تضمین سلامت دانشجویان اصل اساسی در آغاز آموزش‌های حضوری است


به گزارش خبرنگار علم و آموزش ایرنا، محمدعلی زلفی‌گل دوشنبه شب در برنامه گفت‌ وگوی ویژه خبری اظهار داشت: شرایط خوابگاه‌های دانشجویی متفاوت است و باید حتما با در نظر گرفتن شرایط و اقتضائات، آموزش حضوری و اسکان دانشجویان غیربومی را برنامه‌ریزی کنیم.

وی ادامه داد: به یمن انقلاب اسلامی، تحولات عظیمی در حوزه آموزش عالی اتفاق افتاده و در واقع انقلاب علمی نیز همزمان رخ داده است.

وزیر علوم تصریح کرد: تعداد اساتید دانشگاه‌ها ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده و سهم بانوان در این بخش بیش از دو برابر بوده است.  

زلفی‌گل افزود: رشد علمی ایران در سال ۱۳۵۷ فقط با حدود ۵۰۰ مقاله علمی بود که این رشد علمی در سال ۲۰۲۱ به ۷۶ هزار سند رسید.  

وی ادامه داد: آموزش عالی کشور در راستای تحقق مرجعیت علمی، از ۱۸۰۰ مجلات علمی حدود ۲۸۴ مورد در سطح بین‌المللی نمایه شده که به رغم اعمال تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، سهم دانشمندان ایرانی در تولید علم دنیا به ۳۰ درصد رسیده است.  

وزیر علوم اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه مدیریت علمی کشور بسیار موفق عمل کرده‌ است. در عرصه علم و دانش، صرفاً تشویق و ترغیب جواب می‌دهد و تحکم جایی ندارد. 

زلفی‌گل با بیان اینکه برای تحقق تحقیقات توسعه‌ای و کاربردی تلاش می‌کنیم، افزود: در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ تخصیص یک درصد اعتبار پژوهشی دستگاه‌های اجرایی، منوط به ثبت نیاز دستگاه‌ها در سامانه نان است.

وزیر علوم گفت: بخش فناوری در وزارت علوم باید پررنگ‌تر دیده می‌شد و در همین راستا به منظور بسترسازی برای تولید ثروت از دانش، معاونت فناوری و نوآوری ایجاد شد.

وی ادامه داد: تلاش می‌کنیم دانشگاه را به نیازهای جامعه و صنعت وصل کنیم. 

وزیر علوم افزود: هنر ما باید این باشد که تحقیقات را در راستای نیازهای اساسی جامعه هدایت کنیم.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

روزنامه‌های صبح سه‌شنبه هشتم اسفند ١۴٠٢

روزنامه‌های صبح سه‌شنبه هشتم اسفند ١۴٠٢ منبع