توافق در وین منتظر تصمیمات سیاسی طرف مقابل است/ سفیر روسیه نباید افکار عمومی را جریحه دار می‌کرد


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، سعید خطیب‌زاده صبح روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی خود درباره روند و پیشرفت مذاکرات در وین و همچنین عدم تصمیم‌گیری سیاسی آمریکا در این مذاکرات گفت: بن بستی در وین نیست، مذاکرات همانند سابق برگزار می شود و رفت و برگشت‌ها میان هیئت‌ها در حال انجام است، گفت و گوها وقتی به روزهایی می رسد که باید در مورد مسائل جدی صحبت شود، سخت می‌شود. البته قطعاً با یک سری کندی‌هایی روبرو است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران پس از بازگشت هیئت خود به تهران طرح پیشنهادی داده شده را مجدداً به بحث و بررسی گذاشت؛ البته دادن و گرفتن پیشنهادات یک امر عادی است و هیچ اتفاق خارق العاده‌ای رخ نداده است.

وی با بیان اینکه آنچه در وین باقی‌مانده در مورد موضوعات کلیدی است، افزود: توافق در وین منتظر تصمیمات سیاسی طرف مقابل است. تهران تصمیمات سیاسی خود را سال‌ها پیش گرفته و در برجام باقی مانده است. ما منتظر این هستیم که پاسخ ابتکارات و پیشنهادات ایران را بگیریم. 

خطیب‌زاده گفت: هر چقدر اراده آمریکایی‌ها و تروئیکای اروپایی بالا برود فاصله ما تا رسیدن به توافق کاهش خواهد یافت. 

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین از دیدار امروز وزیر امور خارجه کشورمان با همتای ایرلندی در تهران خبر داد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اهدای دارایی‌های افغانستان به قربانیان ۱۱ سپتامبر، گفت: این اولین باری نیست که ایالات متحده به غارت اموال کشورهای دیگر دست می‌زند. باور ایالات متحده این است که مالک دارایی‌های همه کشورهای دنیا است و هرگاه اراده کند، می‌تواند به عنوان قاضی و هیئت منصفه به تنهایی  رای صادر کرده و اموال دیگران را ضبط کند. 

خطیب‌زاده اضافه کرد: این گردنکشی‌ها از سوی ایالات متحده اولین بار نیست که اتفاق می‌افتد، ایالات متحده به کشوری تجاوز کرده است و میلیاردها دلار خسارت غیرمستقیم و هزینه هم برای مالیات دهندگان خودش و هم برای مردم مظلوم و بی دفاع افغانستان ایجاد کرده است. اما باز هم به باقیمانده دارایی‌های مردم افغانستان رحم نمی کند.

غارت اموال مردم افغانستان اقدامی شرم آور و ضد بشری است

وی تاکید کرد: این اقدام شرم آور، ضد بشری و موجب خجالت آمریکا است، آمریکا باید در اقدامات خود تجدیدنظر کند، دنیا متفاوت شده و ایالات متحده باید این پیام را دریافت کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص سفر رییس‌جمهور به قطر، اضافه کرد: اجلاس اوپک گازی به زودی برگزار می‌شود و ما هم قطعاً در سطح بالایی شرکت خواهیم کرد. درباره این سفر پیشنهاد می‌کنم از دفتر ریاست جمهوری پیگیری شود.

خطیب‌زاده درخصوص دور جدیدی از گفت‌وگوهای قضایی ایران و عراق درباره پیگیری پرونده شهید سلیمانی، اظهار داشت: آقای امیرعبداللهیان از روزی که به عنوان وزیر خارجه انتخاب شدن این موضوع را به طور جدی پیگیری کردند.  چندین جلسه با حضور نهادهای مختلف و قوه قضاییه در وزارت امور خارجه برگزار شد. کمیته‌ای برای پیگیری این پرونده در وزارت امورخارجه تشکیل شد، قوه قضاییه هم اقدامات خود را در پیگیری این پرونده انجام می‌دهد و گزارش خود را به استحضار رسانده است. 

