مصوبات کمیسیون تلفیق شفاف و قابل دفاع است/ بودجه،کسری نخواهد داشت


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا حمیدرضا حاجی بابایی در نشست خبری امروز (دوشنبه ۲۵ بهمن ماه) ضمن تبریک ۱۳ رجب و با اشاره به کار فشرده اعضای کمیسیون تلفیق برای بررسی بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: لایحه بودجه سال آینده با رقم ۱۳۷۲ هزار همت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد و دولت مصارف و منابعی برای سال آینده تعریف کرد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتفاق ویژه رخ داده در بودجه سال ۱۴۰۱ افزود: دولت موفق نشد تاییدیه برداشت ۲۰ درصدی از صندوق توسعه ملی را دریافت کند. این موضوع بدین معنی است که ۱۳۷ همت منابع دولت در بودجه کاهش پیدا کرد. این در حالی است که دولت برای این منبع مصارفی تعریف کرده بود.

وی اضافه کرد: ما منتظر بودیم دولت با نامه ای ۱۳۷ همت مذکور را از طریق معرفی منابعی تامین کند یا این رقم را از مصارف بکاهد، در حالی که این اتفاق نیفتاد، هر چند در جلساتی در این خصوص جمع بندی داشتیم، اما لازمه آن این بود که دولت آن را به مجلس ابلاغ می کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه درباره وضعیت کالاهای اساسی و یارانه ها تصمیم مهمی در بودجه گرفتیم، ادامه داد: حدود ۸۰ همت به مبلغی که دولت در لایحه پیش بینی کرده بود، افزودیم.مجموع دو رقم بالا یعنی ۱۳۷ همت و ۸۰ همت، حدود ۲۲۰ همت می شود؛ یعنی ما باید این عدد را که موجود نبود، تعیین تکلیف می کردیم که اقدام بسیار مشکلی بود.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ با بیان اینکه کمیسیون تلفیق باید تصمیم بسیار سخت و تعیین کننده ای می گرفت؛ مبنی بر اینکه آیا ارز ترجیحی در سال آینده تخصیص یابد یا خیر، ادامه داد: مهمترین موضوع زمان ما در کشور بحث ارز ترجیحی بود، مردم نگرانی بسیاری در این خصوص داشتند و موافقان و مخالفان و همه کارشناسان در این حوزه به اظهارنظر می پرداختند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس تصریح کرد: هر چند کارشناسان بیان می کردند که ارز ترجیحی دارای فساد و دلالی است که قسمتی از آن درست است، اما نگرانی شدید ما این بود که اگر ارز ترجیحی حذف شود، چه اتفاقی خواهد افتاد، بنابراین کمیسیون تلفیق در کنار مردم قرار گرفت و ۹ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای سال ۱۴۰۱ مصوب کرد. علاوه بر این رقم، حدود ۴ میلیارد دلار نیز به صورت ریالی برای گندم پیش بینی شد، به عبارتی برای یارانه کالاهای اساسی، دارو و گندم حدود ۲۵۰ همت منابع پیش بینی شد. در صورتی که دولت تنها ۱۷۲ همت پیش بینی کرده بود و ما به این عدد حدود ۸۰ همت اضافه کردیم.

وی با بیان اینکه قیمت گندم در سال آینده به ۹۵۰۰ تومان افزایش می یابد، گفت: با توجه به این عدد در سال آینده، به واردات گندم نیازی نداریم، این در حالی است که هر ساله حدود ۳ تا ۴ میلیارد دلار واردات گندم داشتیم. در سال آینده با توجه به قیمت ۹۵۰۰ تومانی گندم، کشاورزان کشت خود را افزایش می دهند و میزان اشتغال در این حوزه بیشتر خواهد شد.

حاجی بابایی گفت: ما علیرغم سختی‌ها بررسی لایحه بودجه را در شرایطی به اتمام رساندیم که در سال آینده تراز عملیاتی بودجه کسری نخواهد داشت و میزان تغییرات محدود و بسیار ناچیز است، اما در نهایت رضایتمندی عمومی از مصوبات تلفیق حاصل شده است.

