۲۴ بهمن ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

محققان آفریقای جنوبی آذرماه گونه ای جدید از ویروس کرونا را شناسایی کردند که با عنوان B.۱.۱.۵۲۹ شناخته شد که دارای جهش‌های چندگانه است. سازمان جهانی بهداشت، این گونه جدید را به عنوان یک گونه نگران کننده معرفی و بر اساس ترتیب الفبای یونانی، آن را «اومیکرون» نام‌گذاری کرده است. در حال حاضر این اومیکرون در بسیاری از کشورها  از جمله در آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، اسکاتلند، دانمارک، استرالیا، هنگ کنگ، کانادا، اتریش، ایتالیا، بلژیک، جمهوری چک، فرانسه، سوئد، اسپانیا، آمریکا و آلمان تایید شده است.

ویروس کرونا به کمک پروتئینی به نام اسپایک، وارد سلول‌های بدن شده و باعث بیماری کووید-۱۹ می‌شود. حدود ۳۰ تغییر یا بیشتر در پروتئین اسپایک در نوع اومیکرون مشخص شده است که ۲ برابر جهش‌های نوع دلتا است. نیمی از این جهش‌ها در ناحیه ای بوده که ویروس کرونا به کمک آن به سلول بدن انسان متصل شده، وارد آن شده و باعث عفونت می‌شود. جهش‌ها در این ناحیه ویروس می‌تواند باعث شود دستگاه ایمنی (یعنی آنتی‌بادی‌های ساخته شده بعد از واکسیناسیون یا عفونت قبلی) ویروس را کمتر از قبل تشخیص دهد و خطر عفونت با اومیکرون افزایش یابد. حداقل سه جهش در اومیکرون به ویروس برای فرار از شناسایی شدن توسط آنتی‌بادی‌ دستگاه ایمنی کمک می‌کند. ظاهراً جهش دیگری هم توانایی آن را برای ورود به سلول‌های انسان افزایش می‌دهد و باعث انتقال بیشتر آن می‌شود. با این حساب تمام متخصصان براین باورند با وجود شیوع این ویروس و نحوه انتقال آن بهترین راه واکسیناسیون است.

افزایش روزانه شناسایی مبتلایان به کرونا و میزان بستری ها گواه بر این مطلب است که واکسیناسیون بهترین گزینه برای مقابله با سویه امیکرون و کرونا است، همان طور که سید محمد جزایری رییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران گفت: تا زمانی که همه جمعیت دنیا علیه ویروس کرونا واکسن تزریق نکنند و به عبارتی کانون‌های پراکنده غیر واکسینه وجود داشته باشد، احتمال بروز سویه‌های جدید این ویروس همچنان وجود دارد. مجامع علمی بین المللی و داخلی همچنان توصیه می کنند که مردم در اسرع وقت دز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند. وقتی داروی موثری ساخته نشده و تزریق واکسن هم پوشش کاملی ندارد، ویروس به حیات خود ادامه می دهد،  تا زمانی که تمام جمعیت دنیا واکسن خود را دریافت نکنند احتمال بروز واریانت های جدید وجود دارد.

رییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران ادامه داد: سویه جدید اومیکرن در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد ویروس در گردش بیشتر کشورهای دنیا است به هموطنان توصیه اکید کرد که زمان را به هیچ وجه از دست ندهند و دز یادآور واکسن را تزریق کنند تا دچار عوارض کمتری شوند.

براین اساس چنانچه تزریق ۲ دز واکسن کرونا در ایران و  بیشتر کشورها انجام نمی شد، در سویه اومیکرون که سرایت پذیری به مراتب بیشتری از سایر سویه های قبلی دارد، قطعا آمار مرگ و میر بسیار بیشتر می بود؛ بررسی گزارش های کشورهایی که چند مدتی است که درگیر این سویه جدید هستند، نشان می دهد تعداد موارد ابتلا بیشتر شده اما مرگ و میر در حد سویه دلتا نیست این موضوع تاثیر واکسن را نشان می دهد و به عبارتی کاهش مرگ و میر و کاهش ابتلا به نوع شدید فقط یک ادعا نیست. نتایج مطالعات بین المللی هم این مورد را تایید می کنند.

