طرح ملی «آموزش رایگان هنر در مناطق محروم» آغاز به کار کرد

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمدمهدی اسماعیلی روز دوشنبه در نشست آغاز به کار این طرح که به صورت حضوری و وبیناری در سالن جلسات این وزارتخانه برگزار شد، با تاکید بر اینکه سیاست و راهبرد قطعی این وزارتخانه در دوره جدید، تحقق شعار عدالت فرهنگی در دولت مردمی است، گفت: طرح رایگان هنر در مناطق محروم، کمتر توسعه یافته و شهرهای مرزی به مرحله اجرا رسیده و طلیعه خوبی برای اقدامات دولت در مبحث ایجاد عدالت فرهنگی به شمار می آید.

وی در عین حال تصریح کرد: عدالت فرهنگی به معنای ایجاد تسهیلات برای جامعه به منظور دسترسی همگان به امکانات فرهنگی است و در این مسیر هم شرایط ناشی از کرونا، هم موضوع اقتصاد فرهنگ و هم موضوعات اجتماعی در نظر گرفته می شود.

وی با اشاره به آغاز به کار رسمی طرح آموزش رایگان هنر در سراسر کشور گفت: ادامه کار این ستاد و برگزاری مداوم و پی در پی جلسات و گزارش گیری از بخش های مختلف ضروری است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: از همه ظرفیت‌ های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان های تابعه آن در آموزش رایگان هنر باید استفاده شود. ما مهمترین شبکه ارتباط مردمی را نسبت به دیگر سازمان ها و وزارتخانه ها داریم. نهاد کتابخانه‌ های عمومی کشور، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، موسسات فرهنگی هنری، سازمان اوقاف و امور خیریه، بازی های رایانه ای و … دارای ظرفیت بزرگی در فرهنگ سازی و ظرفیت خوبی برای ارتباط با مردم در حوزه های فرهنگی و هنری به شمار می‌آید.

وی با تاکید بر ضرورت حضور حوزه اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در طرح آموزش رایگان هنر در کشور گفت: هوشمندسازی آموزش مهم است و آمایش عمومی برای آن ضروری است. هوشمندسازی در این زمینه باید پیوست دقیقی در حوزه های اشتغال داشته باشد. هوشمندسازی به این معنی است که اقتصاد هنر، اشتغال را هم پوشش دهد چرا که بیکاری جزو مهمترین آسیب های اجتماعی به شمار می‌آید و در طرح آموزش رایگان هنر موضوع بیکاری در نظر گرفته می شود و این طرح منجر به ایجاد شغل هم می‌شود و بنابراین باید با وزارت کار و امور اجتماعی نیز در این زمینه ارتباط برقرار کرد.

اسماعیلی در عین حال تاکید کرد: در زمینه هوشمندسازی باید کار به گونه‌ای باشد که با مسائل اجتماعی و اشتغال پیوند داشته و همچنین با توجه به زیست بوم هر منطقه آموزش رایگان هنر صورت بگیرد. بنابراین آموزش باید متناسب با فضای آن منطقه باشد و در هوشمندسازی باید پیوست فرهنگی، اجتماعی و اشتغال در نظر گرفته شود.

رئیس شورای هنر با تاکید بر توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به موضوع مقابله با آسیب های اجتماعی ادامه داد: باید به کاهش آسیب های اجتماعی اهتمام بورزیم و امروز عدالت فرهنگی در همه حوزه‌ های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله حوزه ‌های فرهنگی، هنری، سینمایی، قرآنی، بازی های رایانه‌ای و … تبیین و به آن توجه دارند.

وی در عین حال تاکید کرد: امسال برای اولین بار افتتاحیه جشنواره تئاتر فجر که یکی از مهم‌ترین بخش های این جشنواره است، در شهرستان مهریز استان یزد با حضور پیشکسوتان این حوزه برگزار شد و به گفته بسیاری از حاضران و دست اندرکاران، از مهمترین برنامه ‌های اجرایی در راستای تمرکززدایی از رویدادهای فرهنگی بود.

اسماعیلی ادامه داد: برای برگزاری جشنواره فیلم فجر نیز از محل اعتبارات وزارتخانه بودجه ای به تمامی استان ها تخصیص یافته است. معاونت امور فرهنگی نیز در نمایشگاه مجازی کتاب تهران اقدامات خوبی انجام داد. یک میلیون و ۳۰۰ هزار نسخه کتاب در این دوره از برگزاری نمایشگاه مجازی فروخته شد. ساکنان ۲۹۰۰ روستا کتاب خریدند که برخی از آن ها حتی پلاک شناسایی منزل هم نداشتند و به صورت رایگان از طریق پست کتاب های آن ها ارسال شد. پراکندگی جغرافیایی در این دوره از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران قابل توجه بود و این موضوعات به معنای حرکت در مسیر تحقق عدالت فرهنگی است.

طرح آموزش رایگان هنر به دنبال ایجاد عدالت فرهنگی در همه استان ها است

در ابتدای این نشست محمود شالویی دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل حوزه وزارتی گفت: طرح آموزش رایگان هنر ابا توجه به شعارهای دولت مردمی مبنی بر اینکه برنامه ‌های فرهنگی و هنری باید به سراسر کشور تسری یابد، پیگیری و آغاز به کار کرده است.

وی افزود: طرح آموزش رایگان هنر به دنبال ایجاد عدالت فرهنگی در همه استان ها است و شعار دولت مبنی بر محرومیت ستیزی به ویژه در حوزه فرهنگ، یکی از موضوعات قابل توجه در این طرح است.