وی تاکید کرد: تا امروز حتی یک نفر هم در کمیسیون تلفیق یک تصمیم شخصی نگرفته است .مصوبات کمیسیون تلفیق دقیق، شفاف و قابل دفاع است. 

رئیس کمیسیون تلفیق ادامه داد: زمانی که می‌خواستیم، بودجه ۲۲ هزار میلیارد تومانی مناطق محروم را تقسیم کنیم، رئیس کمیسیون عمران، هیئت رئیسه و نمایندگان دولت در کمیسیون تلفیق حضور یافتند. کمیسیون عمران پیشنهاداتی را مطرح کرد که همان پیشنهادات تصویب شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه با این قیمت گندم، میزان مصرف این کالا از ۱۲ میلیون تن به ۸ میلیون تن می رسد و قاچاق آن از بین خواهد رفت، ادامه داد: دولت همچنان در سال ۱۴۰۱ آرد را به نانوایان با نرخ کیلویی ۶۶۰ تومان تحویل خواهد داد.

بودجه تامین ارز ترجیحی از محل تبصره هدفمندی تامین شد 

حاجی بابایی تصریح کرد: با وجود همه فشارهای کارشناسانه که همه بحق صحبت می کردند، کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ راهی که مردم می‌خواستند را انتخاب کرد و معیشت مردم را مدنظر قرار داد. تخصیص ۲۵۰ همت یارانه برای سال آینده بدین معنی است که مجلس مشکلات مردم را لمس کرده و از آنها آگاه است و تمام تلاش خود را برای بهبود معیشت مردم به کار گرفته است.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ یادآور شد: مجلس قبلا یکبار اراده کرد و بر حامل‌های انرژی نورافکن انداخت، بنابراین تبصره ۱۴ که درباره هدفمندی یارانه ها بود، ایجاد شد. در آن زمان ما بیان می‌کردیم که در این حوزه ۸۷ هزار میلیارد تومان منابع داریم، اما دولت بیان می‌کرد که این منابع ۳۱ هزار میلیارد تومان است. امروز این پیام را بیان می‌کنم که جدول شماره ۱۴ در کمیسیون تلفیق حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بسته شد که از این عدد حدود ۲۵۰ همت برای کمک به ارز ترجیحی و نهاده های کشاورزی و گندم اختصاص شده است.

در سال آینده حدود ۷۳ همت یارانه نقدی پرداخت می شود

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با بیان اینکه در سال آینده حدود ۷۳ همت یارانه نقدی پرداخت می شود، اضافه کرد: حدود ۲۲ همت از این محل برای مناطق محروم به منظور تامین مسکن، آب، راه، مدرسه و خانه های بهداشت پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه تبصره ۱۴ جزئی از موضوع نفت است، یادآور شد: در سال ۱۴۰۱ جدولی پیوست تبصره ۱ خواهد شد که در آن میزان درآمد نفتی، هزینه ها و اقداماتی که انجام می شود از جمله یارانه سوخت و… شفاف و مشخص خواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم از جدول مذکور به عنوان چراغ روشن و نورانی بر تاریکخانه نفت یاد کرد و ادامه داد: با این جدول بودجه نفت هر سال شفاف تر خواهد شد.

کمیسیون تلفیق حداقل حقوق ها را ۶۰ درصد افزایش داد

حاجی بابایی با اشاره به موضوع حقوق ادامه داد: خارج از مجلس، موضوعات مختلفی مانند ۲۱ برابر، ۱۵ برابر و شفافیت حقوق مطرح بود که مجلس اقدام مهمی در این حوزه انجام داد و حداقل دریافتی بازنشستگان را به ۵ میلیون تومان و حداقل حقوق شاغلان را ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پیش بینی کرد. از آنجا که از دریافتی بازنشستگان مبلغ ۶۰۰ هزار تومان بابت بازنشستگی کاسته نمی شود، حداقل حقوق برای آنها ۵ میلیون در نظر گرفته شد. کمیسیون تلفیق حداقل حقوق ها را ۶۰ درصد افزایش داد.

