پلنگ آسیب دیده حیات وحش ایلام تلف شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: پلنگ آسیب دیده که برای مداوا به تهران اعزام شده بود، با وجود تلاش دامپزشکان حیات وحش تلف شد.

غلامرضا ابدالی افزود : بر اساس اقدامات پزشکی انجام گرفته روی این پلنگ مشخص شد علت آسیب دیدگی و مرگ این گونه با ارزش حیات وحش بر اثر تصادف با جسم سختی و به احتمال زیاد ماشین سنگین بوده است.

وی اضافه کرد: هر ۲ دست پلنگ در برخی نواحی دچار آسیب دیدگی شدید شده بود و خونریزی داخلی و پارگی برخی اندام‌های داخلی و آسیب دیدگی قسمت‌های دیگری از بدن نیز در بررسی‌های پزشکی مشاهده شده بود.

ابدالی یادآور شد: باوجود تلاش پزشکان حیات وحش و آماده سازی پلنگ برای جراحی، اما متاسفانه این گونه باارزش جانوری به علت عمق جراحات وارده تلف شد.

وی گفت : جاده‌های استان ایلام به علت کوهستانی بودن محل عبور گونه‌های مختلف حیات وحش است که رانندگان اعم از ماشین سنیگن یا سبک در هنگام تردد در جاده‌ها مراعات گذر وحوش کنند تا به گونه‌های مختلف حیات وحش آسیب وارد نشود.

ابدالی یادآور شد: ماشین‌های سبک عبوری توان آسیب زدن به پلنگ بالغ را به جهت پرش‌های بلند این جانور ندارند، اما ماشین‌های سنگین می‌توانند تصادف‌های مرگباری را برای پلنگ ایجاد کنند.

شامگاه جمعه در پی تماس‌هایی با حفاظت محیط زیست استان مبنی بر وجود یک قلاده پلنگ ناخوش احوال در جاده بانروشان سه تیم از این اداره کل به محل اعزام و پلنگ نر بالغ عظیم الجثه را که در وضعیتی ناهوشیار و نامتعادل بود به بیمارستان دامپزشکی استان ارجاع دادند، اما به علت نبود امکانات کافی این حیوان برای مداوای تکمیلی به تهران اعزام شد که با وجود تلاش کادر درمان حیات وحش، اما زنده نماند.

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

دما در بندر دیر به ۴۶ درجه رسید

پیام مساعدی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: جم، دیلم، گناوه …