حردانی هم سرانجام آمد تا در سمت راست رقیب وریا غفوری شود. باید دید این ۲ بازیکن چه عملکردی خواهند داشت و آیا دوام خواهند آورد و بازدهی خوبی خواهند داشت یا به سرنوشت نفراتی تبدیل می شوند که زود رفتنی شدند.

در نهایت روی صحبت با فرهاد مجیدی است؛ فرهادی که در ۲ پنجره نقل و انتقالاتی ابتدایی دوران سرمربیگری‌اش بیش از حد خرید و فروش و جا به جایی داشته است. او تا به اینجا ۱۴ ورودی و ۱۹ خروجی به ثبت رسانده است که برای ۲ پنجره عددی بسیار زیاد به حساب می آید. تیم او در درون زمین حداقل در بحث نتیجه گیری عملکرد بسیار خوبی داشته اما بهتر است که فرهاد در تصمیماتش برای جذب بازیکنان دقت، وسواس، تجربه و بلندنظری بیشتری داشته باشد تا هم به آینده فوتبالی این بازیکنان ضربه نزند، هم آنها را با انگیزه فراوان به تیمهای رقیب نفرستد، هم حاشیه برای تیمش و رختکنش به وجود نیاورد و هم هزینه اضافی روی دست باشگاه نگذارد.

چیزی که مشخص است پنجره ی استقلال در حضور مجیدی بیش از حد باز است.

خلق رکورد ۳۳ خرید و فروش برای فرهاد مجیدی؛ پنجره خیلی بازِ استقلال


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

نتیجه شکایت از ایران خودرو و سایپا اعلام شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

سپهر دادجوی توکلی سخنگوی مرکز ملی رقابت در گفت و گو با خبرنگار مهر، در …