پکن میزبان همسایگان افغانستان / سومین نشست فروردین برگزار می شود

به گزارش ایرنا از رسانه‌های دولتی پاکستان، «شاه محمود قریشی» روز یکشنبه در پایان سفر ۴ روزه به چین به همراه نخست وزیر پاکستان، پس از ورود به اسلام‌آباد طی گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: پکن و اسلام‌آباد توافقات مهمی در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای از جمله مشارکت برای کمک به افغانستان انجام دادند.

وی افزود: سومین نشست کشورهای همسایه افغانستان قرار است هفته آخر ماه مارس در شهر پکن برگزار شود و وی به دعوت وزیر امور خارجه چین در این اجلاس حضور خواهد یافت.

قریشی اظهار کرد: توافق شد که وزیر خارجه طالبان نیز در آخرین روز از نشست آتی وزیران امور خارجه همسایگان افغانستان شرکت کند تا بتوانیم از  تحولات این کشور و مواضع آنان آگاه شویم.

وی گفت: همچنین در زمینه احیا مجمع مشترک پاکستان، چین و افغانستان توافق کردیم  تا بتوانیم سازوکار موثری را برای توسعه همکاری‌های متقابل به کار بگیریم.

«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان نیز امروز طی دیدار رسمی با «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین بر تعمیق روابط دوجانبه بویژه درباره مسائل منطقه تاکید کرد.

سران دو کشور با ابراز اطمینان از نتایج دو نشست اخیر وزیران خارجه همسایگان افغانستان به صورت مجازی و حضوری به ترتیب در اسلام‌آباد و تهران، نسبت به تاثیر مثبت سومین نشست همسایگان افغانستان به میزبانی چین اواخر ماه آینده میلادی ابراز امیدواری کردند.

دومین نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان پنجم آبان ماه امسال به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در تهران برگزار شد.

نخستین نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان ۱۷ شهریور گذشته به صورت مجازی به میزبانی پاکستان برگزار شد. در این نشست، وزیران خارجه ایران، چین، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان شرکت داشتند.

منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

شهادت سه مبارز فلسطینی در کرانه باختری + فیلم

تهران- ایرنا- سه مبارز فلسطینی در درگیری با نظامیان صهیونیست در شهر «طوباس» در کرانه …