کارشناسان می گویند، ممکن است با بروز سویه های جدید  ضرورت تزریق مجدد واکسن احساس شود این موضوع در حال حاضر یک پیش بینی است و به معنی این موضوع نیست که حتما به وقوع  می پیوندد.  اما دست اندرکان حوزه سلامت باید آمادگی کامل برای دزهای بعدی تزریق واکسن را به مردم فراهم کنند.

دکتر ایلاد علوی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز قرنطینه را یکی از مهم‌ترین اقدامات برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و سویه امیکرون دانسته و معتقد است، هر فردی که علایم بیماری را دارد یا مواجه پرخطر داشته باید خود را قرنطینه کند. هرچند قرنطینه براساس زمان بروز علایم یا دوره کمون بیماری است، اما افرادی که علایم سویه جدید امیکرون دارند، حداقل حدود پنج روز (در صورت امکان ۱۰ روز) از بروز علایم خود را قرنطینه کنند. مبتلایان در این مدت باید از حضور در مجامع و مکان های شلوغ و پر ازدحام به شدت خودداری کنند. مبتلایان پس از گذشت قرنطینه  پنج روزه اگر مجبور به حضور در محل کار هستند، باید توصیه های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک مناسب را به دقت رعایت کنند.

در حال حاضر ویروس های کلاسیک که سبب سرما خوردگی افراد می شوند در حداقل ممکن در گردش هستند و سویه ای که هم اکنون در ایران در حال گردش غالب است سویه جدید امیکرون است. تحقیقات نشان می دهد افرادی که سه نوبت واکسن کرونا با اثربخشی بالا را تزریق کرده اند در صورت ابتلا به امیکرون با یک بیماری خفیف روبرو می شوند.

شناسایی ۲۵۸۱۲ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای از شناسایی ۲۵۸۱۲ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور در شبانه روز گذشته خبر داد.

براساس این گزارش، تا کنون ۶۱ میلیون و ۵۶۸ هزار و ۱۲۸ نفر دُز اول، ۵۴ میلیون و ۸۱۲ هزار و ۶۷ نفر دُز دوم و ۲۱ میلیون و ۲۷۹ هزار و ۶۹۵ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۳۷ میلیون و ۶۵۹ هزار و ۸۹۰ دُز رسید.

در شبانه روز گذشته ۳۲۵ هزار و ۵۸۸ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است. از دیروز تا امروز ۲۴ بهمن ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۵ هزار و ۸۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۵۴۳ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۸۰۶ هزار و ۲۶۵ نفر رسید. در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۴۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۳ هزار و ۷۱۸ نفر رسید.

تا کنون ۶ میلیون ۲۹۸ هزار و ۷۲۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. سه هزار و ۳۷۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۴۶ میلیون و ۶۲ هزار و ۷۰۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۲۴۷ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۱۲ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۸۹ شهرستان در وضعیت زرد و ۰ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

در این گزارش به وضعیت ابتلاء و واکسیناسیون استان های سراسر کشور اشاره می شود:

تهران/ افزایش آمار مراجعان کرونایی به بیمارستان‌ها

علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای کلانشهر تهران با بیان اینکه، پایتخت در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد، گفت: آمار مراجعان بستری و سرپایی کرونا به بیمارستان‌های تهران همچنان در حال افزایش است. شهر تهران همچنان دارای وضعیت قرمز کرونایی است، دو شهر استان تهران دارای وضعیت نارنجی و مابقی شهرهای استان تهران در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

البرز/ بستری شدن ۷۷ بیمار کووید۱۹ 

شهرام صیادی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد : ۲ بیمار بدحال کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در استان جان باختند و ۷۷ بیمار دیگر به تخت های بستری منتقل شدند. اکنون ۴۷۱ بیمار بدحال کووید۱۹ در بیمارستان های استان البرز تحت مراقبت پزشکی قرار دارند. ۸۳ هزار و ۱۲۰ بیمار کووید۱۹ از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در بیمارستان های البرز بستری شده اند که ۷۶ هزارو ۱۰۱ بیمار آنان بهبود یافته اند. با مرگ ۲ بیمار دیگر کووید۱۹ در البرز شمار کل جانباختگان این بیماری به ۶ هزارو۵۴۱ نفر رسیده است.

