حمایت از اشتغال مددجویان تنها روی کاغذ کافی نیست

محمدحسن آصفری روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به شرایط تورمی موجود در جامعه و بالا بودن هزینه‌های زندگی و عدم پاسخگویی مشکلات این قشر از جامعه در مقایسه با مستمری دریافتی آنان، افزود: میزان مستمری افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی (کمیته امداد و بهزیستی) پاسخگوی نیازمندی و مشکلات این قشر از جامعه نیست.

وی با تاکید بر ضرورت افزایش میزان مستمری مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی گفت: بدون شک افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان نمی‌تواند پاسخگوی مشکلات زندگی آنها باشد و این میزان افزایش قادر نخواهد بود حجم بالای مشکلات مددجویان را حل کند و نیاز به افزایش حداقل ۴۰ درصدی مستمری برای این قشر به شدت احساس می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت تسهیلات اشتغال در قالب تبصره ۱۶ تصریح کرد:‌ با توجه به تورم موجود در جامعه، نیاز است شرایطی فراهم شود که این افراد بتوانند خودشان درآمدزایی کرده و درآمد ثابتی کسب کنند.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی در خصوص ایجاد اشتغال مددجویان گفت: شورای عالی اشتغال کمیته امداد را  مکلف کرده که در سال ۱۴۰۱ تعداد ۵۰۰ هزار شغل برای دهک‌های یک تا ۵ ایجاد کند، در بودجه ۱۴۰۰ حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای این مهم در نظر گرفته شد و امسال نیز باید این اعتبار در نظر گرفته شود و حتی افزایش یابد.

آصفری ادامه داد: اگر حمایت از اشتغال مددجویان تنها روی کاغذ باشد هیچ دردی را دوا نخواهد کرد، تامین اشتغال با سرمایه‌گذاری محقق می‌شود بنابراین باید اعتبارات مورد نیاز به موقع در اختیار کمیته امداد قرار گیرد، ضمن اینکه نظارت کافی نیز بر نحوه هزینه کرد اعتبارات به صورت دقیق صورت گیرد.

بسیاری از مددجویان فاقد مسکن هستند
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی در خصوص مسکن مددجویان نیز بیان کرد: بسیاری از مددجویان کمیته امداد فاقد مسکن هستند و ناچارند علاوه بر هزینه‌های معیشت و درمان، هزینه‌های سنگینی را نیز بابت اجاره‌بها پرداخت کنند؛ که این امر بر حجم مشکلات این قشر افزوده است. بر این اساس لازم است شرایط مسکن ملی برای این افراد به گونه‌ای در نظر گرفته شود که این قشر از افراد جامعه بتوانند بدون کمترین فشار و دغدغه‌ای صاحب مسکن شوند.

آصفری با بیان اینکه کمیته امداد مکلف شده در طرح جهش مسکن سالانه ۹۰ هزار مسکن ویژه مددجویان ساخته و تحویل افراد واجد شرایط تحت پوشش نماید، تاکید کرد: ضروری است تمام اعتبارات مورد نیاز برای تحقق این مهم در اختیار کمیته امداد قرار بگیرد تا این نهاد بدون دغدغه نسبت به تامین مسکن مددجویان اقدام کند.

به گزارش ایرنا، اکنون ۲ میلیون ۲۴۷ هزار خانوار در قالب ۵ میلیون نفر تحت پوشش حمایت‌های کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند که ماهیانه مبلغ ۱۲۰۰ میلیارد تومان به عنوان مستمری به این افراد پرداخت می‌شود.

بر همین اساس، مستمری ماهیانه به نیازمندان تحت پوشش کمیته امداد از ۳۵۰ هزار تومان برای خانوار یک نفره تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برای خانوارهای پنج نفر به بالا پرداخت می‌شود.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

درخواست نظام پزشکی از پلیس: از ضرب و جرح پزشکان و پرستاران جلوگیری شود

تهران- ایرنا- رییس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به اهمیت تامین امنیت شاغلین حوزه …