افزایش ۵۹.۴ درصدی تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از بانک مرکزی، این بانک خلاصه‌ای از تسهیلات پرداختی بخش‌های اقتصادی در ۱۰ ماهه امسال را منتشر کرد. 

برپایه این گزارش، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش‌های اقتصادی در ۱۰ ماهه امسال مبلغ ۱۵ هزار و ۲۰۵ هزار میلیارد ریال معادل ۶۶.۳ درصد کل تسهیلات پرداختی است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در این دوره معادل پنج هزار و ۵۰۲ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۳۶.۲ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش همه بخش‌های اقتصادی است. 
براساس این گزارش، از ۶ هزار و ۹۳۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن، معادل ۷۹.۳ درصد آن (مبلغ پنج هزار و ۵۰۲ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

بانک مرکزی در گزارش خود تاکید دارد که برای ادامه مسیر تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی ضروری است ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

همچنین باید به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر درست اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

تاج: ایران دومین لیگ برتر آسیا را دارد/ ورزشگاه‌ها باید تجهیز و تکمیل شوند

به گزارش ایرنا، جلسه مجمع عمومی سازمان لیگ فوتبال ایران با حضور مهدی تاج رئیس …