پرداخت حقوق تا ۵ میلیون تومان از مالیات معاف است

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ با بیان اینکه پرداخت حقوق تا ۵ میلیون تومان از مالیات معاف است، تصریح کرد: کمیسیون تلفیق و مجلس با دقت نظر موضوع حقوق اقشار پایین جامعه از نظر درآمدی را بررسی کرد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با بیان اینکه افزایش حقوق سایر افراد ۱۰ درصد است، اضافه کرد: حقوق ها تا ۵ میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف هستند، همچنین پرداخت حقوق از ۵ تا ۱۵ میلیون تومان، شامل ۱۰ درصد مالیات می شود، این در حالی است که دولت مالیات حقوق تا ۱۰ میلیون تومان را ۱۰ درصد در نظر گرفته بود.

وی ادامه داد: همچنین مالیات حقوق های بین ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان، ۱۵ درصد و از ۲۵ تا سقف حداکثری حقوق، ۲۰ درصد تعیین شد. به حقوق های بیش از این رقم نیز که شامل کارانه پزشکان و برخی موارد خاص است، مالیات ۳۰ درصدی تعلق می گیرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخباری منتشر شده درباره کاهش منابع حقوق سربازان، توضیح داد: هر آنچه که در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ مصوب شده و نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر، بررسی خواهد شد. اجازه نمی دهیم فردی به صورت شخصی به موضوعات ورود کند و همه مصوبات کمیسیون جمعی، شفاف، روشن و در منظر مردم است.

درب کمیسیون تلفیق به روی همه نمایندگان باز بوده و هیچ پشت پرده ای وجود ندارد

حاجی بابایی با بیان اینکه درب کمیسیون تلفیق به روی همه نمایندگان باز بوده و هیچ پشت پرده ای وجود ندارد، تصریح کرد: هر یک از نمایندگان می توانند در جلسات کمیسیون تلفیق حاضر و اظهارنظر کنند. قطعاً موضوع مذکور براساس مصوبات کمیسیون پیگیری خواهد شد.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ مجلس در پاسخ به سوالی درخصوص همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی توضیح داد: یکی از مشکلاتی که در سال گذشته با آن روبرو بودیم، این بود که دولت مصوبه ما در مجلس را تفسیر کرد و با این تفسیر، حدود ۳۲۰۰ نفر از اساتید دانشگاه های کشور از همسان سازی محروم شدند.

اساتید دانشگاه های فرهنگیان،  شهید رجایی، شاهد و مراکز پژوهشی وزارت جهاد کشاورزی مشمول قانون همسان سازی می شوند

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس یازدهم اضافه کرد: کمیسیون تلفیق برای سال ۱۴۰۱ مصوب کرده که همه افرادی که از همسان سازی حقوق محروم شدند، یا با تفسیر دولت کنار گذاشته شدند، مانند اساتید دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه شهید رجایی، دانشگاه شاهد و مراکز پژوهشی وزارت جهاد کشاورزی و… مشمول این قانون در سال ۱۴۰۱ شوند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تامین منابع مورد نیاز برای همسان سازی حقوق بازنشستگان با توجه به اینکه دولت با بازپس گرفتن لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان، اراده ای برای تحقق این امر مهم ندارد، بیان کرد: یکی از دغدغه های بازنشستگان لشگری، کشوری و تامین اجتماعی این بود که آیا قانون همسان سازی بازنشستگی در انتهای سال ۱۴۰۰ پایان می پذیرد؟ در ماده ۳۰ قانون برنامه ششم توسعه همسان سازی حقوق بازنشستگان مصوب شد.

بر اساس مصوبه تلفیق در سال ۱۴۰۱ همسان سازی حقوق بازنشستگان باید ادامه یابد

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون برنامه، قانونی ویترینی است که همه آن را مشاهده و باید اجرا کنند، ادامه داد: کمیسیون تلفیق برای رفع این دغدغه تصویب کرده که در سال ۱۴۰۱ همسان سازی حقوق بازنشستگان ادامه یابد و مبلغی نیز برای تحقق این امر پیش بینی شد که برخی از بازنشستگان کشوری ابهام داشتند که این رقم کم است، اما باید به این نکته توجه کرد که تداوم اجرای همسان سازی حقوق اهمیت دارد.

