آمریکا روسیه را به انتشار اطلاعات نادرست درباره اوکراین متهم کرد

در حالیکه آمریکا خود به بحران‌سازی و فضاسازی درباره اوکراین متهم است، مقامات آمریکایی آگاه ادعا می کنند که آژانس های اطلاعاتی روسیه با سردبیران  پنج رسانه روسی زبان برای تقویت حمایت عمومی از تهاجم مجدد روسیه به اوکراین همکاری نزدیک داشته اند.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان آمریکا، این مقامات ادعا می کنند که افسران آژانس‌های اطلاعاتی داخلی و خارجی روسیه از جمله “اف اس بی” و “اس وی آر” به طور مخفیانه مقالاتی را در نشریات مختلف منتشر کرده اند که غرب را مقصر تنش‌ها با روسیه بر سر اوکراین جلوه می دهند، مشروعیت دولت اوکراین را زیر سوال می‌برند و تعهد آمریکا به متحدان اروپایی‌اش را به چالش می‌کشند.

این رسانه آمریکایی تصریح کرد به گفته مقامات، یکی از ستون‌های این طرح تبلیغاتی ادعایی، مجله روسی بنیاد فرهنگ استراتژیک است که وزارت خزانه‌داری آمریکا آوریل گذشته به دلیل انتشار اطلاعات نادرست در انتخابات آمریکا در سال ۲۰۲۰ تحریم کرد.

مقامات آمریکایی از اشتراک گذاری اطلاعاتی که این ادعاها بر اساس آنها مطرح شده اند، خودداری کرده اند.

سی ان ان مدعی شد این افشاگری بخشی از تلاش‌های دولت بایدن  به امید جلوگیری از اقدام نظامی احتمالی روسیه در اوکراین است.

یک مقام آمریکایی دیگر ادعا کرد: کارزار اطلاعات نادرست یک روش اولیه برای تقویت حمایت داخلی از سوی دولت روسیه برای تهاجم به اوکراین و همچنین انتشار هرگونه اطلاعات نادرست در مورد یک عملیات دروغین است.

 این در حالی است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در نشست مطبوعاتی مشترک با اولاف شولتز صدر اعظم آلمان در کاخ کرملین، گفت که روسیه خواهان جنگ نیست و به همین دلیل ایده تضمین های امنیتی را مطرح کرده است.

رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد: آنچه که در منطقه دونباس (منطقه مناقشه در شرق اوکراین) می گذرد، نسل کشی است.

منطقه دونباس در شرق اوکراین از مناطق دونتسک و لوگانسک و نیز چند منطقه روس نشین دیگر تشکیل شده و این دو استان در سال ۲۰۱۴ پس از تغییر حکومت در اوکراین بطور یکجانبه از کی یف اعلام استقلال کردند.

وی همچنین در مورد احتمال آغاز جنگ در اروپا و چنین تهدیدی گفت که یک جنگ در گذشته در اروپا رخ داده است که ناتو آن را علیه بلگراد (حمله ناتو به یوگسلاوی سابق در سال ۱۹۹۹) آغاز کرد.

 پوتین گفت که به تعویق افتادن عضویت اوکراین در ناتو، وضعیت را تغییر نمی دهد و ما خواهان حل این مساله در زمان حاضر هستیم.

یوری اوشاکوف دستیار امور بین المللی رئیس جمهوری روسیه نیز پیش از این گفت که آمریکا بر تنش ها پیرامون مساله اوکراین دامن می زند و بطور همزمان، تسلیحات به این کشور اراسل می‌کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، اوشاکوف گفت: ایالات متحده بطور مصنوعی  تنش ها در مورد تهاجم به اوکراین را تشدید می کند که گویا روسیه قصد حمله به این کشور دارد. 

وی افزود: آمریکا حتی تاریخ تهاجم به اوکراین را اعلام می کند و به موازات آن به همراه متحدان خود با تحویل تسلیحات به اوکراین، بر توانمندی نظامی این کشور می افزاید.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس، ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه نیز امروز اعلام کرد: با پایان رزمایش مشترک روسیه و بلاروس، واحدهای حوزه های نظامی شرق و غرب روسیه، شروع به بارگیری جنگ افزارها در کامیون های نظامی و قطارها کرده و بلاروس را ترک می کنند. 

در حالی که نیروهای روسیه امروز خروج از کریمه و بلاروس را آغاز کرده اند، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، تبلیغات غربی در مورد تهاجم روسیه را شکست خورده خواند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

رژیم صهیونیستی بیمارستان دوستی غزه را به پادگان نظامی تبدیل کرد

تهران-ایرنا- شبکه الجزیره قطر شنبه شب اعلام کرد که تصاویر ماهواره‌ای نشانگر آن است که …