انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین؛ پیشتازی پسر دیکتاتور سابق در نظرسنجی ها

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری «رویترز» ،براساس نظرسنجی مستقل «پولس آسیا»، «فردیناند مارکوس جونیور» با بدست آوردن ۴۴ امتیاز و افزایش ۱۱ امتیاز نسبت به نظرسنجی انجام شده اوایل  دسامبر از «لنی روبریدو» معاون رئیس جمهوری این کشور پیشی گرفته است. 

در این نظرسنجی در مجموع ۲ هزار و ۴۰۰ نفر شرکت کردند و از آنها درباره انتخاب رئیس جمهوری آینده و معاون او سوال شده است که ۶۰ درصد تمایل خود را به انتخاب مارکوس ابراز کردند در حالی که تنها ۱۶ درصد روبریدو را برگزیدند. 

فردیناند مارکوس سنیور (پدر) دو دهه بر کشور فیلیپین حاکم بود که  به طور عمده حکومت نظامی بود اما یک قیام مردمی در سال ۱۹۸۶ به رژیم او پایان داد و مارکوس به هاوایی تبعید شد و سه سال بعد درگذشت.

در نظرسنجی ماه دسامبر با همین تعداد افراد پاسخگو، مارکوس پسر ۵۳ درصد آرا را به خود اختصاص داد درحالی که ۲۰ درصد به روبریدو رای داده بودند. 

افرد دیگر که در این انتخابات نامزد شده اند از جمله «مانی پاکوئیااو» ستاره ورزش بوکس و «فرانسیسکو دوماگوسو» شهردار مانیل هر کدام ۸  درصد و سناتور «پانفیلو لاکسون» ۴ درصد رای مردم را بدست آوردند. 

در فیلیپین رئیس جمهور و معاون وی به طور جداگانه انتخاب می شوند. 

از طرفی «سارا دوترته کارپیو» دختر «رودریگو دوترته» رئیس جمهوری فعلی فیلیپین با ۲۱ امتیاز بخت نخست انتخاب شدن به عنوان معاون رئیس جمهوری را در ابتدای فهرست نامزدها کسب کرده است. 

 «سارا دوترته-کارپیو» شهردار محبوب شهر “داوائو سیتی”  پیش تر اعلام کرده بود،‌ حزب متبوع “فردیناند مارکوس جونیور” که در انتخابات سال آینده رقابت می‌کند  او را به عنوان زوج انتخاباتی مارکوس انتخاب خواهد کرد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

فراخوان ایران خودرو برای ثبت نامی های سورن پلاس و پژوپارس – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اطلاعیه ایران خودرو، با توجه به امکان تولید خودرو …