زالی: آمار مراجعان کرونایی به بیمارستان‌های تهران در حال افزایش است

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، دکتر علیرضا زالی روز یکشنبه در حاشیه «نمایشگاه محصولات تولیدی واحدهای فناور و دانش بنیان حوزه سلامت» در جمع خبرنگاران افزود: آمار ورودی بیماران جدید کرونایی در روز گذشته هزار و هفت نفر بود که از این تعداد حدود ۲۹۰ بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره تعداد مراجعان سرپایی کرونا اظهار داشت: آمار مراجعان سرپایی در روز گذشته ۱۸ هزار و ۸۰۰ نفر بود که عدد قابل ملاحظه ای است.

زالی با بیان اینکه، شهر تهران همچنان دارای وضعیت قرمز کرونایی است، تصریح کرد: دو شهر استان تهران دارای وضعیت نارنجی و مابقی شهرهای استان تهران در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

وی افزود: تا صبح امروز تعداد بیماران بستری در مراکز درمان استان به ۴ هزار و ۲۵۰ نفر رسیده است که از این تعداد حدود هزار و ۱۱۰ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان کرد: با توجه به سیاست های دولت و وزارت بهداشت در خصوص گسترش دستاوردهای پژوهشی و حرکت به سمت خوداتکایی علمی و همزمان با ایام شکوهمند پیروزی انقلاب اسلامی، تعدادی از محصولات دانش بنیان که با مشارکت شرکت های دانش بنیان تحت حمایت دانشگاه تولید شدند، رونمایی شد.

وی از رونمایی بیش از ۲۰۰  محصول فناورانه از ۵۰ شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه در این نمایشگاه خبر داد و افزود: این محصولات شامل تولیدات غذایی با بهره گیری از روش های نوین صنعت غذا، تجهیزات پزشکی، اقلام دارویی، تجهیزات دندانپزشکی، معرفی اپلیکیشن های سلامت محور، استفاده از ظرفیت های نوین در زمینه سلول های بنیادی، شبیه سازها و قرنیه مصنوعی می شود و به صورت کامل در داخل کشور و بر اساس دانش بومی تولید شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی عنوان کرد: خوداتکایی در حوزه تولیدات بومی منجر به افزایش دسترسی و صرفه جویی ارزی در کشور خواهد شد. به عنوان مثال تولیدات دو شرکت دانش بنیان در حوزه دندانپزشکی، صرفه جویی ۱۰ میلیون دلاری در ماه های ابتدایی سال ۱۴۰۰ را به دنبال داشت.

زالی تاکید کرد: بسیاری از محصولات دانش بنیان تولید این شرکت ها مشابه خارجی ندارند.

وی در خصوص نحوه همکاری دانشگاه با شرکت های دانش بنیان، عنوان کرد: پس از بررسی و ارزیابی ایده این شرکت ها، با حمایت های مادی و دانشی دانشگاه، ایده به محصول تبدیل می شود. حمایت روز افزون از شرکت های دانش بنیان، راه رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی و راه میانبری برای حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم است.

زالی اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان در این نمایشگاه توانمندی، شایستگی و لیاقت های علمی و حرفه ای خود را به نمایش گذاشته اند و بیش از هر زمان دیگری باید فضار را برای رشد این شرکت ها فراهم کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی فاصله میان ایده تا محصول برخی از شرکت های دانش بنیان را کمتر از یک سال اعلام کرد و افزود: شتاب خوبی در حوزه تولید محصولات فناورانه برقرار است و بر این اساس در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی باید به سمت ایجاد ظرفیت های بیشتر در این زمینه حرکت کرد.

 

 

فعالیت ۱۲۸ شرکت دانش بنیان در مراکز رشد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی 

 

 افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نیز در حاشیه این نمایشگاه در جمع خبرنگاران گفت: ۱۲۸ شرکت دانش بنیان در مراکز رشد دانشگاه مستقر هستند که با فعالیت بالغ بر هزار پژوهشگر، ۲۰۵ محصول تجاری شده را به بازار معرفی کرده اند.

وی اظهار داشت: در این نمایشگاه که همه ساله به مناسبت ایام دهه مبارک فجر برگزار می شود، از ۵۰ شرکت منتخب دانش بنیان مراکز رشد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دعوت برای عرضه محصولات دعوت می شود.

زرقی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد تولیدات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی محقق می شود، افزود: پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه، سال آینده به بهره برداری می رسد و انتظار می رود ۱۰۰ شرکت دانش بنیان دیگر به ناوگان شرکت های دانشگاه افزوده شود.

به گزارش ایرنا، نمایشگاه بزرگ محصولات تولیدی واحدهای فناور و دانش بنیان حوزه سلامت با ارایه ۲۰۸ محصول در حوزه تجهیزات پزشکی، مواد دندانی و داروهای «های تک» امروز یکشنبه ۲۴ بهمن ماه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گشایش یافت.

این نمایشگاه یک روزه با حضور وزیر بهداشت، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به مناسبت چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برپا شده است. 


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

صلح در ۶ هزار پرونده طلاق/تصویب ۳ همت بودجه برای حقوق دستیاران پزشکی

در بسته خبری پیش رو مهمترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را باهم مرور می‌کنیم ،امروز …