کشف استعدادهای فرهنگی هنری از طریق طرح آموزش رایگان هنر

در ادامه این نشست محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طرح آموزش رایگان هنر در مناطق کمتر توسعه یافته می‌تواند به ایجاد عدالت اجتماعی از سوی این وزارتخانه کمک کند چرا که از این طریق جوانان و نوجوانان با استعداد معرفی می‌شوند و در معرض سرنوشت های نیکو قرار می‌گیرند.

وی افزود: برخی افراد وارد دانشگاه می شوند اما مهارت‌آموزی در این محیط صورت نمی گیرد. بنابراین یکی از مزایای طرح آموزش رایگان هنر ایجاد مهارت در بین جوانان و نوجوانان است و از این طریق افراد می‌توانند علایق خود در حوزه های آموزش و کسب مهارت در این زمینه را دنبال کنند.

سالاری گفت: طرح آموزش رایگان هنر اجرا شده است و امروز بخش اعظمی از کار آن راه اندازی شده و ما باید به دنبال اعلام کارهای انجام شده باشیم. بنابراین معرفی استعدادهای هنری در مناطق کمتر توسعه یافته از طریق این طرح فراهم می‌شود.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به جلسه هفته گذشته این معاونت با مسئولان وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی گفت: در این جلسه به دنبال دریافت حمایت این وزارتخانه در این طرح هستیم و امیدواریم این طرح با قوت مورد حمایت ویژه این وزارتخانه قرار بگیرد و از همه کسانی که ما را در این طرح کمک کردند تشکر می کنم و امیدواریم اتفاقات خوبی را درسال ۱۴۰۱ در این زمینه شاهد باشیم.

مهارت آموزی از جمله اولویت های ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور

در بخش دیگری از این نشست حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی دبیر ستاد عالی هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری کشور گفت: طرح آموزش رایگان هنر از جمله اقدامات ارزشمندی است که با دستور وزیر محترم پیگیری شد و دانش و مهارت افزایی به عنوان وظیفه اصلی در کانون های فرهنگی و هنری مساجد تعریف شده و برخی دوره های آموزشی این طرح از سوی ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد با رعایت حدود مسجد برگزار شده است.

ارزانی ادامه داد: این دوره ها که در ۱۱ استان آغاز به کار کرده دوره های بسیار خوبی است و استمرار و تامین اعتبار آن ضروری است.

وی با تاکید بر استعدادیابی نوجوانان و کودکان گفت: پس از شناسایی استعدادهای کودکان و نوجوانان در مناطق کم برخوردار و کمتر توسعه یافته کشور می توانیم به آموزش رسمی آن ها در حوزه های هنر در سراسر کشور بپردازیم.

اهمیت آموزش هنر و نسبت آن با آسیب های اجتماعی

در ادامه این نشست عاطفه خادمی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور اجتماعی گفت: آموزش هنر و نسبت آن با آسیب های اجتماعی دارای اهمیت است و معاونت هنری در طرح آموزش رایگان هنر در مناطق محروم کمتر توسعه یافته نسبت به این موضوع باید توجه داشته باشد و همراهی و همکاری استان ها در این زمینه ضروری است.

وی گفت: دفتر آسیب ‌های اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از استان ‌های فعال در این طرح حمایت لازم را خواهد کرد.

توسعه کسب و کارهای فرهنگی از اهداف طرح آموزش رایگان هنر

در بخش دیگری از این نشست علی اکبر صفی پور مدیرکل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری با ارائه گزارشی از روند آغاز به کار طرح آموزش رایگان هنر گفت: این طرح دارای اهداف مهمی در دو بخش توسعه کسب و کارهای فرهنگی و هنری و کشف استعدادهای هنری در سراسر کشور به ویژه مناطق محروم و کمتر توسعه یافته و شهرهای مرزی است.

وی ادامه داد: از جمله راهبردهای این طرح تاکید بر تقویت آموزش ‌های بومی، تقویت ارزش‌ های انقلابی، توسعه اقتصاد هنر و کسب و کارهای فرهنگی و هنری، توسعه کشف استعدادهای فرهنگی هنری در مناطق محروم، استفاده از فضای مجازی برای آموزش های هنری و … است.

صفی پور با اشاره به چارچوب ‌های طرح آموزش رایگان هنر گفت: این طرح به دنبال این است که آموزش های هنری استمرار داشته باشد و تاکنون در ۱۱ استان در ۷۱ دوره با رشته های مختلف هنری آغاز به کار کرده است.

وی با اشاره به رشته های فرهنگی و هنری تعیین شده در این طرح گفت تاکنون بیش از ۲۷ هزار نفر در سامانه این طرح از استان‌های کمتر توسعه یافته، مرزی و محروم ثبت نام کرده اند.

در این نشست محمد جوروند مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، جهانگیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، مدیرکل آذربایجان‌غربی و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان گزارشی از مجموعه فعالیت‌ ها و اقدامات طرح رایگان هنر در استان ارائه کردند.

طرح رایگان هنر در ۱۱ استان کشور شامل آذربایجان غربی، ایلام، لرستان، بوشهر، جنوب کرمان، خوزستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان آغاز به کار کرده است و قرار است این طرح در سراسر کشور اجرا شود.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

ناتو: اوکراین به ناتو خواهد پیوست – تابناک

 به گزارش تابناک، ینس استولتنبرگ دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز و در دومین سالگرد …