امیرعبداللهیان: غرب باید در حوزه لغو تحریم‌ها تصمیم جدی و موثر اتخاذ کند


به گزارش بامداد سه‌شنبه ایرنا از وزارت امور خارجه، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و وانگ ای عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین در تماس تلفنی درخصوص مناسبات دو جانبه، روند مذاکرات هسته‌ای وین و تحولات بین المللی تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه چین ضمن تقدیر و تشکر از حضور ایران در بازی‌های المپیک زمستانی پکن، اظهار کرد جهان شاهد رویدادی شگفت انگیز و امن خواهد بود و امیدواریم ورزشکاران ایرانی نیز در این بازی‌های بین المللی به نتایج خوبی دست پیدا کنند.

وانگ ای با اشاره به نامه دکتر رئیسی به شی جین پینگ در خصوص روابط پکن و تهران، اعلام آمادگی کرد روابط دو جانبه در همه زمینه‌ها گسترش و تعمیق یافته و همکاری و هماهنگی دو کشور در مسائل منطقه ای و بین المللی بیش از پیش تقویت شود.

امیرعبداللهیان ضمن تشکر و قدردانی از موضع حمایتی دولت چین در مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها، ضمن تبیین سیاست های ایران، بر ضرورت واقع بینی طرف‌های غربی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد که طرف غربی باید در حوزه لغو تحریم ها تصمیم جدی و موثر اتخاذ کند و فاصله معنادار خود را با سیاست‌های شکست خورده دولت قبلی آمریکا نشان دهد و این موضوع با لغو کلیه تحریم‌های مغایر با برجام و اقدام جدی در حوزه ارائه تضمین ممکن خواهد شد.

وزیر امور خارجه چین با توجه به این که خروج یکجانبه آمریکا موجب خسارات و تعدی به حقوق مشروع ایران شده است، تاکید کرد: همکاری و رایزنی ها در جریان مذاکرات وین و ارائه مطالبات منطقی و پیشنهادات اصلاحی طرف ایرانی مورد حمایت چین قرار دارد.

وانگ ای با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز دومین اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران، از برگزاری سومین نشست در پکن به طور حضوری در اواخر ماه آینده میلادی خبر داد و از وزیر امور خارجه ایران برای حضور در این اجلاس دعوت کرد.

طرفین در این تبادل نظر تلفنی بر تداوم رایزنی و همفکری مستمر در خصوص مسائل مورد اهتمام مشترک تاکید کردند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

شکار دوباره همای سعادت، این بار در میان برف – تابناک

تعداد بازدید : 0 هُما، مرغ استخوان‌خوار یا کرکس ریش‌دار | Gypaetus barbatus موجودی است …