رییس بنیاد شهید: حاج قاسم یک چهره از امیرالمومنین(ع) است

به گزارش ایرنا، ویژه برنامه پاسداشت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی روز سه شنبه همزمان با سالروز ولادت حضرت علی(ع) با هدف قدردانی از فعالان حوزه موسیقی که در مدح و رثای سردار دل‌ها به تولید آثار پرداخته‌اند، در قالب سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت برگزار شد.

در این ویژه برنامه محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران، بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، محمود سالاری معاون امور هنری، حجت‌الاسلام والمسلمین میثم امرودی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محمد الله‌یاری رئیس سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر، حسن ریاحی دبیر جشنواره و علیرضا قزوه مدیر دفتر شعر و موسیقی صدا و سیما و تعدادی از اهالی فرهنگ و هنر حضور داشتند.

رییس بنیاد شهید: حاج قاسم یک چهره از امیرالمومنین(ع) است

سخن گفتن از حاج قاسم موجب خودسازی ما و جامعه سازی ما می‌شود

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در این مراسم گفت: ما امروز برای پاسداشت حاج قاسم در این مراسم دور هم جمع شده ایم یا کسانی که نام حاج قاسم را حفظ کرده اند؟ یا کسانی که از شخصیت او و یا از چهره او سخن می گویند و شعر می سرایند؟ موضوع چیست؟

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ضمن اشاره به ولادت امیرالمونین(ع) خاطرنشان کرد: خداوند رحمان به حضرت علی(ع) عظمت ویژه ای در تاریخ داده و با گذشت ۱۴۰۰ سال نام علی(ع) و نام حسین(ع)  همچنان بلند است. امیرالمونین(ع) این گونه فهمید اگر محو در خدا  شود همه عالمین را دارد و هرچه داشت دراین مسیر ایثار کرد.

حضرت امام (ره) وقتی از بسیج نام بردند اینگونه فرمودند که بسیج مدرسه عشق است. یعنی جایگاهی است که به انسان چگونه به خدا رسیدن را می آموزد و این به معنای ایثار همه جانبه هر آن چیزی است که دارید و براین اساس این نگاه  امیرالمونین را بلند آوازه کرد و با وصف و ذکر خدا به این مقام رسید. حاج قاسم هم همینطور و یک چهره از امیرالمومنین(ع) است و یک لحظه از وجود اوست و باید بگویم خداوند بزرگ در طول تاریخ حاج قاسم ها را قرار داده تا حجت را بر ما تمام کند و به این موضوع نیاندیشید که  حضرت علی(ع) برای مقطعی از زمان بود بلکه در طول زمان جریان دارد و حاج قاسم وجود و یک چهره ای از اوست. اگر حاج قاسم امروز واقعیت دارد نشانه از واقعیت علی است چون پیرو آن مکتب است .

وی یادآور شد: برای اینکه می خواهیم مثل او شویم و جامعه مان پر از حاج قاسم ها شود از وصف او می گوییم و هرچقدر ازاین منظر او را وصف کنیم کم است. به این دلیل که این توصیفات موجب خودسازی ما و جامعه سازی ما می شود.

همچنین ذکر قهرمانان برای نسل آینده است تا جوان ما در مسیر واقعی و حقیقی قرار گیرد. دنیای بدون قهرمان امروز مجبور است برای خود قهرمانان وهمی بسازد چرا که دستش خالی است اما دست ما پراست و مانند حاج قاسم قهرمان خواهیم داشت اما در وصف او هرچه بگوییم کم است  و امروز هنرمندان ما  با زبان هنر که بیان عشق است از او سخن گفتند این عشق مقدس ترین چیزی است که برای انسان آفریده شده است و این وسیله را خداوند در اختیار شاعران موسیقیدان خواننده و دیگر عزیزان قرار داده و شما عزیزان این وسیله را برای حفظ جامعه خود در مسیر درست قرار دادید.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: فکر میکنم امروز روز پاسداشت شخصیت های بزرگی است که به خوبی مسله جامعه خود را درک کرده اند و برای حفظ جامعه خود آمده اند و شخصیتی مانند حاج قاسم را توصیف کرده اند و جا دارد به خاطر این بصیرت از شما تشکر شود و تعظیم کنیم.

