پنتاگون: پوتین تصمیم نهایی برای حمله به اوکراین نگرفته است

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا عصر دوشنبه به وقت محلی در نشستی خبری در واشنگتن گفت: آمریکا اعتقاد ندارد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تصمیم نهایی برای حمله به اوکراین گرفته است، اما او می تواند بدون هشدار یا هشدار کم اقدام کند و همچنان توانایی های خود در امتداد مرز مشترک دو کشور را افزایش می دهد.

 سخنگوی پنتاگون اضافه کرد رئیس جمهوری سوریه با افزایش نیروهای نظامی در زمین، دریا و هوا به گزینه های خود می‌افزاید.

کربی توضیح داد پوتین با نوع قابلیت‌هایی که از  طریق ارتش در زمین، دریا و هوا بدست آورده است، فهرست گزینه‌های خود را افزایش می دهد.

این مقام پنتاگون افزود: بر روی خشکی پوتین قابلیت تسلیحات ترکیبی ایجاد کرده است. او  پیاده نظام و نیروی زرهی دارد. او همچنین سیستم های دفاعی و تهاجمی هوایی و موشکی را اضافه کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا  ادامه داد: پوتین همچنین حضور دریایی خود را تقویت کرده است. او دستکم ۶ کشتی با قابلیت انتقال نیرو به خشکی را در دریای سیاه اضافه کرده است که یک هدف دارند و آنهم به ساحل رساندن نیروها است.

 کربی با اذعان به اینکه پوتین قدرت دریایی قابل توجهی در دریای سیاه دارد، خاطر نشان کرد پوتین همچنین قابلیت پایداری را اضافه کرده است تا نیروهای روسی بتوانند برای مدت طولانی‌تری در میدان بمانند.

 سخنگوی پنتاگون اظهار داشت که ما قطعا در هفته‌های اخیر شاهد اضافه شدن قابلیت‌های ترابری و پشتیبانی بوده‌ایم، به طوری که کاملا واضح است که اگر او تصمیم بگیرد می‌تواند این نیروها را برای مدت طولانی‌تری در میدان نبرد نگه دارد.

به گزارش سی ان ان، به گفته دو منبع آگاه به ارزیابی های اخیر، در حال حاضر حدود ۱۳۰ هزار نیروی روسی یا بیشتر در مرز اوکراین حضور دارند.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا همزمان با افزایش تنش‌ها میان کشورش و روسیه بر سر اوکراین به بلژیک، لهستان و لیتوانی سفر و با وزیران دفاع ناتو در بلژیک دیدار و گفت‌وگو می کند.

وزارت خارجه آمریکا دستور تعطیل شدن سفارت این کشور در کی‌یف پایتخت اوکراین را و انتقال آن را به غرب این کشور در شهر لویو صادر کرد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در بیانیه‌ای اعلام کرد که به دلیل افزایش نیروهای روسیه در مرز با اوکراین واشنگتن در حال انتقال سفارت کشور خود از کی‌یف به لویو در غرب اوکراین است.

به گزارش سی ان ان، وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد من دستور این تمهیدات را تنها به یک دلیل یعنی امنیت کارمندانمان صادر کرده ام و به صورت جدی از شهروندان آمریکایی که هنوز در اوکراین حضور دارند، می خواهم که فوری اوکراین را ترک کنند.

مسکو بارها اعلام کرده است که قصدی برای حمله نظامی به اوکراین ندارد و در صدد دریافت تضمین های امنیتی است که مانع از توسعه ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا (ناتو) می شود.

روابط آمریکا و غرب با روسیه از سال ۲۰۱۴ به دنبال الحاق شبه جزیره کریمه به آن کشور متشنج شد؛ غرب به بهانه دخالت روسیه در اوضاع داخلی اوکراین، روسیه را بارها تحریم کرده است اما مسکو این ادعای غرب را رد می‌کند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

باقری با اشاره به انتخابات ایران: نوبت غرب است صداقت خود را برای تعامل نشان دهد

به گزارش خبرنگار ایرنا، سرپرست وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران که در نیویورک به سر می …