رویترز : روسیه به دنبال بهانه ای برای حمله به اوکراین است

خبرگزاری رویترز مدعی شد که افزایش نفوذ نیروهای نیابتی و جاسوسان روسیه در اوکراین این نگرانی را در میان برخی اعضای پیمان آتلانتیک شمالی ” ناتو ” به وجود آورده که بروز اختلافات و درگیری های داخلی دستاویز و بهانه ای برای حمله به کی‌یف باشد.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری رویترز، منابع ارشد امنیتی غرب گفتند: مزدوران روسیه که با جاسوسان این کشور در ارتباط هستند در هفته های اخیر حضور خود در اوکراین را افزایش دادند و این نگرانی در میان برخی اعضای ناتو به وجود آمده که روسیه می تواند بهانه ای را برای حمله مهندسی بدست آورد.

درحالیکه از این دست گمانه زنی ها در روزهای اخیر به نقل از “منابع آگاه” در رسانه های غربی بسیار منتشر شده، رویترز به نقل از منابع آگاه خود افزود که نگرانی برخی اعضای ناتو در هفته های اخیر زیاد شده که حمله روسیه به اوکراین ممکن است با جنگ اطلاعاتی و حملات سایبری به زیرساخت های حیاتی اوکراین مانند شبکه های برق و گاز انجام شود.

این منابع اضافه کردند که روسیه همچنین می تواند از “مزدوران” برای ایجاد اختلاف و فلج کردن اوکراین از طریق ترورهای هدفمند و تسلیحات تخصصی استفاده کند.

یکی از منابع امنیتی غربی که خواست نامش فاش نشود، گفت: احتمالا مزدوران روسی تحت هدایت دولت روسیه در هر گونه خصومت در اوکراین که احتمالا بهانه‌ای برای حمله است، شرکت خواهند کرد.

ایالات متحده روز یکشنبه مدعی شد که روسیه ممکن است یک عملیات “پرچم دروغین” در داخل اوکراین برای توجیه حمله خود ترتیب دهد.

منابع امنیتی غربی اطلاع دادند که مزدوران از شرکت‌های نظامی خصوصی روسی با روابط نزدیک با سرویس امنیت فدرال و آژانس اطلاعات نظامی اعزام شده اند.

طبق ادعای رویترز، در میان افرادی که در هفته های اخیر اعزام شدند، یک افسر سابق آژانس اطلاعات نظامی است که به گفته منابع آگاه او به دونتسک، یکی از مناطق در شرق اوکراین که از سال ۲۰۱۴ در کنترل جدایی طلبان طرفدار روسیه است، عزیمت کرده است.

کرملین روز دوشنبه به رویترز اعلام کرد که روسیه حضور خود را در خاک اوکراین افزایش نمی دهد و نیروهای روسی هرگز در آنجا حضور نداشته و اکنون نیز حضور ندارند.

مسکو پیشتر نیز تاکید کرده بود که قصدی برای حمله نظامی به اوکراین ندارد و در صدد دریافت تضمین های امنیتی است که مانع از توسعه ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا (ناتو) می شود.

منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

حمله ارتش سوریه به پناهگاه های تروریست ها در حومه دیرالزور و تدمر + فیلم

تهران- ایرنا- وزارت دفاع سوریه امروز (شنبه) اعلام کرد که در پاسخ به حملات مکرر …