گردهمایی با شکوه نخبگان فرهنگی لبنان به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی

این گردهمایی به همت مرکز فرهنگی امام خمینی (ره) طاریا و سخنرانی دکتر «عباس خامه یار» رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان در ساختمان «مجمع المحقق الکرکی» منطقه بقاع برگزار شد.

پس از سرود رسمی دو کشور ایران و لبنان و تلاوت آیاتی از قرآن کریم، مستندی کوتاه درباره رخدادهای روزهای پیروزی انقلاب اسلامی و بازخوانی مبارزات انقلابیون به رهبری امام خمینی (ره) پخش و مورد استقبال زاید الوصف حاضران قرار گرفت.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان سپس در سخنانی ضمن برشمردن مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهار دهه اخیر، به استراتژی تبدیل تهدید به فرصت و چگونگی مدیریت این بحرانها توسط جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با محاصره و تحریم های اقتصادی ظالمانه دشمنان انقلاب پرداخت.

وی خاطرنشان کرد: ایران با وجود همه فشارها موفق شد که تهدید را به فرصت تبدیل کند و توانست یک الگوی منحصر به فرد و مبتنی بر اندیشه های اسلامی و انقلابی به وجود آورد و به پیشرفت‌های چشمگیر و بی‌سابقه ای در تاریخ این کشور دست یابد.

دکتر خامه یار سپس به ارائه خوانشی سیاسی از تحولات فکری و اجتماعی پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و به صورت ویژه روی مسأله تحریمها و توطئه‌های دشمنان ایران تمرکز کرد.

وی گفت: آنچه مسلم است آینده مردم ایران رو به جلو و کشور در حال پیشرفت است و دست‌یابی به قله‌های موفقیت و سرافرازی به همت والای مردم ایران بستگی دارد.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان افزود: صادرات نفت ایران و تحریم‌های مالی و بانکی آمریکا علیه ایران از جمله جنایت‌هایی است که آمریکایی‌ها بر علیه ملت ایران اعمال داشته‌اند و مردم و دولت ایران با برنامه‌ریزی به مقابله آن پرداختند و پیشرفت‌های شگفت‌انگیز کشورمان در همه زمینه‌ها، محصول این تهدیدات و تبدیل آن به فرصت است.

در همین راستا، یک نشست هم‌اندیشی فکری- فرهنگی با موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران نیز در منطقه «الناصریة» در منطقه بقاع لبنان برگزار شد.

در این نشست که فعالان فرهنگی و رسانه ای لبنان شرکت داشتند، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان و «حکم أمهز» کارشناس امور ایران و منطقه سخنرانی کردند.

دکتر خامه یار در سخنان خود در این نشست به مقایسه شرایط پیش و پس انقلاب اسلامی ایران و همچنین مهمترین تحولات کشور در چهار دهه اخیر پرداخت و گفت: انقلاب اسلامی، ایران را از کشوری وابسته به کشوری مستقل و قدرتمند تبدیل کرد؛ به گونه ای امروز ایران به کشوری قدرتمند و بازیگری اصلی در معادلات منطقه ای و بین المللی تبدیل شده است.

وی افزود: ایران پس انقلاب اسلامی روند پرشتابی را در جهت دستیابی به علوم و دانش نوین آغاز کرده است و در نتیجه، ایران امروز یکی از موفق‌ترین و پیشرفته ترین کشورهای منطقه و جهان در ثبت اختراعات و برتری در فناوری نانو، هسته ای، فضایی، پزشکی و سلول های بنیادی به شمار می رود.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان در ادامه این نشست نیز به پرسش‌های متعدد حاضران پاسخ داد و بر حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از مبارزات مردم لبنان تأکید کرد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

جاسوسی گسترده دولت لهستان با نرم افزار اسرائیلی – تابناک

به گزارش تابناک به نقل از هفته نامه “اشپیگل”، دفتر دادستانی عمومی لهستان ابراز اطمینان …