۲۴ بهمن ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

مازندران/ آغاز واکسیناسیون علیه کرونا کودکان ۵ تا ۹ سال

قاسم اویس معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که واکسیناسیون ۱۴۳ هزار و ۴۵۲ کودک پنج تا ۹ ساله مازندرانی علیه کرونا از امروز دوشنبه ۲۴ بهمن با تامین واکسن مورد نیاز آغاز شده است. برای واکسیناسیون کودکان علیه کرونا ویروس، ۲ نوع واکسن سینوفارم و پاستو کووک در نظر گرفته شده که براساس آزمایش‌های بالینی متخصصان وزارت بهداشت این نوع واکسن‌ها ایمنی لازم  را برای مقابله با اومیکرون در بدن کودک ایجاد می‌کند.از هفته‌های گذشته واکسیناسیون علیه کرونا برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال در استان مازندران آغاز شده بود گفت: از مجموع ۱۱۱ هزار و ۵۴۸ فرد واجد شرایط برای تزریق این نوع واکسن در استان، تاکنون ۲۰ درصد آنان مایه کوبی واکسن‌های پاستو کووک و یا سینوفارم را انجام دادند. ۴۸ مرکز تجمیعی برای تزریق واکسن کرونا ویژه کودکان پنج تا ۱۱ سال در مناطق شهری در نظر گرفته شده است. از مجموع سر جمع ۲۵۵ هزار کودک پنج تا ۱۱ سال در مازندران تاکنون ۲۷ هزار نفر از آن ها معادل ۱۰.۵ درصد جامعه هدف دز اول واکسن سینوفارم یا پاستو کووک را تزریق کردند.

قشم/ تزلزل وضعیت نارنجی کرونا

یاسر مرادی مدیر شبکه بهداشت و درمان قشم گفت: وضعیت کرونا در قشم از قرمز به نارنجی تغییر رنگ داد اما این وضعیت متزلزل است و پیش بینی‌ می‌شود که در ۲ هفته آتی رنگ کرونای این شهرستان قرمز شود. مردم وضعیت کرونا را جدی بگیرند و از عادی انگاری شرایط بپرهیزند. متأسفانه هنوز در قشم کسانی هستند که هیچگونه واکسنی دریافت نکرده‌اند و مقاومت‌ها برای دریافت دُز دوم و سوم نیز بیش از دُز اول است. فردی که ۲ روز پیش در قشم بر اثر بیماری کرونا فوت کرد، اگرچه اهل قشم نبود، اما هیچگونه تزریق واکسنی برای وی ثبت نشده بود.

سیستان و بلوچستان/ شمار مبتلایان کرونا از مرز ۱۵۲ هزار نفر گذشت

دکتر علی خواجه معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با ابتلای ۵۹۲ نفر دیگر به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان تاکنون به ۱۵۲ هزار و ۴۲ نفر رسید. در شبانه روز گذشته فوت ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان گزارش نشد. اکنون  ۱۸۱ بیمار حاد تنفسی و ۸۴ فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند،  از شهروندان درخواست کرد هنگام خروج از خانه با استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل های بهداشتی از ابتلای خود و دیگران به کرونا جلوگیری کنند.

کیش/ پوشش دُز سوم واکسن کرونا به ۴۹ درصد رسید

محمدرضا رضانیا رییس مرکز توسعه سلامت جزیره کیش گفت: بیش از ۴۹ درصد از کیشوندان تاکنون نوبت سوم واکسن کرونا را به منظور ارتقای سطح ایمنی جامعه برابر همه گیری این ویروس دریافت کردند. تا کنون بیش از ۲۴ هزار ۷۱۷ نفر از جمعیت بومی و ساکن این جزیره دُز سوم خود را دریافت کردند و بر اساس سیاست های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم اکنون تمام افراد بالای ۹ سال واجد شرایط دریافت دُز سوم هستند. جمعیت ساکن و بومی جزیره بر اساس برنامه واکسیناسیون عمومی حدود ۴۹ هزار نفر پیش بینی شده است با تلاش های انجام گرفته تا کنون بیش از این تعداد  از این جمعیت شامل ۵۱ هزار  نفر دُز دوم خود را دریافت کردند. بیش از ۸۵ درصد افرادی که دُز سوم واکسن کرونای خود را دریافت کرده‌اند در مواجه با کرونای امیکرون از ایمنی بیشتری برخوردار هستند.