رییس بنیاد شهید: حاج قاسم یک چهره از امیرالمومنین(ع) است

ادای دین حوزه موسیقی به سردار دل‌ها

محمد الله‌یاری سرپرست دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر ضمن تشکر ار وزیر بهداشت که با همکاری تمامی عوامل اجازه برگزاری جشنواره‌های هنری فجر با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را صادر کردند گفت: جشنواره موسیقی فجر این توفیق را داشت در آغاز فعالیت‌های خود آثاری چون اجرای ارکستر سمفونیک صدا و سیما که به بخش هایی از سمفونی سرباز -ساخته مشترک سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و سازمان صدا و سیما- اختصاص داشت و در رثای شهید حاج قاسم سلیمانی بود و بر تارک جشنواره نشست به اجرا بگذارد. همچنین در میانه جشنواره گروه موسیقی نواحی سیمره از لرستان قطعه سوگ سهراب را تقدیم سردار سلیمانی کردند.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این ویژه برنامه این است که ستاد برگزاری جشنواره اعلام کند حوزه موسیقی هم مانند سایر مردم و صنوف و بخش‌هایی که در دو سال گذشته کارهای دلی و داوطلبانه  در رثای شهید حاج قاسم سلیمانی تولید کردند این حوزه هم ادای دین خود را انجام داده و دراین مدت زمان کارهای مختلفی ساخته شده که امروز مواردی بصورت انتخابی از جمله کارهای سازمان رسانه‌ای اوج، مجموعه صدا و سیما، بنیاد آفرینش‌های آستان قدس، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و همچنین کارهایی که مجموعه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران آماده کرده است دراین لیست عنوان و گنجانده شده است.

جا دارد مجموعه شعرها، آهنگ‌ها، نماهنگ و کارهایی که زمینه پاسداشت سردار دل‌ها ساخته شده را به صورت مجموعه ای واحد و به یادگار از زحمتی که هنرمندان عرصه موسیقی برای همرهی و همآوایی با مردم در رثای شهید سلیمانی انجام دادند جمع آوریم کنیم.

رییس بنیاد شهید: حاج قاسم یک چهره از امیرالمومنین(ع) است

صادق؛ شهید شدم برای من سنگ تمام بگذار

صادق آهنگران دیگر سخنران این برنامه بود و در جملاتی ضمن تبریک روز میلاد حضرت علی(ع) با ذکر خاطره‌ای از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: به یاد دارم سال‌ها قبل از مراسمی که درخصوص یادواره شهدا بود و در ملایر برگزارشد با همراهی حاج قاسم باز می‌گشتیم و درمسیر برسر مزار شهید همدانی رفتیم و هنگام بازگشت به تهران  حدود ساعت ۱۲ شب سرداری برای ارایه گزارش کار نزد حاج قاسم آمد و صحبت می‌کردند.

وی افزود: اما در همان حین هر از گاهی نگاهی به من می کرد و احساس کردم دروادی دیگری هستند و دلشان در جای دیگری است و بعد از مدتی بی مقدمه به من گفت صادق شهید شدم برای من سنگ تمام بگذار و این جمله در ذهن من باقی ماند و از زمان شهادتشان این توفیق را پیدا کردم  تا آنجایی که درتوانم بود برنامه هایی در رثای این شهید بزرگ و به لطف خودش اجرا کنیم.

آهنگران گفت: البته کار دیگری هم آماده انتشار است با شعری از آقای آل کثیر که به دوزبان عربی و فارسی است و برای کشورهای عراق و کشورهای عربی ساخته شده است. 

رییس بنیاد شهید: حاج قاسم یک چهره از امیرالمومنین(ع) است

در ادامه با اهدا لوح از صادق آهنگران علیرضا افتخاری، علی محمد مودب غلامرضا صنعتگر، قاسم صرافیان، علیرضا قزوه، امیر حسین سمیعی، محمدرضا چراغعلی، عبدالجبار کاکایی، میلاد عرفان پور، امید مهدی حکیمی، محمد مهدی سیار، محمد حشمتی، آرش امینی، آرمان مهربان، امیرحقیقت، سید محسن حسینی، حسین ستاری فر، علی چراغی، حسین صیامی، محمدرسولی، میلاد هارونی، بهرام پاییز، امیرحسین زاده، سعید اسلامی، علی زندوکیلی، احسان جوادی، طاها چوگان باز، امید روشن بین، بلال حسنی دهنوی تجلیل شد.

پخش نماهنگ «فصل پریشانی» با صدای علی زندوکیلی از تولیدات سازمان هنری رسانه اوج، اجرای قطعه «حاج قاسم هنوز زنده است» با خوانندگی غلامرضا صنعتگر با شعر میلاد عرفانپور و آهنگسازی محمدرضا چراغعلی، مدیحه سرایی به مناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت حضرت علی (ع) توسط حاج صادق آهنگران، پخش نماهنگی به خوانندگی علی چراغی و شعر عبدالجبار کاکایی، از تولیدات دفتر موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما، پخش نماهنگ «مرد نبرد» از تولیدات مرکز موسیقی مأوا، از جمله بخش‌های مختلف این مراسم را تشکیل می‌دادند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

رهبر طالبان در پیام عید قربان بار دیگر جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کرد

به گزارش ایرنا، حکومت طالبان افغانستان روز جمعه به مناسبت عید سعید قربان پیام شیخ …