هراس سناتور آمریکایی از دیدار اخیر روسای جمهوری روسیه و چین


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به منظور حضور در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن به چین سفر کرد که روز جمعه پیش از مراسم افتتاحیه و در میانه تنش روسیه با غرب و ناتو، باه رئیس جمهوری چین دیدار و گفت و گو کرد.

رهبران چین و روسیه در دیدار روز جمعه خود مجموعه‌ای از اسناد را در زمینه تعمیق همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف از کشاورزی، ناوبری و انرژی گرفته تا اقتصاد دیجیتال، امضا کردند که در بین ۱۵ سند امضا شده بین ۲ کشور، سه سند به بخش انرژی تعلق دارد. CNPC شرکت بزرگ دولتی انرژی چین به طور جداگانه ۲ قرارداد را با شرکت‌های روس نفت و گازپروم به امضا رساند.

“مایکل مک مکال” سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس آمریکا روز یکشنبه به وقت محلی در مصاحبه با شبکه خبری ای بی سی نیوز این سناتور آمریکایی درباره این دیدار گفت: ترسناکترین امر دیدن پوتین و شی جین پینگ دست در دست در کنار هم در المپیک بود. شی در حال تماشا است. اگر پوتین بدون هیچ مقاومتی بتواند وارد اوکراین شود، بدون شک شی تایوان را خواهد گرفت. او همیشه به دنبال این امر بوده است.

 بازدارندگی دربرابر روسیه وجود ندارد

این سناتور آمریکایی مدعی شد که احتمال حمله روسیه به اوکراین زیاد است زیرا جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و دولت او هیچ بازدارندگی ایجاد نکرده اند.

وی ادعا  کرد آمادگی ها برای حمله به اوکراین درحال انجام هستند. در زمان خطرناکی هستیم. این بزرگترین حمله در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم خواهد بود.

این سناتور آمریکایی ادامه داد: با این حال بازدارندگی  وجود نداشته است تا از حمله جلوگیری کند. افغانستان یک لحظه کلیدی و حساس بود زیرا ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و دیگر رقبا و دشمنان آمریکا آن را به عنوان یک لحظه ضعف دیدند.

سناتور جمهوری خواه آمریکایی مدعی شد ایران و کره شمالی  نیز درحال تماشا  هستند. رهبر کره شمالی در ماه جاری دو موشک مافوق صوت آزمایش کرد.  اگر آمریکا پوتین را متوقف نکند، امکان حمله او به اوکراین و اعلام پیروزی وجود دارد. دولت آمریکا بسته تسلیحاتی ۲۰۰ میلیون دلاری تایید شده از سوی کنگره را اجرایی نکرد. اکنون می گویند دیر شده است.

سناتور ایالت تگزاس آمریکا افزود با همکاری کمیته روابط خارجی سنا درحال آماده سازی لایحه ای هستم که بازدارندگی را در هرجایی که دولت  در آن شکست خورده است، زنده می کند و تحریم های بسیار مخربی از جمله پروژه نورد استریم ۲ را در نظر گرفته ایم.

وی ادامه داد: اگر روسیه به اوکراین حمله کند تحریم ها وضع می شوند، پوتین با چند پاسخ مواجه خواهد شد و بحران مهاجران ایجاد خواهد شد.

به تازگی غرب به ویژه آمریکا، به ادعاها مبنی بر تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین شدت بخشیده اند.

دو روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز و واشنگتن پست به نقل از مقامات اطلاعاتی این کشور با انتشار گزارش‌هایی ادعا کرده اند که روسیه طرحی را ایجاد کرده است تا برای حمله به اوکراین بهانه تراشی کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز ادعا کرده است که این ویدئو کاملاً توسط اطلاعات روسیه ساخته شده و یکی از گزینه‌های در دست اقدام مسکو به عنوان بهانه‌ای جعلی برای آغاز و توجیه احتمالی تهاجم نظامی علیه اوکراین است.

کارشناسان معتقدند که کاخ سفید با کمک متحدان اروپایی، به دنبال ضربه زدن به روسیه هستند و مساله اوکراین را بهانه و دستاویز قرار داده‌اند.

در ماه‌های اخیر به دلیل ادعای غرب درباره صف‌آرایی نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، روابط ناتو با روسیه دچار تنش شده است.

روسیه اعلام کرده که قصد حمله به هیچ کشوری را ندارد. مسکو همچنین هشدار داده که اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهایش تهدیدی برای امنیت ملی است و این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که نیروها را به دلخواه در قلمرو مستقل خود جابجا کند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

شکست سنگین سالیوان از ترامپ؛ اسطوره اسنوکر جهان در هم کوبیده شد

به گزارش ایرنا، مسابقات اسنوکر مسترز شانگهای، یک تورنمنت حرفه‌ای اسنوکر غیر رنکینگی است که …