قزوین/ نیمی از بیماران بستری واکسن نزده‌ها هستند

منوچهر حبیبی جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای قزوین با بیان اینکه هنوز ۶۰ هزار نفر در استان حتی یک دُز واکسن علیه کرونا تزریق نکرده اند، گفت: نیمی از بیماران بستری در بیمارستان ها را این افراد تشکیل می دهند که نقش واکسن در کاهش ابتلا و شدت درگیری به این ویروس را نشان می‌دهد. حدود ۹۷ درصد از جمعیت بالای ۱۲ سال استان قزوین تاکنون یک دُز  و ۸۷ درصد نیز تاکنون ۲ دُز  واکسن علیه کرونا دریافت کرده اند و ۳۶ درصد نیز هر سه دُز واکسن را تزریق کرده اند. واکسیناسیون سنین ۵ تا ۱۲ سال علیه کرونا نیز از ماه جاری آغاز شده و تاکنون چهار درصد از کودکان و نونهالان استان که در این سنین هستند، واکسن دریافت کرده اند. در حال حاضر بیش از ۴۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که این تعداد در ۲ هفته قبل کمتر از ۱۰۰ نفر بود.

خراسان رضوی/ زنگ خطر افزایش آسانسوری بستری‌شدگان اومیکرون 

طبق آخرین اطلاعات رنگ بندی کرونایی هم اکنون تعداد شهرستانهای قرمز کرونایی در خراسان رضوی با افزایشی ۲ برابری به ۲۰ شهرستان رسیده که مشهد نیز در این زمره قرار دارد و ۱۳ شهرستان دیگر استان نیز در وضعیت نارنجی و زرد هستند.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در کلانشهر مشهد و ۱۵ شهرستان دیگر خراسان رضوی، اینک ۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار نفری استان را زیر پوشش دارد و ارائه خدمات به سایر شهرستان های خراسان رضوی بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های علوم پزشکی نیشابور و تربت‌جام است.

دکتر علیرضا صداقت عضو کمیته علمی ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا در استان خراسان رضوی گفت: یک فرد می‌تواند حدود ۱۰ نفر را مبتلا کند و البته این در مواردی است که اجتماع و تجمعی نباشد و در شرایطی که بیمار در اماکن تجمعی همچون سالن های ورزشی یا هواپیما، حضور یابد، به طور حتم این بیماری به تعداد بیشتری سرایت می‌کند.

زنجان/ ۴۰ درصد افراد بالای ۱۸ سال دُز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند

دکتر حسن بختیاری – سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: طبق آمارها ۹۳ درصد افراد بالای ۱۸ سال دُز اول، ۸۵ درصد دُز دوم و ۴۰ درصد نیز دُز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.به لحاظ میزان بیماران سرپایی میزان سویه جدید “اُمیکرون” در استان افزایش واضح چند برابری رخ داده بطوری تعداد که بستری‌ها ۲ تا سه برابر شده است. در مورد واکسیناسیون گروه ۹ تا ۱۲ ساله ها نیز ۵۴ هزار نفر، جمعیت این رده سنی هستند که میزان واکسن های تزریقی تاکنون به ۲۰ درصد رسیده است.

۲۴ بهمن ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

آذربایجان غربی/ افزایش بستری‌های بخش آی‌سی‌یو کرونا 

محمدامین ولی زاد سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: هم اینک ۱۳۱ نفر از مبتلایان به کرونا در بخش‌های آی‌سی‌یو مراکز درمانی استان، تحت مراقبت‌ ویژه قرار دارند که حدود ۴۰ نفر بیشتر از حدود یک ماه گذشته است. این آمار نشان دهنده روند افزایشی ایجاد شده در شیوع کروناست که امیدواریم با همراهی مردم، افزایش واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی این روند تغییر یابد. همچنین در حال حاضر، ۲۹ نفر تحت دستگاه ونتیلاتور قرار داشته و با کمک این دستگاه تنفس می کنند.

