۵ کیلومتر دیوار ساماندهی در بستر زاینده‌رود بنا شده است 

احمدرضا صادقی در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از اواخر سال ۹۸ عملیات لایه روبی را در سطح رودخانه زاینده‌رود از بالا تا پایین‌دست  سد چم آسمان، قسمت منتهی به تالاب گاوخونی آغاز شد.

وی بیان داشت: بمنظور جلوگیری از فرسایش خاک و لایه روبی حجم رسوبات و پیشگیری از انحراف مسیر آب و برداشت غیرمجاز و تصرفات غیرقانونی اقدام به ساخت دیوار ساماندهی کردیم بطوری که طی دو سال اخیر ۴۰۰ هزار مترمکعب عملیات لایه روبی در بستر زاینده‌رود صورت گرفته است .

مدیر دفتر مهندسی رودخانه زاینده‌رود از ساخت دو دیوار ساماندهی بطول یک ونیم کیلومتر از سد “چم آسمان” تا سد زاینده‌رود بطول یک و نیم کیلومتر خبر داد و افزود: همچنین در روستای چم علیشاه بیش از ۲۰۰ تابلوی هشدار و خطر سقوط در رودخانه در محدوده سد “چم آسمان” نصب‌شده است.

وی از گروه‌های گشت و بازرسی در بستر زاینده‌رود خبر داد و افزود: بیش از۱۰۰ بازرس فنی و نیروی کارشناسی و حقوقی از سرآب تا پایاب زاینده‌رود نظارت دارند و هرگونه تصرف را شناسایی کرده‌اند که تاکنون بیش از ۲۰۰ هکتار که اقدام به کشت و کارهای غیرمجاز کرده بودند، آزادسازی شده است.

وی بابیان برون‌سپاری کردن رفع تصرفات محدوده زاینده‌رود، ادامه داد: در بستر رودخانه زاینده‌رود اراضی بسیار زیادی تصرف‌شده و با حفر چاه‌ها اقدام به کشت و کار غیرمجاز کردند که حدود ۱۵۰هکتار در حریم سد زاینده‌رود، آزادسازی و رفع تصرف‌شده است.

صادقی بیان داشت: هرگونه برداشت غیرمجاز از آب و کشت و کار و تجاوز به حریم رودخانه را مطابق با تبصره ۴ ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب برخورد و با حکم قضایی با متخلف برخورد میشود که شامل جریمه مالی و زندان میشود.

وی از آسیب دیدن نیروهای بازرسی بهنگام رفع تصرفات توسط متخلفین خبر داد و گفت: طی بازرسی‌های صورت گرفته تاکنون ۱۸۰ پمپ غیرمجاز را شناسایی و جمع‌آوری کردیم.

وی کمبود اعتبارات را یکی از مشکلات پیش‌رو خواند و گفت: طرح ملی “مهندسی رودخانه” از محل اعتبارات جاری و از فروش آب، پرداخت حقابه و حق نظارت و خسارت به آبخوان صورت میگرفت که با توجه به شرایط کم‌آبی اعتبارات داخلی فروش آب خیلی کمتر شده است.

مدیر دفتر مهندسی رودخانه زاینده‌رود با اشاره به اینکه سالانه ۴۰ میلیارد تومان برای دیوارکشی در بستر زاینده‌رود نیاز است، افزود: بمنظور آزادسازی و رفع تصرفات نیاز به دیوارکشی است که در پی گران شدن قیمت سیمان و سنگ، امروز با مشکل مواجه شدیم.

وی بابیان ضرورت اجرای طرح‌های کنترلی اصول مهندسی رودخانه در راستای مدیریت آب، گفت: بیشترین تصرفات غیرمجاز و ساخت ویلا و باغ را در اطراف باغ بهادران که ارزش زمین بیشتر است، شاهد هستیم .

وی در پاسخ به این سوال که آیا دیوارکشی در بستر رودخانه به شکل و شمایل رودخانه آسیب وارد نمیکند، گفت: قطع به‌یقین نقش دارد اما تنها راه مقابله با سودجویان و تصرفات غیرمجاز همین مسیر است.

زاینده‌رود به طول افزون بر ۴۰۰ کیلومتر بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زردکوه سرچشمه می‌گیرد و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و در نهایت به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.

این رودخانه  علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی مؤثر در پایداری محیط زیست، تامین آب آشامیدنی، رونق کشاورزی و اقتصاد منطقه مرکزی و هستی تالاب گاوخونی داشته، در دهه‌های اخیر به ‌علت برداشت‌های غیرقانونی، انتقال آب از این حوضه به دیگر حوضه‌ها و استان‌ها، تراکم جمعیت و  تا حدودی کاهش نسبی بارندگی‌ها، به یک رودخانه با جریان دوره‌ای تبدیل و در پایین دست در برخی از دوره های زمانی با خشکی مواجه شده است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

پاسخ مشروع به رژیم متجاوز، مسئولیت‌پذیری ایران را نشان داد

تهران- ایرنا- شورای عالی نظام پرستاری با قدردانی از اقدام جمهوری اسلامی ایران در تنبیه …