حفظ جایگاه پدر نسل مسوولیت پذیر آینده را پرورش می‌دهد

سید حسن موسوی چلک در گفت و گو با خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا، با تاکید بر اینکه در هر جامعه، خانواده یا دسته و گروه، افراد دارای نقش های مختلفی هستند و حسب آن نقش ها انتظاراتی از آنان پیش می آید، اظهارداشت: در صورتی که انتظارات به هر دلیلی برآورده نشود انجام آن نقش با چالش مواجه می شود. از جمله این نقش ها، نقش پدری است که در درون خانواده، جایگاه خاص خود را برای تربیت فرزندان دارد.

وی با تاکید بر اینکه در صورتی که جایگاه هر کدام از والدین بنا به هر دلیلی تضعیف شود الگوی تربیت در آن خانواده دچار چالش می شود، خاطرنشان کرد: در دهه های اخیر، در کنار تمامی تغییرات به وجود آمده در جهان، شرایط درون خانواده هم دستخوش تغییر شده است در نتیجه، متحول شدن ساختار خانواده و تغییر سطح روابط درون خانواده، سطح سواد و نقش هایی که فرزندان در جامعه ایفا می کنند مبنای این استنباط است که نقش والدین کمرنگ تر یا ضعیف تر شده است.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران یادآور شد: به واسطه فشارهای اقتصادی که امروز مردان به عنوان نان آوران خانواده تحمل می کنند، زمان، ساعت، مدت و کیفیت حضور آنان به نسبت قبل تغییر کرده است که همین امر بر کیفیت روابط و جایگاه آنان در قبال دیگران تاثیر منفی می گذارد و عامل کمرنگ شدن یا تضعیف شدن جایگاه پدر در خانواده می شود.

موسوی چلک افزود: همچنین فضای متفاوت دوران کودکی والدین با دوران کودکی که فرزندان تجربه می کنند باعث شده که کیفیت روابط فیمابین آنان به تناسب این تغییرات دگرگون شود. لذا فشارهای اقتصادی، ساعت حضور کم، تغییر سبک زندگی، افزایش دانش فرزندان همه دست به دست هم داده که جایگاه پدران مانند گذشته نباشد و شکاف بین نسلی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه گذر زمان، مسیر توسعه، شهرنشینی، تغییرهای ایجاد شده در ساختار خانواده، ساختار روابط اجتماعی و نقش ها و انتظاراتی که از فرزندان و والدین در دوره کنونی متساعد می شود، بر کمرنگ شدن نقش والدین بخصوص پدر تاثیر گذاشته است، خاطرنشان کرد: اگر هر عضوی از خانواده، نقش خود را به درستی تفهیم و  ایفا کند جایگاه حفظ خواهد شد در غیر این صورت، شاهد بدتر شدن اوضاع و روابط میان اعضای خانواده خواهیم بود.

موسوی چلک با تاکید بر اینکه حفظ جایگاه به همت همه اعضا و خود شخص بستگی دارد، تصریح کرد: خانواده، رسانه و هر نهادی که در تربیت نقش دارد می تواند در بازنگری و تقویت این فضا کمک کند.

با حفظ حرمت و جایگاه پدر در خانواده، فرزندانی اخلاق مدار تربیت می شوند

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در پاسخ به این که حفظ جایگاه پدر چه تاثیری بر تربیت فرزندان دارد، گفت: خانواده هایی که اخلاق را مد منظر قرار می دهند به طور حتم، مروج اخلاق در جامعه خواهند بود و چه چیزی مهم تر از این که بتوانیم این فضا را در جامعه تقویت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: فرزندانی که در این خانواده تربیت می شوند مسوولیت پذیر و اخلاق مدار هستند و تحت هر شرایطی حرمت ها را حفظ می کنند و  نسبت به اطرافیان بی تفاوت نیستند؛ نکته مهمی که باید به آن توجه داشت و اهمیت قایل شد  زیرا سلامت روان جامعه را به دنبال دارد.

موسوی چلک درباره ارتباط و تاثیر سلامت روان بر سلامت جسم پدر خانواده، خاطرنشان کرد: وقتی حرمت کسی حفظ می شود سلامت روان او تضمین می شود که این آرامش روانی بر سلامت جسم و ایفای نقش های او و نوع نگاهش به آینده هم بی تاثیر نیست. در مورد پدر خانواده هم این چرخه بسیار تاثیرگذار و حایز اهمیت است.  


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

بسیاری از کشورها مدیون ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر هستند

تهران – ایرنا – فرمانده مرزبانی انتظامی جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های مرزی میان جمهوری اسلامی …