کرونا در اروپا؛ از لغو محدودیت‌ها تا کاروان‌های اعتراضی

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روزنامه ال پائیس، نروژ روز شنبه از لغو فوری آخرین محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کووید-۱۹ به دلیل شیوع سبک‌تر گونه اومیکرون و نرخ بالای واکسیناسیون در این کشور خبر داد. “یوناس گار استوئر” نخست وزیر نروژ اعلام کرد: ما می‌توانیم تدابیر را کاهش دهیم، زیرا اومیکرون همچون گونه‌های قبلی، بیماری جدی ایجاد نمی‌کند. اگر چه شمار موارد ابتلا رو به افزایش است اما تعداد موارد پذیرش در بیمارستان‌ها پایین است. ما به خوبی توسط واکسن‌ها محافظت می‌شویم.

به این ترتیب نروژ به سایر کشورهای اسکاندیناوی همچون دانمارک و سوئد پیوست که اوایل ماه جاری میلادی، محدودیت‌ها را لغو کردند.

بر اساس این اطلاعیه، محدودیت‌هایی از جمله حفظ فاصله یک متری و استفاده از ماسک در فضاهای سرپوشیده لغو شد. قرنطینه چهار روزه برای فرد مبتلا همچون انجام آزمایش تشخیصی برای بزرگسالان دارای علائم، تنها توصیه‌های دولت نروژ به شهروندان خواهد بود.

ایسلند نیز در حالی در چهار روز گذشته، روزانه حدود دو هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا را شناسایی کرده است که این رقم یک رکورد در این کشور محسوب می‌شود.

همزمان با آمار بالای ابتلا در این کشور با جمعیت بیش از ۳۷۰ هزار نفر، ابتلای “کارترین یاکوبس‌دوتیر” نخست وزیر ۴۶ ساله ایسلند به ویروس کرونا به یکی از تیترهای اخبار کرونایی این منطقه تبدیل شد.

تظاهرات کاروانی از مخالفان محدودیت‌های بهداشتی به منظور مهار ویروس کرونا، روز شنبه در مرکز لاهه در جنوب هلند نیز روز شنبه دردسرساز شد. بر اساس گزارش‌های تلویزیونی، این حرکت اعتراضی که به دنبال تظاهرات کامیون‌داران در پایتخت کانادا انجام شد، صدها وسیله نقلیه را در مقابل مقر دولت هلند گرد هم آورد.

سازمان‌دهندگان این بسیج عمومی در بیانیه‌ای اعلام کردند که این کاروان به پیشروی خود ادامه خواهد داد تا زمانی که یک تغییر اساسی پایدار ایجاد شده و همه محدودیت‌های مرتبط با همه‌گیری پایان یابند.

پیروی از کاروان‌های کامیونی اوتاوا، نه فقط هلند که “کاروان‌های آزادی” ضد واکسن‌ها و محدودیت‌ها در فرانسه را نیز گرد هم آورد. شانزه‌لیزه فرانسه که در چند سال اخیر صحنه اعتراض “جلیقه زردها” بود، روز شنبه به محل نمایش موج خشم فرانسوی‌های معترض به اقدامات و تدابیر دولت امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری این کشور تبدیل شد.

معترضان به گواهی واکسیناسیون در حالی با وجود استقرار نیروهای پلیس در پاریس گرد هم آمدند که در جریان این تجمعات، ۵۴ نفر بازداشت شدند.

دولت اسپانیا نیز در راستای کاهش محدودیت‌ها، لغو استفاده اجباری از ماسک در فضاهای باز از روز پنج‌شنبه گذشته را تصویب کرد. پس از هفت هفته استفاده اجباری از ماسک در اسپانیا، شهروندان این کشور در حالی بدون ماسک در خیابان‌ها ظاهر می‌شوند که مجموع شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور با عبور از مرز ۱۰ میلیون نفر به بیش از ۱۰ میلیون و ۶۰۴ هزار نفر رسیده است.

وزارت بهداشت ایتالیا اعلام کرد که از روز جمعه ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) مقررات استفاده اجباری از ماسک در فضای باز لغو شده‌ است.

طبق آمار تارنمای “وُردومیترز”، تا امروز ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن)، بیش از ۱۴۳ میلیون و ۴۸۰ هزار نفر در اروپا به ویروس کرونا مبتلا شده و افزون بر یک میلیون و ۶۵۹ هزار نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند. فرانسه، انگلیس، روسیه، آلمان و ایتالیا به ترتیب در جایگاه پنج کشور نخست اروپا به لحاظ شمار مبتلایان به کرونا قرار دارند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

آتش‌بس در پرسپولیس؛ درویش و گل‌محمدی آشتی کردند

تهران- ایرنا- سرانجام بعد از گذشت چند ماه، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس که در تمرین این …