حاجی بابایی با بیان اینکه منابعی پیش بینی شده که دولت بتواند همسان سازی حقوق بازنشستگان را انجام دهد، تصریح کرد: همسان سازی افرادی که تحت پوشش تامین اجتماعی هستند، از محل اعتباری حدود ۹۰ همت پیش بینی شده برای این سازمان انجام می پذیرد. همچنین حدود ۱۵ همت برای همسان سازی بازنشستگان لشگری و کشوری پیش بینی شده است. امیدواریم بازنشستگان در سال آینده از فواید همسان سازی بهره مند شوند.  

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ مجلس در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اینکه آیا نظر ستاد کل نیروهای مسلح درباره خرید خدمت سربازی برای مشمولان خارج از کشور و معافیت مشمولان متأهل با ۲ فرزند اخذ شده است، گفت: در صحن کمیسیون تلفیق مصوبات و پیشنهاداتی داریم، در برخی موارد پیشنهادات پس از بحث و بررسی به رأی گذاشته شده و با آن موافقت می شود، اما کمیسیون تلفیق مجدد آن را حذف می کند. در واقع مصوبه اصلاح می شود، اما فضای بیرونی تحت تاثیر قرار می گیرد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس یازدهم ادامه داد: درخصوص بحث سربازی پیشنهادات متنوعی مطرح شد، در مرحله اول مصوبه ای داشتیم که در گام بعدی این مصوبه تعدیل شد، مصوبه دیگر درباره مشمولان خارج از کشور بود، همکاران معتقد بودند در صورت لحاظ کردن اصل ۱۱۰ قانون اساسی و با همکاری دولت، می‌توان شرایطی فراهم کرد که ایرانیان مشمول خارج از کشور کارت پایان خدمت خود را دریافت کنند. موضوع دیگری نیز بود مبنی بر پیش بینی مبلغی برای خرید سربازی که از آنجا که نظام جمهوری اسلامی نظر مساعدی نسبت به خرید و فروش سربازی ندارد، همکاران مطرح کردند که صدها هزار نفر در کشور هستند که بیش از ۳۰ سال سن داشته و دارای ۲ فرزند نیز هستند، بهتر است شرایطی فراهم شود که این افراد از سربازی معاف شوند، چرا که با این موضوع این افراد از یکسو می توانند وارد بازار کار شوند، از سوی دیگر معیشت خانواده آنها تامین شود. همچنین انگیزه ای برای ازدواج و فرزندآوری ایجاد خواهد شد. البته این مصوبه منوط به رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی و تصویب در صحن علنی است.

وی درباره اینکه آیا نظر ستاد کل نیروهای مسلح درخصوص موضوع مذکور گرفته شده است؟ توضیح داد: صحبت هایی شده است، اما نمی توان به صورت شفاهی آن را پیش برد، اگر موضوع مذکور در صحن مصوب شد، موضوع در شورای نگهبان پیگیری می شود.

تغییرات کمیسیون تلفیق در بودجه سال ۱۴۰۱ ناچیز است

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه علی رغم تاکیدات مسئولان عالی رتبه برای رعایت سقف بودجه، شاهد افزایش بودجه هستیم، میزان رشد بودجه چقدر بوده و علت آن چیست؟ توضیح داد: تغییرات ما در بودجه سال ۱۴۰۱ بر اساس مصوبات کمیسیون ناچیز است، یعنی حدود ۵ درصد، البته ممکن است این عدد در صحن بودجه نیز تغییر کند، در واقع در پایان بررسی بودجه در صحن علنی می توان درباره میزان تغییرات بودجه صحبت کرد.