خطیب‌زاده اضافه کرد: برای اینکه مسیر حقوقی، سیاسی و قضایی را تجمیع کنیم، مسئول پرونده معرفی شد و آقای نظیری با حفظ سمت به عنوان مشاور وزیر و مسئول پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی منصوب شد. نتایجی که در این چند ماه به دست آمده کاملاً قابل توجه بوده است. 

وی همچنین در مورد آخرین تحولات در روند مذاکرات وین گفت: در مورد روند مذاکرات وین امروز با آقای باقری صحبت کردم و تحولات در وین به نقطه‌ای رسیده که سختی و موضوعات مهم و کلیدی وجود دارد؛ لذا با یک حساسیتی از طرف همه پیگیری می‌شود. 

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه یک سری پیشنهادات از سوی ایران و یکسری پیشنهادات از سوی طرف‌های مقابل داده شده است و چیز عجیبی نیست و اینها در فرآیندهای مذاکراتی طبیعی است، تاکید کرد: خیلی نباید به برخی فضاهای رسانه‌ای توجه کرد.

خطیب‌زاده در مورد اقدامات ایران برای پذیرش مهاجران افغانستانی، بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران میزبان بیش از چهار و نیم میلیون از اتباع افغانستانی است و بسیاری از این‌ افراد نخبگانی هستند که به دلیل آماده ندانستن فضا به حوزه تمدنی خودشان آمدند و ما میزبان آنها هستیم. 

ایران تلاش دارد میزبان خوبی برای مهاجران افغانستانی باشد

وی بیان داشت: نهادهای مختلف در داخل جمهوری اسلامی ایران به فکر این مهاجران بوده و هستند، بسیاری از آنها می‌دانند که جمهوری اسلامی ایران در وضعیت سختی از نظر تحریمی و اقتصادی قرار دارد. ایران با سعی کرده میزبان خوبی برای آنها باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اقدامات سفیر روسیه در تهران گفت: روابط ایران و روسیه یک روابط چند لایه چند بعدی و یک مشارکت راهبردی است. سفر آقای دکتر رئیسی و روسیه ملاقات طولانی و بسیار پرمحتوا و پر نکته انجام شده میان دو رئیس جمهور و برنامه‌هایی که برای گسترش روابط با وجود دارد، حمایت های متقابل روسیه و ایران از مواضع یکدیگر، یک هم‌راستایی را میان دو کشور نشان می‌دهد. 

سفیر روسیه نباید افکار عمومی را جریحه دار می‌کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد پیگیری اقدامات وزارت امور خارجه اظهار داشت: هر سفیر و دیپلمات برجسته‌ای می‌داند که نباید اقدام می‌کند که افکار عمومی مردم کشور میزبانش را جریحه‌دار کند. این اقدام با روابط بسیار ممتاز ما تناسب ندارد و از مجاری خودش پیگیری شده است.

خطیب‌زاده در خصوص اظهارات وزیر امور اسلامی عربستان گفت: فارغ از اینکه چه کسی گفته و چرا گفته این اظهارات بسیار مشمئز کننده است حاکی از آن است که برخی در عربستان سعودی همچنان بر طبل نادانی خود می کوبند و تلاش می‌کنند که از جمع مسلمانان استفاده کنند برای اینکه فرافکنی و عقده گشایی کنند. 

وی ادامه داد: هفت‌سال کشتار مردم یمن با چنین اظهاراتی قابل پوشاندن نیست و من عمیقا توصیه می‌کنم که مقاماتی مانند ایشان قبل از اینکه دوباره صحبت کنند یکبار تاریخ پر تمدن ایران کهن و سرافراز را بخوانند. شاید متوجه شوند که در کجای تاریخ ایستاده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره ارتباط سفر وزیر امور خارجه ایرلند با قطعنامه ۲۲۳۱ گفت: یکی از موضوعاتی که در دستور کار گفتگوهای امروز است نقش ایران به عنوان تسهیل کننده قطعنامه ۲۲۳۱ در موضوع برجام است.

ادامه دارد..


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

۳۳ هزار و ۸۶۳ مددجوی کمیته امداد خانه دار شدند

تهران – ایرنا – ۳۳ هزار و ۸۶۳ واحد مسکونی ویژه مددجویان کمیته امداد در …