پیشکشی ایرانیان به حرم امام علی(ع) رونمایی شد

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات، روز گذشته(دوشنبه) و در آستانه سالروز میلاد پر برکت مولای متقیان و روز پدر، مناره مرمت شده شمالی نیز به عنوان پیشکشی دیگر از سوی شیعیان ایرانی و در حضور مردم، علماء، مسئولان ستاد توسعه و بازسازی عتبات و الکاظمی نخست وزیر عراق تقدیم آستان مولای متقیان شد.

جانشین رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات در حاشیه این مراسم گفت: براساس این طرح، حدود ۴ هزار و ۵۰۰ خشت مسی که قرن‌ها پیش توسط استادکاران ایرانی با روکش نازکی از طلا آبکاری شده بود ابتدا شماره‌گذاری شده و پس از جدا سازی از گلدسته، در کارگاه مخصوص ترمیم و دوباره با پوشش نازکی از طلا به قطر چند میکرون پوشیده و در نهایت سرجای قبلی نصب شد.
مجید نامجو با بیان اینکه در مرحله بعدی پروژه، کار بر روی ترمیم خشت‌های بخش مرکزی ایوان نجف آغاز خواهد شد تاکید کرد: همه هزینه‌های مربوط به تامین طلا، توسط تولیت آستان مقدس علوی و خیران عراقی صورت می‌گیرد.

گلدسته‌ها و ایوان نجف اشرف از مهمترین بخش‌های عمارت تاریخی حرم مطهر علوی و از میراث ارزشمند هنر و معماری ایرانی اسلامی است.

این بنای باشکوه توسط استادکاران ایرانی در عصر صفوی و زیر نظر شیخ بهایی ساخته و با کاشی‌هایی به رنگ سبز، نماکاری شده بود که بعدها به دستور نادرشاه افشار، با پوشش نازکی از طلا، آبکاری شد.

از آن زمان تا کنون به دلیل عوامل مختلف، این بنای تاریخی دچار آسیب و فرسایش شده بود که ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات در چند مرحله اقدام به ترمیم و مرمت آن کرده است.

همچنین کتیبه‌های میناکاری شده با اشعار فارسی، ترکی و هندی، صدها سال روی ایوان تاریخی نجف اشرف، نصب شده بود که در زمان حکومت صدام از روی ایوان کنده شد.

بر اساس اعلام ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات، پس از سقوط دیکتاتوری صدام، با همت متخصصان ستاد توسعه و بازسازی عتبات این کتیبه‌های تاریخی دوباره بازسازی و مرمت و در جای خود نصب شدند که شعر معروف «زایران درگهت را بر در خلد برین می‌دهند آواز طبتم فادخلوها خالدین» یکی از آنهاست، از چند سال پیش نیز مرمت گلدسته‌های ایوان نجف در دستور کار ستاد توسعه و بازسازی عتبات قرار گرفت که کار مرمت مناره جنوبی سال ۹۸ پایان یافت.
 


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

رزمندگان مقاومت فلسطین مواضع دشمن صهیونیست را درهم کوبیدند + فیلم

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فلسطینی «سما»، سرایا القدس شاخه نظامی جنبش جهاد …