حاجی بابایی با بیان اینکه میزان تغییرات بودجه بسیار کم بوده و در حد پایین ترین تغییرات در طول سالیان گذشته در بودجه است، ادامه داد: ما با تحول در نوع نگاه بودجه ای، این اقدامات مهم را انجام دادیم، در واقع می توان گفت ۲۰ اقدام تحولی در زمینه بهداشت و درمان، عمران، اجتماعی، فرهنگی، کاهش آسیب های اجتماعی و… در بودجه سال آینده به وجود آمده است.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ مجلس با بیان اینکه نه به عنوان رئیس کمیسیون تلفیق، بلکه به عنوان کارشناسی که ۶ دوره در کمیسیون های مختلف حضور داشتم، بیان می کنم که اعضای کمیسیون اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام داده اند، افزود: ما در حال تدوین جدولی هستیم که در آن براساس آمار و ارقام دیوان محاسبات، مرکز پژوهش ها و… میزان فروش داخلی نفت، میزان فروش خارجی نفت، پتروشیمی ها و… درج خواهد شد که رقم آن به نرخ آزاد خواهد بود، بدین معنی که در این جدول مشخص خواهد شد که نرخ نفت آزاد چقدر خواهد شد، سپس تعیین خواهد شد که درآمد آن، هزینه ها و … چقدر خواهد بود. در پایان این جدول درج خواهد شد که هرگونه اقدام خارج از این جدول، جرم محسوب می شود، یعنی اگر فردی اقدامی انجام می دهد، باید آن را وارد جدول کند.البته نامه ای به وزیر نفت در این خصوص داده شد که اطلاعات مربوطه را به ما ارائه دهد ولی هنوز پاسخی از سوی ایشان دریافت نشده است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس یازدهم تصریح کرد: اگر این موضوع به درستی اجرایی شود، به کلی موضوع بودجه ریزی متحول خواهد شد. در حال حاضر همه امید کمیسیون تلفیق لایحه بودجه و دولت تبصره ۱۴ بودجه است، این درحالی است که این تبصره ۴ سال پیش وجود نداشت و ما در برنامه ششم توسعه آن را مصوب کردیم.

وی اضافه کرد: این صحبت‌ها بدین معنی نیست که در وزارت نفت فردی به دنبال سوءاستفاده است، منظور این است که حساب‌ها در این حوزه باید شفاف و دقیق شود.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا اعتبار اختصاص داده شده برای واردات کالاهای اساسی در سال آتی کفایت می کند یا خیر، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ در حدود ۸ میلیارد دلار برای ارز ترجیحی به منظور تامین کالاهای اساسی پیش بینی شد که در کمیسیون تلفیق مقرر شده حدود ۹ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و ۴ میلیارد دلار برای گندم یعنی ۱۳ میلیارد دلار پیش بینی شود، در حالی که دولت پیشنهاد ۱۷۲ همت تومانی برای این کالاها داده بود که ما در کمیسیون تلفیق به این عدد حدود ۸۰ همت اضافه کردیم.

منابع پیش بینی شده در کمیسیون تلفیق برای کالاهای اساسی، گندم و دارو کافی است

حاجی بابایی تصریح کرد: منابع پیش بینی شده در کمیسیون تلفیق برای کالاهای اساسی، گندم و دارو کفایت می کند، مشروط به اینکه دولت منضبط عمل کند.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ مجلس با بیان اینکه وقتی حرف از حضور دلال و دزد در حوزه ارز ترجیحی زده می‌شود، در واقع ۸۵ میلیون نفر تنبیه می‌شوند، زیرا نمی‌توانند دزدان را دستگیر کنند، تصریح کرد: دلالان و دزدان باید دستگیر شوند، چرا مردم را تنبیه می کنید. هیچ کارشناسی در کشور نمی پذیرد که ارز ترجیحی تداوم داشته باشد و در مقابل هیچکس نیز اذعان نمی کند که معیشت مردم خوب است، حال در این شرایط سوال ایجاد می شود که اگر ارز ترجیحی حذف شود، دولت می تواند عمل جراحی را به گونه ای انجام شود که بیمار به کما نرود؟ که ما در پاسخ به این سوال به این جمع بندی نرسیدیم که سال آینده معیشت مردم با حذف ارز ترجیحی آسیب نبیند. این بدان معنا نیست که دولت ناتوان است، بلکه ما براساس شرایط تصمیم گرفتیم. تمامی تصمیمات ما در کمیسیون تلفیق در راستای جلوگیری از آسیب و فشار به مردم و معیشت آنها در سال ۱۴۰۱ بود.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس یازدهم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از کارشناسان معتقدند مصوبات کمیسیون تلفیق برای مالیات سیگار باعث افزایش حجم قاچاق سیگار خواهد شد، در این خصوص چه تمهیدی در نظر گرفته شده است؟ توضیح داد: در وهله نخست باید به این نکته توجه کرد که این مصوبه منجر به درآمدزایی و هزینه خواهد شد، در اینکه افزایش قیمت هر کالایی در رشد بهای سایر کالاها نیز موثر است، شکی نیست.

