رویکرد بایدن در قبال اوکراین، متاثر از شکست وی در خروج از افغانستان است

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری اکسیوس، پس از شکست آمریکا در جنگ ۲۰ ساله افغانستان و انتقاداتی که در پی خروج از این کشور علیه واشنگتن برانگیخته شد، «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا و تیم وی با افت چشمگیر محبوبیت روبرو شدند و از همین رو تصمیم گرفتند تا با زیاده روی در به اشتراک گذاری اطلاعات، هماهنگی نزدیک و علنی با متحدان نشان دهند که این بار آماده هرگونه تهاجم هستند.

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی دیروز /یکشنبه/ در خصوص امکان حمله روسیه به اوکراین به شبکه خبری “سی‌.ان‌.ان” گفت: «در صورت تهاجم، تخلیه نظامی انجام نخواهد شد». این در حالی است که در پی تصمیم به خروج پر هرج و مرج از افغانستان، واشنگتن ده ها هزار نیرو را تنها با یک هواپیما از افغانستان خارج کرد.

حال رویکرد بایدن در قبال اوکراین با توفانی از دیدارهای روزانه و تماس میان مقامات ارشد ایالات متحده و همتایان اروپایی شناخته می شود. در این دیدارها تقریبا تمامی مقامات موضعی یکسان در پیش گرفته و بر حمایت متحدان از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید می‌کنند. این در حالی است که یکی از انتقاداتی که در مورد خروج از افغانستان متوجه بایدن شد، این بود که رئیس جمهوری آمریکا به اندازه کافی با متحدانش در خصوص خروج نیروها از افغانستان هماهنگی نکرد.

شرایط خروج آمریکا از افغانستان به اندازه ای پرهرج و مرج بود که حتی گزارش ارتش این کشور درباره افغانستان که هفته گذشته بدست روزنامه واشنگتن پست رسید، نشان می دهد، مقامات ارشد کاخ سفید و وزارت امور خارجه نتوانستند پیشروی مستمر طالبان در پایتخت افغانستان را درک کنند. و نتیجه نهایی ایجاد وضعیتی بود که موجب صدور دستور خروج به نیروهای آمریکایی در شرایطی شد که خطر بسیاری آنها را تهدید می کرد.

سالیوان دیروز /یکشنبه/ در خصوص احتمال حمله روسیه به اوکراین مدعی شد: «دولت ایالات متحده در هشدارهای خود به شهروندان آمریکایی بسیار صریح است، زیرا انتظار می رود حمله روسیه وحشیانه باشد».

وی در ادامه افزود: «غیرنظامیان بی گناه ممکن است در تیراندازی ها گرفتار شوند یا در وضعیتی گیر بیفتند که نتوانند از آن خارج شوند».

به عبارتی دولت بایدن اینبار تصمیم دارد با بیانیه های اطلاعاتی پیشگیرانه به هرگونه حمله احتمالی روسیه واکنش نشان دهد.

سالیوان در اظهارات روز گذشته خود ادعا کرد که دولت آمریکا اساسا به روسیه این فرصت را نمی دهد که غافلگیری که در سال ۲۰۱۴ انجام داد (منجر به ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه به خاک روسیه شد) را تکرار کند و به نتیجه ای که می خواهد برسد. هدف ما ارائه اطلاعات شفاف و واضح برای جهان است و می خواهیم تا جایی که امکان دارد این اطلاعات را به طور گسترده به اشتراک بگذاریم.

اما مقامات اوکراینی نسبت به آنچه که به عنوان هشدار از سوی آمریکا مطرح شده ابراز ناامیدی کرده و گفته‌اند که این امر باعث بروز وحشت غیر ضروری و آسیب به اقتصاد اوکراین شده است.

«ولادیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین در گفت و گوی تلفنی روز گذشته (یکشنبه) خود با بایدن، در واکنش به هشدارهای ایالات متحده گفت: «بهترین دوست دشمنان ما، ایجاد وحشت در کشور ما است و همه این اطلاعات تنها به ترس و وحشت بیشتر دامن می زند. این امر کمکی به ما نمی کند».  

زلنسکی پیش از این هم علیرغم هشدارهای بایدن مبنی بر اینکه تهاجم مسکو یک «احتمال مشخص» است، این تهدید را اغراق آمیز توصیف کرده بود.

زلنسکی با رد تلاش آمریکا و متحدان اروپاییش برای تنش آلود و بحرانی نشان دادن وضعیت میان روسیه و اوکراین، ارزیابی واشنگتن را از تهاجم قریب الوقوع روسیه، کم اهمیت نشان داده بود و تصور بایدن را از تهدید روسیه، رد و رسانه های غربی را به تضعیف باور شهروندان اوکراین به دولت و ایجاد جنون اقتصادی در سراسر اوکراین متهم کرد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

پیروزی خانگی فاینورد در غیاب جهانبخش

تهران- ایرنا- تیم فاینورد از هفته پانزدهم  رقابت‌های فوتبال اردیویسه هلند توانست با ۳ گل …