رزمایش همزمان نیروهای نظامی روسیه، بلاروس و اوکراین آغاز شد

به گزارش ایرنا از مسکو، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: این رزمایش به منظور انجام وظایف سرکوب و دفع تجاوزات خارجی در جریان یک عملیات دفاعی و همچنین مقابله با تروریسم و ‌حفاظت از منافع دولت اتحادیه (روسیه – بلاروس) برگزار می شود.

براساس این گزارش رزمایش مشترک روسیه و بلاروس با عنوان «عزم متحد-۲۰۲۲» روز پنجشنبه به عنوان بخشی از مرحله دوم آزمایش نیروهای واکنش دولت اتحادیه در پایگاه های آموزشی بلاروس آغاز شد.  

در این گزارش آمده است: «این رزمایش ها برای انجام وظایف سرکوب و دفع تجاوزات خارجی در جریان یک عملیات دفاعی و همچنین مقابله با تروریسم و ‌حفاظت از منافع کشور اتحادیه برگزار می شود.

وزارت دفاع روسیه خاطرنشان کرد: فرودگاه های بارانوویچی، لونینتس، لیدا و ماچولیشچی و واحدهای نظامی منطقه نظامی شرقی روسیه و نیروهای مسلح بلاروس شرکت می کنند.

آزمایش نیروهای واکنش دولت اتحادیه در خاک بلاروس مطابق با تصمیم سران فدراسیون روسیه و بلاروس که در دسامبر سال گذشته به تصویب رسید انجام می شود.

بلاروس: اجرای رزمایش برای مقابله با تهدیدات

پیش از این، اولگ وینوف، رئیس بخش همکاری های نظامی بین المللی وزارت دفاع جمهوری بلاروس، گفته بود که آزمایش آتی نیروهای واکنش دولت اتحادیه “در پس زمینه تشدید وضعیت سیاسی در جهان، ادامه رشد تنش در اروپا، از جمله در مرزهای غربی و جنوبی جمهوری بلاروس انجام می شود.  

به گفته وزارت دفاع بلاروس، تعداد برخی گروه‌های نظامی متمرکز در قلمرو کشورهای همسایه اتحادیه اروپا به ۳۰ هزار نفر می‌رسد. تعداد زیادی هواپیما و تجهیزات سنگین کشورهای ناتو به مرزهای بلاروس آورده شده است. همانطور که الکساندر ولفوویچ، دبیر امور خارجه شورای امنیت بلاروس، پیشتر اشاره کرد، نیروی هوایی ناتو در حال بررسی امکان بالقوه استفاده از موشک های کروز، از جمله موشک های دارای کلاهک هسته ای، در نزدیکی مرزهای کشور اتحادیه بلاروس و روسیه است.

وضعیت اوکراین نگرانی خاصی برای رهبری بلاروس عنوان شده است. الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در دیدار اخیر با سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، خاطرنشان کرد، تمرینات مشترک بلاروس و روسیه در جنوب این جمهوری با پس‌زمینه رفتار ناتو و اوکراین حائز اهمیت است. لوکاشنکا گفت: «امروز، متأسفانه، ما مسیر جنوبی را باز می کنیم. هیچ راه حلی وجود ندارد. ما مجبوریم مرز با اوکراین را تقویت کنیم.»

آغاز رزمایش همزمان در اوکراین

الکسی رزنیکوف وزیر دفاع اوکراین نیز اعلام کرد: همزمان با رزمایش بلاروس و روسیه، از ۱۰ تا ۲۰ فوریه(۲۱ بهمن تا یک اسفند)، رزمایش هایی با استفاده از پهپادهای ضربتی بایراکتا و سامانه های موشکی ضد تانک قابل حمل انسان جاولین در پایگاه های آموزشی این کشور برگزار می شود.

از زمان اعلام مانورهای بلاروس و روسیه در غرب، این لفاظی ها مبنی بر اینکه رزمایش های مشترک آتی نیروهای مسلح فدراسیون روسیه و بلاروس ظاهراً می تواند به طرف روسیه اجازه دهد تا از شمال به اوکراین حمله کند شروع شد. مسکو و مینسک بارها ادعاهای کی یف را رد کرده اند.

آندری نکراشویچ، رئیس بخش اصلی آموزش رزمی نیروهای مسلح بلاروس گفت: “این تمرینات منحصراً ماهیت دفاعی دارند. وی تاکید کرد در پایان تمرینات، برنامه ریزی شده است تا خروج همه نیروها به نقاط استقرار دائمی سازماندهی شود.

همانطور که قبلا در وزارت دفاع فدراسیون روسیه گزارش شده بود، آزمایش نیروهای واکنش دولت اتحادیه در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول که تا ۹ فوریه (۲۰ بهمن) به طول کشید، استقرار مجدد و ایجاد گروه بندی نیروها در خاک بلاروس و حفاظت و دفاع از تأسیسات مهم در مرزهای دولتی و حریم هوایی سازماندهی شد.

وزارت دفاع بلاروس تصریح کرد که در مرحله اول آزمایش نیروهای واکنش، واحدهای نظامی روسیه و واحدهای منطقه نظامی شرق باید در مسیر خود به بلاروس بر حدود ۱۰ هزار کیلومتر غلبه کنند. به ویژه، واحدهای هوانوردی و یگان‌های پدافند هوایی نظامی به پایگاه‌های آموزشی و فرودگاه‌های بلاروس، از جمله جنگنده‌های Su-۳۵S برای حمله منتقل شدند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

تاکید سخنگویان دیپلماسی ایران و امارات بر توسعه مناسبات فرهنگی

در این دیدار طرفین ضمن اشاره به حفظ دستاوردهای دو کشور در روابط، بر توسعه …