طالبان در مورد وضعیت افغانستان با اتحادیه اروپا گفت وگو کرد

به گزارش ایرنا از طلوع نیوز، وزارت امورخارجه دولت موقت طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد، شرکت کنندگان در این نشست درباره مسائل حقوق بشری و بهداشتی، روند آموزش و نیازمندی‌های افغانستان به بحث و گفت وگو پرداختند.

نمایندگان اتحادیه اروپا روند کنونی آموزش در افغانستان و پیشرفت در این زمینه را امیدوار کننده خوانده و بر تخصیص ۱۱ میلیون دلار برای این بخش تاکید کردند.

هیات طالبان اطمینان داد که به حقوق اساسی جامعه افغانستان متعهد است.

توماس نکلاسون نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان نیز در پیام توییتری نوشت، نمایندگان اتحادیه اروپا امروز در دوحه با هیأت طالبان دیدار کرده و درباره مسائل مهم از جمله حقوق بشر، آموزش زنان و دختران، بازداشت‌های خودسرانه و ادامه کمک‌ها به افغانستان گفت وگو کردند.

سفیران کشورهای خلیج فارس نیز پس از دیدار با طالبان بر آشتی ملی در افغانستان، رعایت حقوق بانوان و مسائل دیگر تاکید کردند.

در بیانیه شورای همکاری کشورهای خلیج فارس آمده است: آنان همچنان بر اهمیت آشتی ملی، راه حل سیاسی که درخواست‌های مردم را بر آورده بسازد، آزادی‌ها و حقوق بنیادی زنان از جمله حق کار و حق آموزش تاکید کرده‌اند.

دیدار هیات طالبان با نمایندگان اتحادیه اروپا در قطر در حالی برگزار می‌شود که پیش از این هیات طالبان در اوایل بهمن ماه به شهر اسلو نروژ سفر کرده و با نمایندگان اتحادیه اروپا در مورد طیف وسیعی از مسائل افغانستان به گفت‌وگو پرداخت.

سفر هیات طالبان به نروژ نخستین سفر رسمی سران طالبان به اروپا پس از روی کار آمدن آنها در افغانستان است. اکنون طالبان که حاکمان این کشور هستند به دنبال برقراری روابط با جامعه جهانی هستند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

مراسم رژه روز ارتش با حضور رئیس‌جمهور – تابناک

مراسم رژه ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت ۲۹ فروردین، روز ارتش جمهوری اسلامی با …