نرخ بیکاری تحصیل‌کرده‌ها در کشور چهار برابر غیر تحصیل‌کرده‌ها است


دکتر فرزاد جهان بین روز دوشنبه در  مراسم تکریم و معارفه رووسای دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان با اشاره به اینکه ۱۴ درصد مشاغل تا چند سال آینده از بین خواهد رفت، افزود: بررسی ها نشان می دهد که ۵۰ درصد تا چند سال آینده به شمار مشاغل موجود اضافه و حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد شغل ها نیز طی مدت یاد شده فراگیر خواهد شد.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر دانشگاه آزاد اسلامی کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دانشجود دارد، اظهار داشت: این دانشگاه در یک ترم خود ۶ میلیون کلاس برگزار می کند و در این میان آموزش مجازی اهمیت ویژه ای یافته است.  

جهان بین با اشاره به اینکه آمارها نشان می دهد ۵۰ درصد دانش آموزان امسال در کنکور سراسری انتخاب رشته نکرده اند، گفت: بر این اساس باید به موضوع شغل ها توجه و حرکت دانشگاهها باید بر این مبنا انجام شود.

 وی با بیان اینکه صرف ترجمه کردن، تبیین و تقریظ نوشتن بر دستاوردهای علمی چیزی نیست که بشود با آن کشور را پیش برد، یادآورشد: کشفیات باید در مسیر کمال الهی باشد و باید دانست هر دستوری که کسب می شود از سوی خداوند است.

جهان بین با اشاره به اینکه متاسفانه علم زدگی خشونت بار و علم زدگی تقلیدی در دانشگاه سایه انداخته است و فرد به حرف زدن های غیرعلمی متهم می شود، ادامه داد: دانشگاه فقط آموزش و پژوهش نیست، بلکه باید این ۲ حوزه با هدف تسخیر عالم، به خدمت درآوردن مناسبات با هدف رفاه مردم و در سمت رشد آنان باشد.

وی با اشاره به سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی طی برنامه پنجساله گفت: در این سند بحث علوم مرجعیت ساز و اقتدار آفرین مطرح و موجب می شود تا آینده ای روشن و چراغ راهی برای ادامه مسیر این دانشگاه بزرگ ترسیم شود.   

جهان بین با تاکید بر اینکه زحماتی برای تامین زیرساخت های دانشگاه آزاد کشیده شده است و باید جهش مدنظر باشد، افزود: دانشگاه نمی تواند نسبت به محیط پیرامونی خود بی تفاوت باشد، هر چند این مکان، محل تجمع بزرگان است اما نکته مهم این است که هیچ دیواری نباید دور دانشگاه باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مردمی بودن را از مهمترین ویژگی های پیامبران الهی عنوان کرد و گفت: مراکز علمی و دانشگاه ها نیز با تبعیت از اولیای الهی با مردم ارتباط تنگاتنگی داشته باشند و لازم است مناسبات و روابط صحیحی بین دانشگاه و جامعه ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه توان حل مسائل جامعه را دارد و مسوولان نیز به این مهم توجه کنند اظهار داشت: دانشگاه باید درهای خود را بردارد و با کمک مسوولان استانی به حل مسائل و آسیبهای مختلف بپردازد و در واقع گره ها را بگشاید.

جهان بین بحث آمایش سرزمینی را نیز مهم عنوان کرد و افزود: در عین حال که دانشگاه در مسیر خود فعالیت می کند، به محیط پیرامونی و آمایش اقتصادی نیز توجه کند.

وی با بیان اینکه مسوولانی که به کار گمارده می شوند، بر انجام وظایف خود توجه جدی داشته باشند، اضافه کرد: قبول مسوولیت جسارت خاصی می خواهد، اما اگر تکلیف بود باید آن را به درستی و محکم انجام داد.

این مسوول با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی زنجان شخصیت های برجسته ای را در خود جای داده است، گفت: رییس جدید دانشگاه در پست های مختلف دانشگاه آزاد حضور داشته باشد تا دید بهتری نسبت به مسایل داشته باشد و متوازن حرکت کند.

وی با اشاره به اینکه رییس قبلی دانشگاه آزاد اسلامی که هم اکنون سکانداری مدیریت شهری را به عهده گرفته است از ظرفیت های دانشگاه آزاد نیز بهره بگیرد، خاطرنشان کرد: ایشان مسائل شهر را از طریق دانشگاه حل کند و استانداری نیز در این خصوص اهتمام داشته باشند.

جهان بین خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی اگرچه بنگاه اقتصادی نیست ما با استفاده از پتانسیل هایی همچون راه اندازی شرکت های دانش بنیان، برای خود درآمد ایجاد کرده است و به این اتفاق بزرگ افتخار می کند.

در پایان این مراسم دکتر احمد نقیلو به عنوان رییس جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان معرفی و از خدمات دکتر علیرضا فیروزفر رییس قبلی این دانشگاه قدردانی شد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

مقام حماس انتقال دفتر این جنبش به عراق را تکذیب کرد

به گزارش بامداد سه‌شنبه ایرنا از خبرگزاری سما فلسطین، الرشق در کانال تلگرامی خود، نوشت: …