سفر وزیر کشور به پاکستان-تعمیق مناسبات اقتصادی و تقویت همکاری‌های مرزی

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، جمهوری اسلامی ایران همواره بر اصل احترام متقابل و خودداری از دخالت در امور کشورها، سیاست خارجی خود را ترسیم کرده است و توجه به گسترش بیش از پیش روابط و مناسبات با کشورهای همسایه به ویژه پاکستان در اولویت سیاست خارجی ایران قرار دارد.

دولت‌های ایران و پاکستان در راستای اجرای سیاست‌های خارجی مصمم هستند در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و انرژی با یکدیگر تعاملات بیشتری داشته و در این مسیر دیدار مقام‌های بلندپایه دو کشور با یکدیگر و پیشبرد توافقات در بخش‌های مختلف به ویژه مسایل مرزی و امنیتی نشانگر فضای تعامل و رو به جلو در مناسبات و همکاری‌های دو جانبه است.

مسوولان عالی دو کشور همسایه بارها با سفر به تهران و اسلام‌آباد و برگزاری کمیسیون‌های مشترک مختلف به ویژه امنیتی، دفاعی و اقتصادی؛ سکان راهبردی مسایل متقابل و منطقه را در کنترل خود داشته و به هیچ طرف یا کشور ثالث اجازه ندادند تا در امور فیمابین آن‌ها دخالتی داشته باشد.

با سفر روز دوشنبه ۲۵ بهمن «احمد وحیدی» وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران به اسلام‌آباد؛ ضمن برگزاری دیدارهای مهم با نخست وزیر، فرمانده ارتش و وزیر کشور پاکستان رایزنی‌های مهم و مفصلی پیرامون مسایل امنیتی و مرزی، گسترش همکاری‌های اقتصادی، تشریح ظرفیت‌های یکدیگر در مسیر تحکیم تجارت، بهره برداری از فرصت‌ها مناطق مرزی مشترک همچنین تحولات منطقه از جمله اوضاع افغانستان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

وزیر کشور روز گذشته در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: “به دعوت همتای پاکستانی خود و برای دیدار و انجام گفت وگو در زمینه گسترش مناسبات دوجانبه اقتصادی، همکاری‌های امنیتی و مرزی میان دو کشور به پاکستان سفر کردم و در فضای سازنده و صمیمانه‌ای با همکاران پاکستانی به توافقات خوبی دست یافتیم.”

وی توافق بر تشکیل کارگروه مشترک وزارتخانه‌های کشور ایران و پاکستان را یکی از دستاوردهای مهم این بازدید توصیف کرد و همزمان گفت: دوستان ما در پاکستان از جمله نخست وزیر، فرمانده ارتش و وزیر کشور نیز بر توسعه روابط فی مابین تاکید داشتند در عین حال به نظر می‌رسد در زمینه اجرا توافقات نیز باید تلاش‌های بیشتری انجام شود و این کار شدنی است.

این نخستین سفر وحیدی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران به پاکستان در راستای دیدار و گفت وگو با مقام‌های ارشد دولت این کشور به شمار می‌رود.

**همکاری در امور امنیتی و مرزی میان دو کشور 

بحث نهایی شدن قرارداد امنیتی ایران و پاکستان نیز در جلسات با دولت میزبان مطرح شد. وحیدی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت که قرارداد امنیتی از طرف ایران اجرا شده و طرف پاکستانی آن را باید به انجام برساند و این موضوع از طریق کارگروه مشترک میان دو کشور پیگیری خواهد شد.

گفتنی است، پس از سال‌ها تلاش مسوولان در نهایت ایران و پاکستان به منظور افزایش همکاری‌های ضد تروریستی، مقابله با مخلان امنیت در مرزها، توسعه مراودات تجاری-اقتصادی به ویژه مناطق مشترک مرزی، قاچاق انسان، جلوگیری از قاچاق موادمخدر و ارز به پیش نویس توافقنامه امنیتی دست یافتند.

توسعه و ارتقای روابط میان جمهوری اسلامی ایران و پاکستان همواره مورد تاکید مقام‌های عالیرتبه دو کشور قرار دارد و بنابر گفته وزیر کشور، اساس برنامه‌های سیاست خارجی دولت مردمی و انقلابی سیزدهم در ایران بر تقویت حسن همجواری با همسایگان استوار است، به همین دلیل به دنبال توسعه روابط با همسایگان از جمله پاکستان هستیم که از قضا همسایه بسیار مهمی در کنار ما محسوب می‌شود.

نخست وزیر، فرمانده ارتش و وزیر کشور پاکستان نیز در نشست‌های جداگانه خود با وزیر کشور و هیات بلندپایه سیاسی-امنیتی جمهوری اسلامی ایران ضمن بررسی آخرین تحولات مربوط به توسعه روابط دوجانبه، امنیت مرزها و همچنین روند احداث بازارچه‌های مرزی، برای گسترش همکاری‌های فی مابین و توسعه زیرساخت‌های مرزی برای روان‌سازی تجارت و تسهیل زندگی مرزنشینان دو کشور اعلام آمادگی کردند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

شکست سنگین سالیوان از ترامپ؛ اسطوره اسنوکر جهان در هم کوبیده شد

به گزارش ایرنا، مسابقات اسنوکر مسترز شانگهای، یک تورنمنت حرفه‌ای اسنوکر غیر رنکینگی است که …