قصر شیرین/ تزریق بیش از ۱۵۱ دُز واکسن در سرپل‌ذهاب 

نورالدین فرزادی پور فرماندار سرپل‌ذهاب از تزریق ۱۵۱ هزار و ۷۲۱ دُز واکسن در این شهرستان خبر داد و گفت: این تعداد واکسن از زمان شروع واکسیناسیون جمعیت هدف تاکنون طی سه مرحله برای اقشار مختلف مردم تزریق شده است. از مجموع واکسن‌های تزریق شده، ۶۹ هزار و ۴۴۸ دُز مربوط به نوبت اول، ۶۰ هزار و ۹۷ دُز در نوبت دوم و ۲۲ هزار و ۱۷۶ دُز در نوبت سوم است. هم اکنون وضعیت این شهرستان از نظر ابتلای به کرونا از لحاظ رنگبندی در وضعیت قرمز است که نیاز است مردم دستورالعمل های بهداشتی را جدی گرفته و بیش از پیش نسبت به استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی توجه کنند. تاکنون از مجموع ۹ هزار و ۴۹۹ مورد نمونه گیری انجام شده ویروس کرونا در سرپل‌ذهاب چهار هزار و ۱۰ نفر مثبت بوده که از مجموع افراد مبتلا به ویروس کرونا، یک هزار و ۷۵۷ نفر بستری و ۲ هزار و ۲۵۳ نفر نیز به صورت سرپایی درمان شدند. تاکنون ۱۷۰ نفر در این شهرستان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده‌اند.

اردبیل/ افزایش شمار بستری مبتلایان کرونا به ۲۳۱ نفر

علی محمدیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: در ادامه روند صعودی شیوع کرونا در سطح استان، شمار مبتلایان بستری کووید. ۱۹ در مراکز درمانی این استان به ۲۳۱ نفر افزایش یافت. بررسی آمار شیوع کرونا در استان اردبیل نشان می دهد که شمار بستری مبتلایان طی شبانه روز گذشته نسبت به یک هفته قبل بیش از چهار برابر افزایش یافته است.

وی با اشاره به افزایش بیش از چهار برابری شمار بستری مبتلایان روزانه کرونا در استان نسبت به ۲ هفته قبل بیان کرد: طی شبانه روز گذشته ۶۱ فرد مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان پذیرش و بستری شدند. آمار مراجعان به مراکز درمانی نشان دهنده شدت شیوع کرونا در سطح استان است. با صفر شدن آمار فوتی‌ها، مجموع جان‌باختگان بیماری کووید. ۱۹ در استان اردبیل طی ۲ سال گذشته در رقم ۲ هزار و ۶۴۶ نفر باقی ماند.

وی از بستری شدن ۳۵ نفر از مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان طی شبانه روز گذشته خبر داد و افزود: در شبانه‌روز گذشته ۳۷ نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی این استان نیز پس از بهبودی نسبی و ادامه درمان در منزل ترخیص شدند.

بجنورد/ تزریق دُز سوم واکسن کرونا در شیروان به ۳۹ درصد رسید

 دکتر سیده معصومه هاشمی سرپرست شبکه بهداشت و درمان شیروان گفت: تاکنون ۳۹ درصد از جامعه هدف در این شهرستان دُز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند که نسبت به هفته گذشته ۱۰ درصد افزایش را نشان می دهد.با وجود روند افزایشی تزریق دُز سوم در شیروان، اما همچنان این شهرستان در پوشش تزریق این مرحله نسبت به دیگر شهرستان ها پایین تر است به گونه ای که از شهروندان می خواهیم برای ایمنی بیشتر جامعه هر چه سریعتر برای تزریق دُز سوم مراجعه کنند.

خراسان جنوبی/ افزایش سه برابری بستری بیماران کرونایی 

غلامرضا شریف‌زاده دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا در خراسان جنوبی گفت: موارد بستری مبتلایان به کرونا در بیمارستان‌های استان نسبت به هفته اول بهمن امسال بیش از سه برابر شده است. متوسط موارد بستری کرونا مثبت در هفته اول بهمن ماه ۲۲ نفر بوده که با افزایش ۳۲۲ درصدی به ۹۳ نفر رسیده است. متوسط روزانه موارد مثبت ابتلا به کرونا در هفته اول بهمن ۲۵۷ نفر بود که هفته گذشته به ۹۰۱ نفر رسید و رشد ۲ و نیم برابری دارد.متوسط روزانه بستری بیماران با علائم تنفسی در بیمارستان‌های استان نیز از ۷۵ نفر در هفته اول بهمن با افزایش ۱۵۹ درصدی به حدود ۲۰۰ نفر رسیده است.