وی با بیان اینکه موضوع سیگار مهم است، افزود: مالیات بر سیگار و هزینه هایی که در برابر آن پیش بینی شده نیز از اهمیت برخوردار است، یعنی ۵ همت از ۱۹ همت این محل برای کمک به مسکن جوانان پیش بینی شده است، همچنین ۵ همت از این محل نیز برای حوزه ورزش در نظر گرفته شده و اعتباری نیز برای کمک به آموزش و پرورش و بهداشت و درمان پیش بینی شده است.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: زمانی که در کمیسیون تلفیق پیشنهادی طرح و نمایندگان با آن موافقت می کنند، برای ما لازم الاجراست.

حاجی بابایی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اینکه بودجه ۱۴۰۱ برای مردم کف جامعه چه مزیتی خواهد داشت؟ بیان کرد: تمامی مصوبات کمیسیون تلفیق سمت و سوی مردمی دارد، این امر یا از طریق نظارت و کنترل یا از طریق مصوباتی که برای گشایش امور مردم تصویب شده است، محقق می شود. به طور مثال موضوع گندم. زمانی که یارانه کالاهای اساسی و گندم حدود ۸۰ همت افزایش می یابد، بدین معنی است که ما به دنبال کاهش فشار بر مردم هستیم. در شرایطی که ۳۶۰ همت برای ازدواج جوانان و اشتغال خرد پیش بینی می کنیم، بدین معنی است که گشایشی در وضعیت اجتماعی به وجود خواهد آمد. زمانی که ۱۲۰ همت در تبصره ۱۸ بودجه که با مشارکت بانک ها این عدد می تواند به ۳۶۰ همت افزایش یابد، برای تولید و اشتغال پیش بینی شده، بدین معنی است که مصوبات کمیسیون تلفیق در جهت کمک به مردم است. علاوه بر این ارقام ۵.۵ میلیارد یورو به صورت تهاتر نفتی برای پروژه های پیشران پیش بینی شده است که این مصوبه نیز سمت و سوی مردمی دارد.

وی ادامه داد: حدود ۸ مصوبه در حوزه مسکن داشتیم، سال آینده یکی از پیشران ترین حرکت های دولت، شروع ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی است که دولت وعده تکمیل یک میلیون واحد از این تعداد را داده است. کمیسیون تلفیق ۴۰ همت از محل تهاتر نفت برای این مهم پیش بینی کرده است. همچنین ۲۰ همت از محل فروش اموال و دارایی ها برای این حوزه پیش بینی شده است، با این وجود تلاش می شود اعتبارات این حوزه افزایش یابد.

حاجی بابایی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر انتشار خبری درباره استثنای نمایندگان گفت: در صحن کمیسیون موضوعات گوناگونی مطرح می شود، در خروجی کمیسیون هیچ موضوعی مبنی بر استثنا شدن وجود ندارد، ملاک گزارشی است که کمیسیون تلفیق ارائه می کند. در این گزارش که احتمالاً فردا ارائه خواهد شد، موضوعی مبنی بر استثنا وجود ندارد.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به وعده دولت سیزدهم درباره ساخت ۴ میلیون واحد مسکن، چه منابعی در لایحه بودجه سال آتی برای تحقق این امر پیش بینی شده است، بیان کرد: اعتباراتی همانند ۵۰ همت از محل تبصره ۱۶، در حدود ۴۰۰ همت تسهیلات، ۴۰ همت از طریق تهاتر نفتی و… برای این موضوع پیش بینی شده است. روز گذشته نیز جلسه ای با وزیر راه و شهرسازی داشتیم و بر تقویت صندوق ملی مسکن نیز تاکید شد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

حدیث زندگی | فرهنگ بسیجی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار بسیجیان (۱۴۰۲/۰۹/۰۸)، پیرامون فرهنگ بسیجی به حدیثی اشاره کردند که …