وزیر خارجه آلمان : فروش سلاح به مصر تابع شرایط حقوق بشر است

به گزارش ایرنا، رسانه های آلمان شنبه شب گزارش دادند : مصر در سه سال گذشته، مهم‌ترین مشتری سلاح‌های آلمانی بوده و آنالنا بربوک، درکنفرانس خبری با سامح شکری از ”سیاست انقباضی” کشورش در زمینه صادرات خبر داد و تاکید کرد که تنها در موارد معدود و پس از بررسی‌های دقیق باید استثناهایی در این خط مشی درنظر گرفت.  

وی ادامه داد : این رویکرد برلین، شامل کشورهایی نیز خواهد شد که از قبل جزو خریداران تسلیحات از آلمان بوده‌اند.

دولت ائتلافی دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات، در آخرین روزهای صدارت آنگلا مرکل، معامله تسلیحاتی کلانی به حجم ۴ میلیارد و ۹۱۰ میلیون یورو را تصویب کرد که در آن، آلمان متعهد شد سه کشتی جنگی و ۱۶ سامانه پدافند هوایی به مصر تحویل دهد.
وزیر امور خارجه آلمان با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر نیز دیدار و بر اهمیت مسائل حقوق بشری در روابط دو کشور تاکید کرد.

آنالنا بربوک گفت که ”صادقانه” و ”آزادانه” درباره وضعیت حقوق بشر در مصر با مقام‌های این کشور صحبت کرده است.

او در مصر اعلام کرد که امنیت و ثبات در بلندمدت، تنها در صورتی برقرار خواهد شد که همه این فرصت را داشته باشند تا در سیاست و جامعه، نقش صلح‌آمیزی ایفا کنند.     

وزیر امور خارجه مصر نیز گفت که این کشور روابط خود با سایر کشورها را مشروط نمی‌کند و ”اساس بر احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی است”.

سامح شکری افزود که کشورش با هدف تامین امنیت ملی و حفاظت از مرزهای خود، از آلمان تسلیحات می‌خرد و تلاش مصر برای ثبات و امنیت در مصر، تاثیر مستقیمی بر امنیت در اروپا دارد.   

آنالنا بربوک در جریان این سفر همچنین با شماری از حامیان محیط زیست و فعالان جامعه مدنی مصر نیز دیدار کرد.

نقض حقوق بشر در مصر مورد انتقاد بسیاری از نهادهای بین‌المللی است و شماری از مقام‌های مسئول و مدافعان حقوق بشر بارها خواستار تجدیدنظر دولت آلمان در معامله تسلیحاتی با مصر شده‌اند.

امید نوری‌پور، رهبر جدید حزب سبزها در آلمان می گوید، با توجه به سیاست مشکل‌آفرین عربستان و مصر، صادرات تسلیحات از سوی آلمان به این کشورها باید متوقف شود.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر از زمان سرنگونی مرسی و به دست گرفتن قدرت، رویه سرسختانه‌ای را علیه مخالفان و منتقدان دولت در پیش گرفته است. به گزارش برخی از نهادهای حقوق بشری، هزاران نفر در مصر به اتهام وابستگی به اخوان‌المسلمین در زندان‌ها به سر می‌برند.

رئیس جمهوری مصر بارها ادعا کرده که در مصر زندانی سیاسی وجود ندارد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

نتیجه شکایت از ایران خودرو و سایپا اعلام شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

سپهر دادجوی توکلی سخنگوی مرکز ملی رقابت در گفت و گو با خبرنگار مهر، در …