هرمزگان/ ابتلاء ۱۴ هزار و ۳۴۵ نفر مبتلا به کرونا هستند

فاطمه نورویان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در حال حاضر ۱۴ هزار و ۳۴۵ نفر در استان مبتلا به کرونا هستند که از این شمار ۱۳ هزار و ۹۷۸ نفر در قرنطینه خانگی به سر می برند. در شبانه روز گذشته ۹۰ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان های هرمزگان بستری شدند و شمار بستری های کرونا در استان به ۳۶۷ نفر رسید که از این شمار ۵۱ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر بوده و حال ۱۱ نفر از آنها بسیار وخیم گزارش شده است. متأسفانه در شبانه روز گذشته سه نفر دیگر شامل ۲ زن و یک مرد ۵۳ تا ۸۷ سال در شهرستان های بندرعباس، حاجی آباد و پارسیان بر اثر ابتلا به کرونا فوت شدند و آمار قربانیان این ویروس در هرمزگان به ۲ هزار و ۴۹۵ نفر رسید. تاکنون در هرمزگان ۳ میلیون و ۱۷۶ هزار و ۳۷۱ دز واکسن کرونا تزریق شده که از این میزان یک میلیون و ۴۱۲ هزار و ۶۴۶ دز در نوبت اول، یک میلیون و ۲۵۴ هزارو ۳۲۰ دز برای نوبت دوم، ۵۰۹ هزار و ۴۰۵ دز در نوبت سوم تزریق شده است.

۲۴ بهمن ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان مرکزی/ ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد بستری کرونا مربوط به کودکان است

دکتر بهمن صادقی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد بستری کرونایی در استان مرکزی مربوط به کودکان است که روند افزایش ابتلا این گروه سنی، جای نگرانی دارد. پنج تخت بستری picu برای پوشش خدمات مربوطه به کودکان در استان مرکزی موجود است که با پیگیری‌های انجام شده، پنج تخت بستری جدید با تجهیزات مورد نیاز با اعتباری بالغ بر چهار میلیارد تومان پیش بین شده است که تا پایان هفته در بیمارستان مستقر می‌شود. با راه‌اندازی این تخت‌ها به حداقل‌ شاخص‌های کشوری نزدیک‌تر می‌شویم اما همچنان نیاز است که مردم به خصوص والدین پروتکل‌های بهداشتی را همچون گذشته رعایت کنند و اجازه ندهند که میزان مراجعه به مراکز درمانی افزایش یابد. تا کنون فوتی در رده سنی اطفال در استان گزارش نشده اما اگر روند افزایش موارد بستری به همین ترتیب باشد شاهد افزایش موارد بستری و به دنبال آن نیاز به خدمات مراقبت‌های ویژه خواهیم بود.

همدان/ تعطیلی فضاهای ورزشی مناطق با وضعیت قرمز کرونا 

علیرضا صفی زاده سخنگوی اداره کل ورزش و جوانان استان همدان با اشاره به تعطیلی فضاهای ورزشی در مناطق قرمز کرونایی، گفت: این تصمیم با توجه به تغییر رنگ چهار شهرستان استان از نارنجی به قرمز اتخاذ شده است. بر این اساس فعالیت ورزشی گروه ۲ و ۳ از جمله استخرهای سرپوشیده، بدنسازی‌ها، فعالیت‌های سالنی و رشته رزمی و گروهی با دستور العمل ستاد ملی کرونا تا اطلاع ثانوی در شهرستان‌های قرمز ممنوع است.

کردستان/ بیش از ۱۳ درصد کودکان زیر ۱۲ سال واکسینه شدند

بهروز اخوان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: تاکنون ۶ هزار و ۵۰۰ کودک ۶ تا ۱۲ سال معادل ۱۳ درصد کودکان استان واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. حدود یک هفته از واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال در استان می‌گذرد، در حال حاضر ۸۴ درصد مردم استان دُز اول، ۷۱ درصد دُز دوم و ۳۰۵ هزار نفر یعنی ۲۶ درصد هم دُز سوم واکسن را تزریق کرده اند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

دولت کار ناتمام دیگری را تمام کرد/ بهره‌برداری بیمارستان فردیس با حضور رئیس جمهور

تهران – ایرنا – بیمارستان فردیس که با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد تحویل دولت سیزدهم …