کانادا بخشی از نیروهای خود در اوکراین را خارج می‌کند

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا از شبکه سی ان ان، وزارت دفاع کانادا در بیانیه‌ای با اعلام اینکه نیروهای مسلح در حال انتقال موقت نیروهای گروه ضربت مشترک به سایر نقاط اروپا هستند، افزود: جابجایی پرسنل نشان دهنده پایان ماموریت نیست و نیروهای مسلح کانادا همچنان به مردم اوکراین و ماموریت خود برای افزایش ظرفیت و توانایی نیروهای امنیتی کی‌یف متعهد هستند.

در ادامه افزایش تنش میان روسیه و اوکراین، “ملانی جولی” وزیر خارجه کانادا روز شنبه اعلام کرد که این کشور در حال آماده شدن برای تخلیه کارکنان سفارت خود از کی‌یف پیش از حمله روسیه به اوکراین است. تعداد کمی از دیپلمات‌ها در حال حاضر در سفارت کانادا در کی‌یف باقی خواهند ماند.

جولی در بیانیه‌ای گفت: با توجه به وخامت وضعیت امنیتی ناشی از استقرار نیروهای روسی در مرز اوکراین، یک دفتر موقت در لویو  ( Lviv ) شروع به کار می‌کند و فعالیت سفارت کانادا در کی‌یف تعلیق می‌شود.

حدود نیمی از کارکنان سفارت در حال حاضر به شهر لویو در نزدیکی مرز غربی اوکراین با لهستان منتقل شده اند. به گفته دو منبع آگاه، دیپلمات‌های باقیمانده روز دوشنبه به این شهر منتقل خواهند شد.  

واشنگتن و متحدانش مدعی‌اند تقویت قوای نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین، به مثابه حمله قریب الوقوع مسکو به کی‌یف است.

پوتین رئیس جمهور روسیه این ادعای غرب را محکوم کرده و آن را گمانه زنی‌های تحریک آمیز خوانده است که می‌تواند به درگیری در اوکراین منجر شود.

روابط بین مسکو و کی‌یف از سال ۲۰۱۴ تیره شده و این تنش تحت تاثیر فضاسازی‌های تبلیغاتی آمریکا و متحدانش شدت گرفته است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

آتش‌بس در پرسپولیس؛ درویش و گل‌محمدی آشتی کردند

تهران- ایرنا- سرانجام بعد از گذشت چند ماه، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس که در تمرین این …