توصیه انگلیس به شهروندان خود برای ترک خاک اوکراین


به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، وزارت مزبور دستورالعمل مسافرتی جدیدی را منتشر کرد و در قالب آن توصیه‌هایی در اختیار شهروندان بریتانیایی برای مسافرت به اوکراین قرار داد.

در این توصیه به روز شده آمده است: شهروندان بریتانیایی در اوکراین باید همین حالا تا زمانی که راه‌های تجاری همچنان در دسترس است، این کشور را ترک کنند.

وزارت امور خارجه انگلیس در ادامه بیانیه خود اینگونه نوشت: از ژانویه ۲۰۲۲، تقویت نیروهای روسیه در مرزهای اوکراین، تهدید اقدام نظامی را افزایش داده است. به واسطه این تهدید فزاینده، وزارت امور خارجه بریتانیا تصمیم به خارج کردن بیشتر کارکنان سفارت از کی یف را گرفته است. سفارت همچنان باز است اما قادر به ارائه کمک‌های کنسولی حضوری نخواهد بود.

این اقدام به تبعیت از تصمیم دولت آمریکا اتخاذ شد که پیشتر از شهروندان آمریکایی خواسته بود به اوکراین سفر نکنند.

وزارت امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای از همه شهروندان آمریکایی در اوکراین خواست همین حالا این کشور را ترک کنند.

در این میان، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس عصر جمعه در نشستی مجازی با سران آمریکا، ایتالیا، لهستان، رومانی، فرانسه، آلمان، اتحادیه اروپا و ناتو گفت وگو کرد و نسبت به امنیت اروپا به دلیل تهدید ادعایی روسیه علیه اوکراین، ابراز نگرانی کرد.

آمریکا و ناتو که سیاست فشار بر روسیه و تضعیف این کشور را دنبال می‌کنند، مدعی هستند که روسیه قصد حمله به اوکراین را دارد. مقام‌های عالی روس بارها به صراحت اعلام کرده‌اند چنین طرحی در دستور کار مسکو نیست.

روابط آمریکا و غرب با روسیه از سال ۲۰۱۴ به دنبال الحاق شبه جزیره کریمه به آن کشور متشنج شد؛ غرب به بهانه دخالت روسیه در اوضاع داخلی اوکراین، روسیه را بارها تحریم کرده است اما مسکو این ادعای غرب را رد می‌کند.

بخش‌های غربی روسیه با توجه به همسایگی با اوکراین و نزدیکی به کشورهای عضو ناتو که کانون تنش بین روسیه و غرب است، برای روس‌ها اهمیت فراوان دارد و به آمادگی رزمی نیروهای نظامی مستقر در این مناطق توجه خاص می‌شود.

کارشناسان معتقدند که کاخ سفید با کمک متحدان اروپایی، به دنبال ضربه زدن به روسیه و مساله اوکراین را بهانه و دستاویز قرار داده است. در ماه‌های اخیر نیز به دلیل ادعای غرب درباره صف‌آرایی نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، روابط ناتو با روسیه دچار تنش شده است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

تیم بسکتبال دختران گروه بهمن یک قدم به قهرمانی نزدیک شد – تابناک

اولین فینال لیگ برتر بسکتبال زنان با پیروزی گروه بهمن به پایان رسید. این دیدار …