رویترز: ایران بر بقای سانتریفیوژهای پیشرفته در داخل کشور تأکید دارد

به گزارش خبرگزاری ایرنا، یک رسانه غربی که معمولاً به نقل از منابع گمنام درباره مذاکرات رفع تحریم ها در وین فضاسازی می کند امروز دوشنبه به نقل از یک مقام ایرانی ادعا کرده تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران بر مهر و موم کردن و انبار سانتریفیوژهای پیشرفته خود در داخل کشور به جای تخریب آنها اصرار دارد. 

بنابر ادعای رویترز، مقام ایرانی تصریح کرده که ایران به جای تخریب سانتریفیوژهای پیشرفته و ارسال آنها به خارج از کشور خواستار انبار این دستگاه ها در داخل کشور است. 

خبرگزاری ایرنا به طور مستقل این خبر را تأیید نمی کند اما جمهوری اسلامی ایران همواره بر حفظ پیشرفت ها و دستاوردهای هسته ای خود تأکید کرده است. 

خبرگزاری رویترز همچنین به نقل از مقام ایرانی مدعی شده تهران خواستار لغو تحریم ها علیه حدود ۳۰۰ فرد و نهادی است که ارتباطی با توافق هسته ای ندارند. 

خبرگزاری رویترز از ارائه توضیح بیشتر در خصوص این بخش از اظهارات مقام ایرانی خودداری کرده اما دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برای دشوار کردن تلاشها برای بازگشت به برجام اسامی برخی از افراد و شرکت هایی که پیشتر به بهانه هسته ای در فهرست تحریم قرار گرفته بودند با برچسبهای غیرمرتبط با موضوع هسته ای نیز در فهرست تحریم قرار داد. 

جمهوری اسلامی ایران پیشتر اعلام کرده که دولت آمریکا برای بازگشت به برجام بایستی تمامی تحریم های اعمال شده، بازاعمال شده و دوباره برچسب گذاری شده را رفع کند. 

یک مقام دیگر ایرانی نیز در گفت و گو با رویترز تصریح کرده که در مذاکرات رفع تحریم ها در وین ۳۰ درصد از مسائل دشوار باقی مانده اند اما رسیدن به توافق تا اوایل ماه مارس (اسفندماه) امکان پذیر است. 


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

وزیر و دبیر به بیشکک نرسیدند

تهران- ایرنا- با لغو مجدد پروازهای دبی، وزیر ورزش و رئیس فدراسیون کشتی موفق نشدند …