مقامات ایتالیا سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تبریک گفتند


به گزارش ایرنا، اِتوره فرانچسکو سِکویی، دبیر کل وزارت امور خارجه ایتالیا در پیام خود که یک نسخه آن در اختیار ایرنا قرار گرفت، نوشته است: روز ملی جمهوری اسلامی ایران برای من یک مناسبت بسیار خوشایند است تا تبریکات صمیمانه ای خود و وزارت امور خارجه ایتالیا را به مردم ایران تقدیم کنم.

من به عنوان یک دیپلمات جوان این افتخار را داشتم که در تهران به عنوان کنسول به کشورم خدمت کنم و از همان زمان بود که توانستم ببینم که دوستی بین مردم ایتالیا و مردم ایران چه ریشه های عمیقی دارد. با گذشت زمان، نزدیکی فیمابین که از چنین ریشه هایی پدید آمده است، نشان دهنده غنای فرهنگ های ما، تاریخ چند هزار ساله و همچنین میراث برجسته احترام و آشنایی متقابل در میان مردمان ما است.

ایران برای ایتالیا یک مخاطب بنیادین در منطقه خاورمیانه است. به همین دلیل است که ما همیشه سعی کرده‌ایم کانال‌ های گفتگو با تهران را، حتی زمانی که شرایط بین‌المللی پیچیده بوده و چندان مساعد نبوده است، باز نگه داریم. ما به ارزش تعامل آشکار، صریح و مثبت اعتقاد داریم. در واقع، صحبت کردن با یکدیگر به این معنا است که نگرانی‌ها یمان را در مورد انتخاب‌ هایی که در آن سهم نداشته ایم یا عواقب خطرناکی را برای آنها قائل هستیم، به اطلاع طرف دیگر برسانیم.

ما هنوز این بیماری همه گیر را که بر کشورهای ما فشار آورده است، پشت سر نگذاشته ایم. اما این بیماری بار دیگر به ما یادآوری کرد که اهدافی جهانی وجود دارد که کل جامعه بین‌الملل می‌تواند و باید بر روی دستیابی به آن با همگرایی عمل کند، زیرا منافع مشترک همه بشریت در گرو آن می باشد.

با تکیه بر چنین اعتقادی، خود را برای روبرو شدن با صفحه جدیدی در روابط دوجانبه آماده می کنیم. البته بستگی زیادی به نتایج مذاکرات جاری در وین در مورد پرونده هسته ای دارد. امیدوارم هر چه زودتر به یک سازش رضایت بخش، متوازن و پایدار دست یافته شود. تنها از این طریق می‌ توان به صورت ملموس به ثبات و امنیت منطقه کمک کرد.

یک بستر بین المللی آرام تر، از سرگیری روابط اقتصادی و تجاری، تقویت همکاری های دانشگاهی و افزایش هر چه بیشتر ابتکارات در بخش فرهنگی را تسهیل می کند. دانشجویان ایرانی بسیاری که ایتالیا را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب می کنند، بهترین گواه اراده نسل های جوان برای پیمودن این مسیر نزدیکی به یکدیگر هستند.

ایتالیا آماده است در صورت فراهم شدن شرایط مناسب، از احیا و ارتقاء روابط دوجانبه حمایت کند. من شخصآ رایزنی های دوره ای بین دو وزارت امور خارجه را در ماه های آینده یا شاید چند هفته آینده هدایت خواهم کرد.

پتانسیل روابط ما یک ثروت است که نباید هدر رود. این بر ما خواهد بود که آن را در راستای منافع کشورهای متبوع خود مدیریت کنیم و همواره به اصول و ارزش‌های بنیادین، مانند حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های مدنی، ایمان داشته باشیم. حتی در مورد جنبه های حساس تر، از جمله لغو مجازات اعدام، ما از هر فرصتی برای مباحثه و تبادل نظر با تهران استفاده می کنیم.

با چنین احساساتی و با دوستی که نسبت به کشور شما دارم، بهترین آرزوهای خود را برای صلح، رفاه و سعادت مردم ایران و برای ایران که شاعر بزرگ فردوسی آن را سرزمین ” گل و بلبل” توصیف کرده است، تجدید می کنم.

جوزپه زامپینی ، رئیس اتاق بازرگانی ایتالیا نیز در پیام جداگانه ای نوشته است: جناب آقای سفیر، دوستان عزیز،  اتاق بازرگانی ایتالیا – ایران همانطور که بسیاری از شما اطلاع دارند در سال ۱۹۹۸ و به مناسبت بازگشایی ایران به سوی غرب تاسیس شد.

