بحران اوکراین؛ مکرون با شولتس و زلنسکی گفت‌وگو کرد

به گزارش یکشنبه ایرنا، کاخ الیزه گفت‌وگوی تلفنی مکرون و شولتس را بخشی از هماهنگی نزدیک رهبران این ۲ کشور پیش از سفر صدراعظم آلمان به اوکراین و روسیه در اوایل هفته آتی اعلام کرد.

براساس این بیانیه، امکان همسویی کامل مواضع فرانسه و آلمان به ویژه در مورد مراحل آتی مذاکرات در قالب نرماندی در این گفت‌وگوی تلفنی فراهم شد و شناسایی شرایط مورد نیاز برای امنیت جمعی در اروپا مورد تایید قرار گرفت.

الیزه در بیانیه ای دیگر، اعلام کرد که در گفت‌وگوی تلفنی روز شنبه رئیسان جمهور فرانسه و اوکراین، مکرون یک بار دیگر خونسردی زلنسکی را در شرایط بی ثبات [کنونی] تمجید کرد.

ایجاد فرصتی برای پیگیری سفر رئیس جمهوری فرانسه به مسکو و کی یف نیز در این گفت‌وگوی تلفنی فراهم شد؛ موضوعی که الیزه از آن به عنوان بخشی از هماهنگی خوب بین فرانسه و اوکراین یاد کرد.

همچنین مکرون بر حمایت خود از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرده است.

بر اساس این گزارش، رئیسان جمهور فرانسه و اوکراین خواهان ادامه گفت‌وگو در قالب نرماندی برای اجرای توافقات مینسک و یک راه حل پایدار در دونباس هستند.

الیزه در بیانیه‌ای دیگر به گفت‌و گوی تلفنی دیروز رئیسان جمهور فرانسه و روسیه نیز اشاره و اضافه کرد: این گفت‌وگو امکان پیگیری مذاکرات رهبران این ۲ کشور در دیدارشان در مسکو را فراهم کرد.

در این گفت‌وگوی تلفنی، رئیسان جمهور روسیه و فرانسه راه‌های پیشبرد اجرای توافقات مینسک را مورد بحث و بررسی قرار دادند و به بحث و گفت‌وگو در مورد شرایط امنیت و ثبات در اروپا ادامه دادند.

بر اساس این بیانیه، رهبران هر ۲ کشور تمایل خود را برای ادامه گفت‌وگو در مورد این موضوعات ابراز کردند و رئیس جمهوری فرانسه نگرانی‌های شرکا و متحدان اروپایی خود را به همتای روس خود منتقل کرد و گفت: گفت‌وگوی صمیمانه با تشدید تنش سازگاری ندارد.

در همین ارتباط،  خبرگزاری اینترفاکس نیز شب گذشته به نقل از سخنگوی کرملین گزارش داد که رئیس جمهوری روسیه و همتای فرانسوی او، روز شنبه به مدت یک ساعت و ۴۰ دقیقه درباره بحران اوکراین گفت‌وگوی تلفنی داشتند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

افزایش ۱۵۰ میلیون تومانی قیمت پژو پارس درب کارخانه/ دلار در مرکز مبادله ثابت مانده است/ جا برای خودرو‌های وارداتی در بنادر نداریم/ واکنش رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس به واگذاری پرسپولیس به بانک‌ها – تابناک

پیمانه اقتصادی تابناک هر روز بسته‌ای خبری از آخرین اخبار و تحولات مهم اقتصادی ایران و …