استفاده از ظرفیت شانگهای برای طراحی سازوکارهای غیرتحریم‌پذیر و گسترش تعاملات بانکی


به گزارش ایرنا، بابک نگاهداری رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در نامه‌ای به رییس جمهور، با تبریک عضویت جمهوری اسلامی ایران در پیمان شانگهای، از آن به عنوان دستاورد بزرگ دیپلماسی اقتصادی دولت انقلابی یاد کرد و گفت: پشت سر گذاشتن مرحله نهایی پیوستن جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری‌های شانگهای بی‌شک اتفاقی بزرگ برای توسعه روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورهای عضو این پیمان است و زمینه ایجاد کریدورهای اقتصادی با این کشورها را پایه گذاری خواهد کرد.

وی ادامه داد: بی‌شک حل مناقشات و موضوعات مرتبط با تروریسم، تجزیه طلبی و افراط‌ گرایی (که در حقیقت اساس شکل گیری این سازمان هستند) مبنایی خوب برای شروع تعامل و رسیدن به نقطه مطلوب یعنی عبور مسیرهای اقتصادی-تجاری از کشورهای عضو خواهد بود؛ از این حیث این موضوع یک پیروزی سیاسی برای جمهوری اسلامی و مقدمه ای برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه کشور بوده و جای مسرت دارد.

نگاهداری یادآور شد: به نظر می‌رسد که عضویت در این سازمان می‌تواند فرصت‌ ائتلاف سازی اقتصادی زیادی را برای کشور به همراه می‌آورد. چنانکه هم‌اکنون در این سازمان شاهد کلاب انرژی اعضا، کنسرسیوم بانکی و منطقه آزاد تجاری هستیم.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد استفاده حداکثری از ظرفیت‌های سازمان مذکور نیازمند طراحی نقشه راه جدید برای کنش اقتصادی و سیاسی فرامرزی جمهوری اسلامی ایران است. عایدی حداکثری، زمانی به دست خواهد آمد که جمهوری اسلامی ایران بر اساس نقشه و ابتکار سیاسی و اقتصادی خود، از ابزارها و ظرفیت‌های سازمان مذکور استفاده کند. مرکز پژوهش‌های مجلس هم در راستای این مهم مطالعات و بررسی‌هایی را در خصوص نقش سابق و جدید ایران در منطقه و فرامنطقه را آغاز کرده است که متعاقبا نتایج این برنامه پژوهشی خدمت جنابعالی ارسال خواهد شد.

نگاهداری همچنین یادآور شد: لازم است از این ظرفیت ائتلاف‌ساز در راستای منافع کشور بهره‌برداری حداکثری صورت گیرد که در این زمینه می‌توان به مواردی همچون توسعه بندرگاه‌ خشک مشترک اعضا و استفاده از سازوکار این ائتلاف برای طراحی سازوکارهای غیرتحریم‌پذیر نقل و انتقال وجوه و گسترش تعاملات مالی و بانکی اشاره کرد.

وی در ادامه از اعلام آمادگی مرکز پژوهش‌های مجلس در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت سازمان مذکور، همکاری پژوهشی و کارشناسی لازم با بدنه مدیریتی و کارشناسی دولت سیزدهم خبر داد.  


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

خودروهای فرمول یک در خیابان ولیعصر تهران – تابناک

تعداد بازدید : 0 تصاویری در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد خودروهای فرمول …