سال ۱۹۹۸ همچنین سالی بود که من برای نخستین بار به ایران رفتم و عاشق کشور شما شدم. من به گذشته، حال و آینده ایران و همینطور به فرهنگ و صنایع آن احساس وابستگی می کنم. از آن سال تا کنون اتاق بازرگانی ایتالیا – ایران دست اندر کار توسعه و تقویت پیوسته روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور از طریق تماس های مستمر با نهادهای ایتالیایی بوده است تا بتواند به نحو احسن پاسخگوی نیازهای شرکت های ایتالیایی و همچنین شرکتهای ایرانی باشد.

می دانیم که به دلایل مختلف مبادلات تجاری ما در سالهای اخیر کاهش پیدا کرده و بنابراین ظرفیت های بالقوه مناسبات ما بسیار بالاتر از چیزی است که امروز وجود دارد.

من دو ماه پیش به ایران سفر کردم و از نزدیک شاهد کشوری پویا و مملو از انرژی و بسیار توانا بودم که هر چه بیشتر ظرفیت های خود را در بخش های کلیدی صنعتی و اجتماعی و اقتصادی توسعه می بخشد و در جدول Global Innovation Index صعود می کند.

کشوری که به رغم همه‌گیری کرونا، در سال ۲۰۲۱ تولید ناخالص داخلی خود را افزایش داده، کشوری که دارای منابع طبیعی گاز و خورشید است که برای انرژی های تجدیدپذیر ایده آل است، کشوری که ثروتی بس مهمتر دارد که جوانان آن است، کشوری که بیسوادی در آن از بین رفته وسطح سوادآموزی آن نزدیک به ۹۵درصد است، کشوری که میانگین سن جمعیت آن زیر ۲۷ سال است و دیجیتالیزاسیون در آنجا بسیار گسترده است.

به عنوان اتاق بازرگانی ایتالیا – ایران، یکی دیگر از وظایف ما شناساندن بهتر این واقعیات ایران است. یک خاطره تعریف کنم. دو سال پیش دو کارآفرین از شهر جنوا، که من در آن زندگی می کنم، می خواستند برای تعطیلات عید پاک همراه با خانواده هایشان به ایران بروند. قدری نگرانی داشتند و از من در مورد ایران سئوال می کردند. به آنها گفتم که با خیال راحت به ایران بروند و در بازگشت، از سفرشان خوشحال و راضی بودند.

امیدوارم که اولین تعدیل هایی که در تحریم ها در روزهای اخیر در جریان مذاکرات وین مشاهده کرده ایم، ادامه داشته باشد و نشانه خوبی از عادی سازی وضعیت باشد. به عنوان اتاق بازرگانی ایتالیا – ایران امید داریم که این تحولات جدید، هر چه بیشتر به توسعه روابط بین دو کشور ما، به ویژه در همکاری های صنعتی و تجاری کمک کند.

همچنین ماریو مورگونی رئیس انجمن دوستی ایتالیا و ایران در پیام خود نوشته است: دوستان عزیز ایرانی، با کمال خرسندی، تبریکات صمیمانه و بهترین آرزوهای خود را به مناسبت سالروزی مهم در تاریخ کشور شما، یعنی چهل و سومین سالگرد انقلاب اسلامی، تقدیم می نمایم.

من به عنوان یک نماینده پارلمان و یک شهروند ایتالیایی، مایلم بر ارزش والای روابط عمیق و اصیل بین دو ملت ما تأکید کنم. دقیقاً به همین دلیل، انجمن دوستی و همکاری ایتالیا و ایران که افتخار ریاست آن را دارم، یکی از اولین ابتکار عمل های برنامه ریزی شده خود را به تجلیل از صد و شصتمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایتالیا و ایران اختصاص داده است.

امروزه روابط دوستی و مبادلات فرهنگی بین کشورهای ما و تمدن های هزاران ساله ای که مظهر آن هستند، می تواند بستر توسعه قوی و رشد چشمگیر در زمینه مبادلات تجاری، همکاری های اقتصادی، سرمایه گذاری در بخش های تولیدی و خدمات باشد.

جناب آقای حمید بیات، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، همواره با بیان مؤثر و کارآمد خود بر این موضوع تأکید کرده است و مایلم از صمیم قلب از ایشان به خاطر در دسترس بودن سخاوتمندانه، مهمان نوازی بدیع ، همکاری موثر تشکر و مراتب احترام شخصی خویش را به ایشان ابراز کنم. همچنین مایلم از کارکنان سفارت ایران نیز تشکر کنم که در کلیه موارد، در مهر و کارآمدی، نمونه هستند.

ما کاری جدی و پرمشقت را آغاز کرده‌ایم، کاری که ما را جذب خود می کند و هیجان‌انگیز است، کاری که مطمئنآ نتایج مفید و ملموسی برای تحکیم روابط بین دو کشور و رشد متقابل دو ملت خواهد داشت.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

رایزنی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه مصر – تابناک

به گزارش  تابناک به نقل از تسنیم، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه …