تداوم دیدار مقام‌های غربی از اوکراین؛ صدر اعظم آلمان در کی‌یف

به گزارش ایرنا، روزنامه گاردین نوشت: انتظار می رود شولتس در اوکراین درباره چگونگی تثبیت اقتصاد اوکراین همزمان با تاثیر تنش ها بر بازارهای جهانی سهام مذاکره کند.

وی در شب قبل از عزیمت خود به کی یف گفت، هر گونه حمله روسیه به اعمال تحریم های سنگینی علیه این کشور منجر خواهد شد؛ تحریم هایی که با دقت آماده شده اند و فورا اجرایی می شوند.»

وی گفت: هدف از این سفرها (به اوکراین) این است که چگونه می توان راهی را برای تضمین صلح در اروپا پیدا کرد.

انتظار می رود شولتس با ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین درباره چگونگی کمک آلمان به ثبات اقتصادی اوکراین با توجه به تاثیر آن بر پول این کشور گفت و گو کند.

یک منبع مطلع به خبرگزاری رویترز گفت: قرار نیست درباره مهلت قانونی برای واجد شرایط بودن عضویت اوکراین در ناتو مذاکره شود اما روزنامه “دی ولت” آلمان پیشتر گزارش داده بود شولتس در رایزنی های خود درباره احتمال این که ممکن است به روسیه اطمینان داده شود که اوکراین تا ۱۰ سال آینده به ناتو ملحق نخواهد شد گفت وگو کرده است.

احتمال آغاز جنگ بین روسیه و اوکراین باعث کاهش معاملات در بازار سهام آسیا از صبح دوشنبه شده است. نیکی ژاپن ۲ درصد و بازار سهام هنگ کنگ ۱.۲ درصد از ارزش خود را از دست دادند.

همچنین قیمت نفت خام برنت با افزایش یک درصدی  به ۹۵.۴۶ دلار رسید که این افزایش به دلیل نگرانی از جنگ در منطقه ای است که می تواند عرضه نفت از روسیه به عنوان بزرگترین تولید کننده این محصول را مختل کند.

منابع دولتی آلمان گفته اند که شولتس ممکن است روز سه شنبه از سفر به مسکو برای تاکید بر هزینه های اقتصادی چنین حمله ای استفاده کند.

در عین حال بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس گفته است رایزنی های بیشتری با رهبران جهان خواهد داشت تا روسیه را از آغاز جنگ منصرف کند. اما دفتر نخست وزیر انگلیس هنوز اعلام نکرده که جانسون با کدام رهبران جهان رایزنی خواهد کرد یا قصد سفر به کدام کشورها را دارد. گفته می شود او علاقه مند به تعامل با کشورهای حوزه  بالتیک (در شمال‌شرق اروپا و شامل کشورهای لیتوانی، لتونی و استونی ) و کشورهای نوردیک (شامل دانمارک، نروژ و سوئد) است.

بر اساس بیانیه کاخ سفید دولت بایدن مشخصا بیان کرده که پاسخ آمریکا به  هر گونه حمله ای قاطعانه و سریع خواهد بود.

به رغم ادعاها و اقدامات کشورهای غربی درباره آمادگی روسیه برای حمله به اوکراین، مسکو اعلام کرده که قصد چنین حمله ای را ندارد.  مسکو به درخواست رسمی اوکراین برای مشخص کردن اهداف خود در مانور نظامی در بلاروس پاسخی نداد.

بلاروس به درخواست مشابهی از سوی کشورهای بالتیک پاسخ داده است اما گفته برخی از واحدهای نظامی روسیه که در خاک این کشور حضور دارند به دلیل حفاظت از مرزهای جنوبی است و قرار نیست تا ۲۰ فوریه یعنی زمان پایان مانور نظامی دو کشور آنجا را ترک کنند.

دیمیترو کولبا وزیر خارجه اوکراین گفته است «گام بعدی» درخواست برای برگزاری نشستی در ۴۸ ساعت آینده با موضوع شفافیت طرح های روسیه است.

محافل دولتی در المان روز یکشنبه درباره «تصویر کلی نگران کننده» در مرزهای اوکراین صحبت کردند، اما این دیدگاه را که سفر شولتس به اوکراین آخرین تلاش ها برای جلوگیری از جنگ است رد کردند.

مقامات دولتی آلمان گفته اند شولتس بر وحدت اتحادیه اروپا، آمریکا و انگلیس درباره تحریم های اقتصادی در واکنش به تهاجم روسیه تاکید خواهد کرد. دولت بایدن گفته حمله روسیه به معنای پایان پروژه خط لوله جنجال برانگیز نورد استریم ۲ خواهد بود؛ موضوعی که شولتس تمایلی به مطرح شدن آن ندارد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

دغدغه امروز مردم شیوه حکمرانی اقتصادی است – تابناک

محسن رضایی طی سخنانی در این مراسم با اشاره به مناسبت روز دانشجو گفت: امروز …